Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odeszli, ale pozostają w naszej pamięci i wspomnieniach. Osoby zasłużone dla powiatu kartuskiego

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Osoby, które zasłużyły się dla powiatu kartuskiego i pozostają w naszej pamięci...
Osoby, które zasłużyły się dla powiatu kartuskiego i pozostają w naszej pamięci...
Wszystkich Świętych, to dzień, gdy nie tylko wspominamy naszych zmarłych bliskich, ale też palimy świeczkę na cmentarzu przy grobach naszych znajomych, nauczycieli, lekarzy, znanych sportowców, samorządowców, poetów, pisarzy. Zatrzymujemy się przy grobach osób, które kochaliśmy, ale też przystajemy przy nagrobkach ludzi, których tylko znaliśmy, czasem nawet wyłącznie ze słyszenia. W mijającym roku znowu pożegnaliśmy w powiecie kartuskim kilka osób, które swoim życiem, pracą zasłużyły się dla Kartuz, powiatu kartuskiego i Kaszub. Wspominamy tych, co odeszli w ciągu ostatnich siedmiu lat.

We Wszystkich Świętych, a zwłaszcza w Dniu Zadusznym wspominamy naszych zmarłych bliskich oraz tych, którzy w ostatnich latach odeszli z tego świata, a zasłużyli się swą pracą, misją, życiem - dla społeczeństwa powiatu kartuskiego

Śp. Wincenty Bronk, radny, weterynarz
Zmarł 2 stycznia 2017 r. Miał 55 lat. Był weterynarzem w Klukowej Hucie, wieloletnim radnym powiatu kartuskiego I, II i IV kadencji. W I kadencji był także członkiem zarządu powiatu.Był niezwykle życzliwym działaczem społecznym, samorządowym, kaszubskim. Miał wiele planów i zamierzeń związanych z rozwojem turystyki i weterynaryjną pracą zawodową w Klukowej Hucie, ale los chciał inaczej. Zmarł w gdańskim szpitalu

Śp. Jacek Wroński, przedsiębiorca
Zginął 5 stycznia 2017 r. w tragicznym wypadku pod Kłobuczynem. Prężny przedsiębiorca, wielki filantrop. - Od początku istnienia szkoły katolickiej w Kartuzach był z nią związany. Najpierw jako fundator potem jako sponsor stypendium dla uzdolnionej młodzieży z Katolickiego LO i Katolickiego Gimnazjum - wspomina ks. Grzegorz Kudelski. - Aktywnie uczestniczył w życiu naszej szkoły.
Był też twórcą i inwestorem Centrum Medycznego św. Łukasza w Kartuzach i Kiełpinie oraz przedszkola "Aniołek" w Kiełpinie.
Pogrzeb Jacka Wrońskiego TU

Śp. dh Jan Rzeszewicz, zasłużony strażak
Miał 84 lata. Z OSP w Kłosowie był związany od 1950 r. Dh Jan od początku widział potrzebę społecznego działania i niesienia pomocy ludziom i ich dobytkowi zagrożonym przez pożar. W roku 1964 został wybrany prezesem jednostki, funkcję tę pełnił przez 27 lat do roku 1991. Do końca był w szeregach strażaków jednostki.

Śp. Magdalena Plichta
Odeszła 6 marca 2017 r. Miała zaledwie 32 lata. Choroba zabrała ją błyskawicznie. Żukowo poznało ją w lutym 2014 roku, kiedy rozkręciła akcję pomocy dla 4-miesięcznej wówczas córeczki Milenki poprosiła o wsparcie finansowe. Nie ustawała w wysiłkach, by Milence zapewnić rehabilitację, jak najwięcej miłości i radości
Pogrzeb śp. Magdaleny Plichta TU

Śp. Paweł Marciński
Zmarł 29 czerwca 2017 r.. Miał 36 lat. Nie wyróżniał się spośród zwykłych mieszkańców Mojusza - pracował jako kierowca, miał rodzinę - żonę i dwóch synów. Od wielu lat działał na rzecz straży pożarnej w Mojuszu. Dopadła go białaczka limfoblastyczna. Po kilku miesiącach poszukiwań udało się znaleźć „genetycznego bliźniaka", przeszczep się udał, ale dla Pawła naszedł kres

Śp. Zdzisław Nowak
Miał 80 lat. Pochodził z Kartuz i tu powrócił przed kilkoma laty. Był członkiem zarządu oddziału rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Wojennych w Kartuzach. 10 lipca 1961 r. wraz z 22 innymi osobami powołał do życia spółdzielnię mieszkaniową, dzisiejszą SM Kaszuby.

Śp. Adriana Krauze
Zmarła 1 października 2017 r. Miała 30 lat. Ciężka choroba pojawiła się nagle i szybko zabrała jej zdrowie. Była jedną z tych osób, które łatwo zapamiętać - tryskająca humorem, prostolinijna, bezpośrednia - choć niepełnosprawna. Znała środowisko niepełnosprawnych z Żukowa, Sierakowic, Kartuz, Somonina. Była "słoneczkiem" podczas sobotnich spotkań w salce parafialnej u ks. proboszcza Arkadiusza Okroja w Kiełpinie (obecnie biskupa). Bardzo nam jej brakuje.

Śp. Gabriela Gołata, dyrektor PCPR w Kartuzach
Gabriela Gołata, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach zmarła po ciężkiej chorobie 17 listopada 2017 r. Miała 59 lat. Podopieczni PCPR, wcześniej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach, niepełnosprawni - zawdzięczają jej wiele dobrego. Przyczyniła się mocno do zmiany spojrzenia na niepełnosprawnych, potrzebujących, skrzywdzonych. Bardzo mocno angażowała się w swoją pracę.

Śp. druh Roman Biczkowski, zasłużony strażak
Zasłużony strażak i pierwszy Honorowy Obywatel Żukowa zmarł 21 stycznia 2018 r. Był oddanym strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Żukowie, której członkiem był od 1947 r. Od 1956 roku pełnił funkcję naczelnika straży, w latach 1963- 2011 był prezesem jednostki. Był kierowcą mechanikiem, prowadził strażackie wozy do akcji. Niejednokrotnie był pierwszy w remizie, by wysyłać zastępy na działania. Czynił wiele starań o godne miejsce dla strażackiej siedziby.
Pogrzeb śp. Romana Biczkowskiego TU

Śp. ks. kan. Wojciech Wiśniewski
12 lutego 2018 r. odszedł do Pana ks. kan. Wojciech Wiśniewski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Spoczął tuż obok świątyni, w której chrzcił, spowiadał, przyjmował dzieci do I Komunii, odprowadzał wiernych na wieczny spoczynek, w której przez 35 lat odprawiał Eucharystię. Był człowiekiem o niezwykłej kulturze osobistej, inteligentnym poczuciu humoru, fenomenalnej pamięci, ale przede wszystkim był wspaniałym kapłanem.
TU pogrzeb śp. ks. kan. Wojciecha Wiśniewskiego

Śp. Edmund Lewańczyk
4 maja 2018 r. zmarł Edmund Lewańczyk z Żukowa, znany gawędziarz, niestrudzony propagator kaszubszczyzny, kompozytor. Miał 74 lata. W 2015 roku świętował 60-lecie pracy artystycznej. Komponował, pisał gadki, prowadził spotkania w języku kaszubskim. Związany był z RZPiT Bazuny, zespołem Redzanie w Redzie. Laureat nagrody gminnej Sucovia za 2011 r. Pochowano go w stroju kaszubskim, z honorami należnymi wielkim Kaszubom.
Pogrzeb śp. Edmunda Lemańczyka TU

Śp. Edmund Kobiela
13 czerwca 2018 r. odszedł na zawsze Edmund Kobiela z Kartuz. Miał 83 lata. Był aktywnym działaczem w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, Towarzystwie Miłośników Kartuz. Nie tylko figurował w tych wspólnotach, ale również udzielał się i angażował. Działał na rzecz swojego środowiska, swojego otoczenia. Parafianie św. Wojciecha znali go z pięknego śpiewu na procesjach Bożego Ciała, pielgrzymkach do Sianowa, Wejherowa.
Pogrzeb śp. Edmunda Kobieli

Śp. Damian Metza, sportowiec
Damian Metza zginął 2 grudnia 2018 roku w wypadku samochodowym w Lipowcu. W swojej karierze zapaśniczej odniósł liczne sukcesy: już jako junior zdobył tytuł Mistrza Polski w zapasach w stylu klasycznym, w 2015 roku z kolei zwyciężył m.in. na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Kostrzynie. Rezprezentował także GKS Cartusię Kartuzy na Mistrzostwach Europy.
Pogrzeb śp. Damiana Metzy TU

Śp. Norbert Czerwionka, najstarszy druh OSP w Kartuskiem
W dniu patrona strażaków - 4 maja 2019 r. w wieku 96 lat zmarł Norbert Czerwionka. Był nie tylko wiekiem, ale też stażem, najstarszym druhem OSP w powiecie kartuskim. W OSP służył 76 lat. Zasłużył się dla Kaszub nie tylko służbą ratowniczą. Miał ogromne zasługi w rozbudowie, modernizacji, jak i wyposażeniu szymbarskiej strażnicy. Przez wiele lat pracował jako listonosz. Wspominany jest przede wszystkim jako dobry człowiek.

Śp. Franciszek Kwidziński, kierownik RZPiT Kaszuby
30 czerwca 2019 r. odszedł Franciszek Kwidziński, wielki Kaszuba, społecznik i propa-gator kultury kaszubskiej w Polsce, Europie i na świecie. Pierwszy w historii Honorowy Obywatel Kartuz. 3 lipca spoczął tuż przy murach ukochanej kolegiaty kartuskiej. W ostatniej drodze towarzyszyli mu ci, których szczególnie ukochał - małżonka Lucyna, rodzina, a przede wszystkim ukochany zespół Kaszuby, o którego rozwój i promocję w mediach walczył konsekwentnie do ostatnich dni.
Pogrzeb śp. Franciszka Kwidzińskiego TU

Śp. Paweł Szlas sportowiec, radny
Zginął w tragicznym wypadku samochodowym w nocy z 28 na 29 lipca 2019 roku. Przez wiele lat był piłkarzem ręcznym, reprezentował SP nr 5 w Kartuzach oraz GKS Cartusię Kartuzy. Grał też amatorsko w piłkę nożną, występując m.in. w lidze halowej czy w kartuskiej lidze orlika. Od listopada 2018 roku zasiadał w Radzie Miejskiej w Kartuzach, gdzie był przewodniczącym Komisji Społecznej i członkiem komisji oświaty. Miał 28 lat.
TU pogrzeb śp. Pawła Szlasa

Śp. Czesław Birr - rzeźbiarz
21 września 2019 roku zmarł Czesław Birr - znany i ceniony rzeźbiarz kaszubski. Swą przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w latach 90. XX wieku. Pierwszą jego pracą w drewnie była płaskorzeźba papieża Jana Pawła II. Stworzył setki drewnianych figur, w tym ponad 50 replik Matki Boskiej Sianowskiej, zdobiących kapliczki i kościoły na całym świecie - od Kaszub (gdzie znajduje się większość z nich), poprzez różne regiony w kraju i Europie Zachodniej, aż po Kanadę.

Śp. Roman Potrykus, przedsiębiorca, radny
Roman Potrykus mieszkał w Egiertowie. Był przedsiębiorcą i osobą bardzo dobrze znaną. Wielokrotnie angażował się w sprawy lokalnej społeczności. Od 2006 r. zasiadał w Radzie Gminy Somonino, z kolei od 2010 pełnił funkcję jednego z dwóch wiceprzewodniczących rady. W ostatniej kadencji był radnym z ramienia KWW Wspólnota dla Gminy. Zmarł w poniedziałek 27 stycznia 2020 r. po długich zmaganiach z chorobą. Miał tylko 60 lat.

Śp. Lidwina Kreft, działaczka kaszubska, prezes żukowskiego oddziału ZKP przez trzy kadencje
Pochodziła z Prokowa. W 1976 r. zamieszkała w Żukowie, gdzie pozostawała bardzo aktywna zawodowo i społecznie. Członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego została w 1992 r. Od tego czasu trzykrotnie była wybierana na prezesa zarządu żukowskiego oddziału ZKP. W ostatniej kadencji była wiceprezesem zarządu, zasiadała także jako członek Rady Naczelnej ZKP. W roku 2019 otrzymała Żukowską Lilię - szczególne wyróżnienie, przygotowane w formie oprawionego elementu haftu kaszubskiego, nawiązującego do tradycji Żukowa. Zmarła 13 marca 2020 roku.

Śp. ks. kan. Bogumił Rumiński, pierwszy proboszcz parafii w Hopowie
Święcenia kapłańskie przyjął 16 lipca 1959 r. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia w Goręczynie. Potem pracował jako kapelan u Sióstr Miłosierdzia w Lubawie, następnie w parafiach pw. św. Trójcy w Wejherowie i w parafii św. Józefa w Tczewie. Był wikariuszem expozytem w Hopowie od 1974 roku. Rok później, od 4 lutego został pierwszym proboszczem w nowej hopowskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP. Pełnił posługę do 31 lipca 2009 roku. Po jej zakończeniu pozostał w parafii jako ksiądz senior.
Odszedł do Pana 16 czerwca 2020 r. w wieku 86 lat i w 61. roku kapłaństwa

Śp. ks. prałat Tadeusz Misiorny, pierwszy proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Kartuzach
Przez 8 lat był proboszczem parafii w Kiełpinie, a następnie w latach 1983-2003 parafii św. Kazimierza w Kartuzach. Po przejściu na emeryturę służył parafianom jako ks. senior. Wiele lat służył również jako kapelan kartuskiej Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Pożarnej, a także pełnił funkcję dziekana dekanatu kartuskiego. 28 października 2013 r., podczas uroczystej sesji, nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Kartuz. Odszedł 17 sierpnia 2020 roku.
Pogrzeb śp. ks. kan. Tadeusza Misiornego TU

Śp. Hubert Klinkosz, wieloletni strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymbarku
Był strażakiem, ale też wieloletnim prezesem Klubu Honorowych Krwiodawców przy Komendzie Powiatowej PSP w Kartuzach. Życie i zdrowie ludzkie ratował nie tylko podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, ale także oddając krew, łącznie 50 litrów. Za swoją działalność i służbę na rzecz drugiego człowieka wielokrotnie był nagradzany. W 2016 roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Odszedł 8 września 2020 r.

Śp. ks. prałat Andrzej Miszewski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Chmielnie
Przyjął święcenia kapłańskie w 1963 r. W latach 1973-1984 kierował centralnym Gdyńskim Duszpasterstwem Akademickim „GODA” przy parafii NSPJ. W stanie wojennym organizował wielokierunkową akcję pomocy prześladowanym. Za wybitne zasługi dla Gdyni został odznaczony Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w 2005 r. W latach 1994 - 2014 był proboszczem parafii w Chmielnie, a potem wspierał swego następcę jako ks. senior. 30 września 2020 r. został przetransportowany do szpitala z powodu wykrycia zarażeniem COVID-19. Już z niego nie wrócił. Zmarł 4 października 2020 r.
Pogrzeb ks. Andrzeja Miszewskiego - eksporta do kościoła
Pogrzeb ks. Andrzeja Miszewskiego - uroczystości główne

Śp. Teresa Żołnowska, wieloletni nauczyciel i wychowawca w I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach
Pochodziła z Grzybna, tam się urodziła i spędziła dzieciństwo. Była absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We wrześniu 1962 roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach. Uczyła tam przez czterdzieści lat, do czerwca 2002 roku. Była wymagającym, ale lubianym i cenionym pedagogiem, wspominanym do dziś przez wiele roczników uczniów i wychowanków. Zmarła 15 października 2020 r.

Śp. Jan Cichosz, wieloletni strażak i prezes OSP Stężyca
Do OSP w Stężycy wstąpił w 1957 r. W jednostce pełnił m.in. funkcję prezesa, a następnie nieprzerwanie do końca swojego życia funkcję prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP w Stężycy, funkcję sekretarza i skarbnika Zarzą-du Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach oraz członka Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa pomorskiego. Poświęcił się pasji społecznego działania i niesienia pomocy ludziom zagrożonym przez pożar i inne klęski żywiołowe. Swą społeczną służbę aktywnie pełnił do ostatnich dni. Zmarł 18 listopada 2020 r.

Śp. Alicja Jaworowska, nauczyciel
Wieloletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, była radna Rady Miejskiej w Kartuzach. Została zapamiętana jako ta, która nie boi się wyrazić swojego zdania. Często na sesjach potrafiła się postawić kolegom klubowym i głosować według własnego sumienia. Zawsze uśmiechnięta, pogodna i życzliwa. Prywatnie żona Wojciecha Jaworowskiego, wiceburmistrza Kartuz. Pod koniec 2020 roku przegrała w walce z chorobą. Zmarła 28 listopada 2020 r., mając zaledwie 62 lata.

Śp. Michał Marusik, były europoseł
Był europosłem w latach 2014-2019. Do Parlamentu Europejskiego wszedł z listy Kongresu Nowej Prawicy. W latach 70. rozpoczął pracę w Rafinerii Gdańskiej. Pracował w niej 38 lat do 2012 roku. Jako jej pracownik brał udział w strajkach w latach 80. Dołączył wówczas do Solidarności. Do Europarlamentu został wybrany w okręgu warszawskim, jednak od lat mieszkał w powiecie kartuskim w gminie Przodkowo. Zmarł 18 grudnia 2020 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pomieczynie. Miał 69 lat.

Śp. Krystyna Kliszewska sekretarz PZERii Oddział w Kartuzach
Znana była przede wszystkim ze swojej wytrwałej działalności w kartuskim oddziale Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, gdzie pełniła rolę sekretarza. Działała też aktywnie w Towarzystwie Miłośników Kartuz np. przy organizacji konkursów na najpiękniejsze posesje w mieście. Wielokrotnie udzielała się też w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Była orędownikiem wszelkich przedsięwzięć służących rozwojowi Kartuz i Kaszub. Przede wszystkim jednak była dobrym człowiekiem. Pamiętamy, pani Krysiu. Zmarła 4 lutego 2021 r.
TU pogrzeb śp. Krystyny Kliszewskiej

Śp. Pelagia Okroj z Chmielna, mama bpa. Arkadiusza
- Dziękując Bogu za dar kapłaństwa dla ks. Arkadiusza, dziękujemy też za jego rodziców - Pelagię i Grzegorza, którzy w duchu wiary i miłości wychowali swego syna na kapłana - mówił bp. Ryszard Kasyna podczas uroczystości święceń biskupich ks. Arkadiusza Okroja. Tak jak ponad ćwierć wieku wcześniej, gdy przyjmował święcenia kapłańskie, tak i podczas przyjmowania biskupich, była z nim jego matka. Towarzyszyła synowi podczas wielu uroczystości, zawsze służąc radą i wsparciem. W tej ostatniej uroczystości - w kościele i na cmentarzu w Chmielnie, to on towarzyszył swojej mamie. Zmarła 9 lutego 2021 r.

Śp. Hubert Hoppe, działacz ZKP, radny
Przez lata udzielał się w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. Przez dwie kadencje był prezesem kartuskiego oddziału. W latach 2014-2018 zasiadał w Radzie Miejskiej w Kartuzach. Był też współinicjatorem Konkursu Wiedzy o Kaszubach (wraz z Mariuszem Szmidką, ówczesnym redaktorem naczelnym "Dziennika Bałtyckiego"), realizowanym do dnia dzisiejszego. W trakcie swojej działalności w ZKP, przyczynił się też m.in. do wprowadzenia języka kaszubskiego do kościołów. - Był człowiekiem czynu, prawdziwym społecznikiem - wspomina Kazimierz Formela, obecny prezes ZKP Kartuzy. Hubert Hoppe odszedł 10 lutego 2021 r.
Pogrzeb Huberta Hoppe TU

Śp. Rudolf Kręcki, mistrz rogarstwa z Chmielna
Słynny rogarz, autor i właściciel Galerii Kaszubski Róg, w której artysta zebrał nie tylko swoje wyroby - głównie z rogów bydlęcych, ale też dzieła brata, który tworzył głównie w rogach dzikiej zwierzyny leśnej. Rudolf Kręcki tworzył w rogu od ponad dwóch dekad. Na Kaszuby przybył z rodziną w 1948 r., potem przeprowadzał się kilkukrotnie. Przez wiele lat tworzył w Brodnicy Górnej, potem w Chmielnie, gdzie zamieszkał. Jak mawiał, rogarstwo to trudna sztuka i trudno ocenić, jak długo przetrwa. Mimo to, przez lata swoje umiejętności starał się przekazywać młodszym pokoleniom. Zmarł 13 marca 2021 r. Miał 80 lat.

Śp. Maria Kurr-Wenta, lekarz pediatra z Kartuz
Była lekarzem z powołania, zawsze otwarta na małych pacjentów i zawsze dostępna, o każdej porze dnia i nocy. Nigdy nie odmówiła pomocy. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gda-ńsku w 1966 r. i rozpoczęła pracę w kartuskim szpitalu. Po 5 latach zrezygnowała, wybierając pracę w przychodni. - Tu kontakt z chorym dzieckiem jest inny, bliższy, za nic i na nic nie zamieniłabym tej pracy. Pieniądze, sprawy materialne odchodzą na dalszy plan, gdy robi się to co się kocha - mówiła. Od 1981 r. nieprzerwanie uczestniczyła w Kaszubskich Pieszych Pielgrzymkach do Częstochowy. Zmarła 31 marca 2021 r.

Śp. Andrzej Formela, prezes GKS Cartusia Kartuzy
Od lat był związany z kartuskim sportem. W początkowych latach swojej działalności, jeszcze przed podziałem Cartusii Kartuzy na kluby wielosekcyjny i piłkarski (obecnie Cartusia 1923 Kartuzy) zaangażowany był właśnie w sprawy związane z piłką nożną, pełnił też funkcję skarbnika GKS-u. Przez lata zasiadał w zarządzie klubu, a od 2014 roku był jego prezesem. Był też przedsiębiorcą, współwłaścicielem kartuskiej firmy Dromos. W ostatnich dniach kwietnia trafił do szpitala. Niestety, nie udało się uratować mu życia. Zmarł 1 maja 2021 r. Miał 68 lat.
TU pogrzeb Andrzeja Formeli

Śp. Krzysztof Niklas, utytułowany zapaśnik
Przez długie lata walczył w barwach Cartusii Kartuzy. Zapasy w stylu klasycznym uprawiał od dziecka, na pierwszy trening zaprowadził go ojciec, gdy miał 8 lat. Jednymi z jego ostatnich dużych sukcesów były wicemistrzostwo Polski seniorów, a także złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski, oba w 2018 r. Jednak największym sukcesem był jego występ na mistrzostwach świata kadetów w 2014 r. na Słowacji, kiedy zdobył złoto i tytuł mistrza świata. Był pierwszym zawodnikiem sekcji zapaśniczej kartuskiego klubu, który wywalczył złoto na tym szczeblu zmagań. Zmarł nagle 20 maja 2021 r. Miał zaledwie 24 lata.
Pogrzeb Krzysia Niklasa TU

Śp. Kazimierz Bastian - zasłużony strażak OSP Banino
Zmarł 22 listopada 2021 r. Był zasłużonym strażakiem OSP w Baninie. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa jednostki. W szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej wstąpił w 1967 roku, działał aktywnie przez 54 lata na rzecz OSP w Baninie. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku OSP RP, Złotym Medalem "Za Zasługi Dla Pożarnictwa" , Krzyżem Św Floriana Mazovia. Miał 70 lat.

Śp. Jarosław Bronk - strażak zawodowy KP PSP w Kartuzach
Zmarł 13 grudnia 2021 r. Wielokrotnie uczestniczył w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Z zaangażowaniem koordynował prace strażaków PSP i OSP uczestniczących w usuwaniu skutków nawałnicy, która miała miejsce w sierpniu 2017 r., za co został uhonorowany nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za swoje zasługi w okresie swej ponad 26 letniej służby został wyróżniony następującymi odznaczeniami : Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaką Honorową PCK IV stopnia. Miał zaledwie 52 lata.

Śp. Józef Cybula - założyciel Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łapalice
Zmarł 16 grudnia 2021 r. Miał 67 lat. To dzięki pasji Józefa Cybuli w zbieraniu instrumentów dętych, a następnie przekazywaniu ich w ręce młodych ludzi, zaczęła tworzyć się orkiestra. Przez 9 lat dzieci dojeżdżały na lekcje instrumentu do świetlicy, którą udostępniał Józef Cybula w Łapalicach. Od września 2013 r. już na wysokim poziomie zajęcia i próby odbywają się w sali Kartuskiego Centrum Kultury.

Śp. Barbara Pisarek - nauczycielka, działaczka kaszubska
Zmarła 20 grudnia 2021 r. Dla wielu roczników absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach była cenioną polonistką i pedagogiem. Inni zapamiętają ją jako działaczkę Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, jeszcze inni jako byłą dyrektor Centrum Kultury w Kartuzach. Jako znawca historii Kartuz i zakonu kartuzów, współpracowała z członkami Towarzystwa Miłośników Kartuz oraz innym organizacjami pozarządowymi na rzecz ochrony kartuskich zabytków. Miała 67 lat.

Śp. Wiesława Górecka - współzałożycielka Kaszubskiej Fundacji Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Podaruj trochę słońca"
Odeszła 24 stycznia 2022 r. Miała 61 lat. Wiesława Górecka była także wieloletnią dyrektorką OREW w Pierszczewie i OREW w Strzepczu. Wiesława Górecka za swoją działalność była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Otrzymała m.in. Perłę i Superperłę Kaszub, w 2005 r. uhonorowano ją medalem Matki Teresy z Kalkuty, zaś w 2015 r. odznaczono Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. W 2007 r. otrzymała nagrodę Niezwykła Polka przyznaną przez Fundację „Przyjaciółka”, Fundację PARTNERS oraz Grupę Akcja Akacja – w ogólnopolskim konkursie dla kobiet aktywnie działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
Pogrzeb Wiesławy Góreckiej TU

Śp. Stanisław Piask - radny powiatowy w latach 2010-2018
Zmarł 8 marca 2022 r. Piastował mandat radnego Rady Powiatu kartuskiego przez dwie kadencje. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. Rolnictwa i Ochrony Środowiska. W radzie reprezentował przede wszystkim rolników i to ich interesy stawiał na pierwszym miejscu. Miał 70 lat.

Śp. Janusz Mamelski - nauczyciel, pedagog, pisarz
Urodził się w Staniszewie (gm. Kartuzy), gdzie przez lata był nauczycielem w tutejszej szkole. Znany był m.in. z "Legend Kaszubskich" - zbioru różnorakich opowieści, mitów naszego regionu. Za owe opracowanie otrzymał nagrodę "Gryf Literacki" Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Majkowskiego w Wejherowie. Książka okazała się najpoczytniejszą pozycją 2008 r. w powiecie wejherowskim. Od kilku lat Ewelina Karczewska-Luhm i Piotr Zatoń z Fundacji "Aby chciało się chcieć" ekranizują poszczególne legendy. W swoim dorobku Janusz Mamelski miał jeszcze m.in. "Bursztynowy skarb" oraz zbiór wierszyków dla dzieci "Życie dzieci". Przetłumaczył też na język kaszubski słynne "Treny" Jana Kochanowskiego. Zginął w wypadku 18 kwietnia 2022 r.

Śp. Eugeniusz Stoltmann - były szef firmy Eurofoods, działacz sportowy, sponsor
W przeszłości był członkiem zarządu Cartusii oraz wiceprezesem klubu, a także wieloletnim jej kibicem i hojnym sponsorem. Był też właścicielem jednej z największych kartuskich firm - Eurofoods. Szczególną dyscypliną sportową jaką sobie upodobał była piłka nożna. Za jego kadencji i z jego, a także pozostałych ówczesnych członków zarządu inicjatywy, powstało między innymi boisko treningowe, na którym obecnie znajduje się boisko ze sztuczną nawierzchnią, czy też kryta trybuna, której obecnie już nie ma.... . Przez wiele lat całym sercem oraz finansowo wspierał "Gazetę Kartuską", której też już nie ma…
Zmarł 4 maja 2022 r.

Śp. Krystyna Walkusz - działaczka kaszubska
Dla wielu już na zawsze pozostanie wspaniałą panią Krysią - nie tylko żoną śp. Jerzego, znanego twórcy ludowego, ale też ciepłą, wspaniałą kobietą, angażującą się w wiele inicjatyw kulturalnych na terenie Hopowa i całej gminy Somonino. Krystyna Walkusz była niezwykłą osobą, jak mało kto umiała zjednywać sobie ludzi. Przy tym miała nadzwyczajny talent - pisała wiersze, opowiadania, spisywała wspomnienia, gromadził fotografie. Była znakomitą kucharką i bardzo gościnną gospodynią. Bez poczęstunku nie wypuściła nikogo. Jej zaangażowanie i pomoc w powstawaniu stowarzyszenia HopoBabki i organizowanych przez panie przedsięwzięciach były nie do przecenienia. Była osobą, którą po prostu się kocha, nie za coś, ale dlatego, że jest.
Odeszła 9 lipca 2022 r. Miała 82 lata.

Śp. Maria Wenta-Barlak - nauczyciel, wieloletni dyrektor ZSO nr 2 w Kartuzach
1 września 2022 r., w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego, zmarła Maria Wenta-Barlak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach. Dyrektorem popularnej szkoły "Na Wybika" była łącznie ponad dwie dekady. Niedawno wygrała konkurs na kolejną, pięcioletnią kadencję. 1 września miała być w szkole z uczniami i pewnie była, tyle, że już tylko wspierając ich duchowo... . Ta niespodziewana śmierć poruszyła całe środowisko kartuskiej oświaty.
Pogrzeb Marii Wenty-Barlak TU

Śp. Monika Dejk-Ćwikła – wokalistka zespołu Obrasqui
Monika Dejk-Ćwikła miała na koncie wiele projektów muzycznych. Z Igą Pobłocką i Dominiką Kwiatkowską wystąpiły w programie Polsatu "Śpiewajmy razem. All Together Now". Niedługo potem Monika została wokalistką zespołu OBRASQi, z którym nagrała wiele utworów, w tym kilka przebojów. We wrześniu 2021 roku odbierała w Gdańsku nagrodę za pierwsze miejsce powiecie kartuskim, a następnie pierwsze w finale wojewódzkim plebiscytu "Dziennika Bałtyckiego" - Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura. Mimo rozwijającej się kariery wokalnej, nigdy nie odmawiała, gdy trzeba było wystąpić podczas ważnych uroczystości kościelnych. Od dzieciństwa związana była z Żukowem. Ostatnio mieszkała w Kartuzach, skąd 13 grudnia 2022 r. udała się na spacer ze swoim psem. Jak się okazało, był to dla obojga ostatni spacer... . Zginęła tragicznie 13 grudnia 2022 r. Miała 33 lata.
Pogrzeb Moniki-Dejk Ćwikły TU

Śp. ks. Roman Janczak - pierwszy proboszcz parafii w Baninie
Pochodził z Brodnicy pod Toruniem. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1972 r. Pierwsze kroki stawiał w parafii św. apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, a następnie przeszedł do parafii św. Walentego w Gdańsku. 20 listopada 1982 objął pieczę nad parafią Niepokalanego Poczęcia NMP w Baninie. Był pierwszym proboszczem parafii, łączącej wiernych z Banina, Miszewa oraz Miszewka, a także Barniewic i części Rębiechowa. Już w tamtych latach liczba parafian szybko rosła, w 2015 r. przekraczając 4 tys. osób. To właśnie wtedy ks. Roman Janczak złożył na ręce abp. metropolity gdańskiego pismo z prośbą o zwolnienie z obowiązków proboszcza parafii w Baninie. Powodem był stan zdrowia. Swoją 33-letnią posługę w banińskim kościele zakończył w czerwcu 2015 r. Zmarł 22 lutego 2023 r. Miał 77 lat.
Pogrzeb śp. ks. Romana Janczaka TU
Śp. Beata Stoppa, choreograf, twórczyni zespołu tanecznego Rapsodia
Prowadziła żukowski zespół taneczny Rapsodia od 1999 roku, czyli od samego początku, stawiając na profesjonalizm i solidne przygotowanie baletowe, co zaprocentowało licznymi nagrodami oraz wyróżnieniami na ogólnopolskich konkursach tańca. Poza zespołem Beata Stoppa udzielała się też przy różnorakich inicjatywach kulturalnych, była również nauczycielką tańca klasycznego w gdańskiej Ogólnokształcącej Szkole Baletowej. Ponadto była autorką tańców historycznych w sztuce jej męża "Mniszki Żukowskie", wystawionej z okazji 800-lecia Żukowa. Odeszła po ciężkiej chorobie 17 marca 2023 r. Miała 60 lat.

Śp. Józef Hudela - samorządowiec, strażak
W latach 1973-1985 pełnił funkcję naczelnika gminy Somonino. Po zmianach ustrojowych, od 1994 roku był przewodniczącym Rady Gminy Somonino. Funkcję tę sprawował przez dwie kadencje - do 2002 roku. Był również wieloletnim prezesem Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Somoninie, a następnie prezesem honorowym.
Zmarł 18 lipca 2023 r. Miał 84 lata.

Śp. Roman Apolinary Regliński – emerytowany prawnik, krajoznawca, fotograf
Był emerytowanym prawnikiem, kolekcjonerem, krajoznawcą i fotografem, specjalizującym się w tematyce związanej z rodzinnymi Kartuzami i Szwajcarią Kaszubską. Debiutował w 1999 roku albumem "Kartuzy i Szwajcaria Kaszubska na starych fotografiach i widokówkach". Później opublikował m.in. zbiory legend powiatów kartuskiego i kościerskiego. W 2018 roku otrzymał nagrodę burmistrza Kartuz KARTËSKÔ SKRA za działalność na rzecz promocji gminy Kartuzy poprzez dokumentowanie dziejów i piękna kartuskiej ziemi w książkach i publikacjach. Odszedł do Pana 26 lipca 2023 r. Miał 91 lat.

Śp. Karolina Dargacz – studentka, strażak OSP Żukowo
Od urodzenia mieszkała w Żukowie. 4 maja 2017 r. została przyjęta w szeregi lokalnej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Następnie, od 18 sierpnia 2020 r., została członkiem czynnym OSP Żukowo. Ukończyła kurs podstawowy oraz kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. W swojej ponad 3-letniej służbie brała udział w ponad stu zdarzeniach. Poza służbą była zaangażowana w życie Kościoła, gdzie udzielała się w noszeniu feretronów podczas pielgrzymek, a także brała czynny udział w ich organizacji. Studiowała na Politechnice Gdańskiej. Występowała też w Gdyńskim Teatrze Waldi. Cyklicznie brała udział w konkursach recytatorskich, w których zdobywała nagrody i wyróżnienia, a także osiągała bardzo dobre wyniki w nauce.
Zmarła tragicznie w wypadku 15 września 2023 r. Miała zaledwie 22 lata...

Śp. Łukasz Dargacz – strażak OSP Żukowo
Również od urodzenia mieszkał w Żukowie. Do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej został przyjęty 4 maja 2011 r. Pełnoprawnym członkiem czynnym OSP w Zukowie stał się w czerwcu 2017 r. Ukończył kurs podstawowy oraz kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Łukasz pochodził z rodziny ze strażackimi tradycjami - jego ojciec, bracia, siostry, oraz wujkowie są strażakami, którzy od dekad służą w OSP. Łukasz brał czynny udział we wszystkich wydarzeniach i działaniach od momentu wstąpienia do MDP, a następnie jako członek czynny. Przez kilka lat swojej służby brał udział w kilkuset zdarzeniach. Był jednym z druhów, którzy najczęściej stawiali się na alarm do strażnicy, aby nieść pomoc bliźniemu w potrzebie. Swoją pasją pożarniczą i zaangażowaniem zaraził wielu młodych ludzi, którzy wstąpili w szeregi OSP. Został też wyróżniony odznaką „Strażak wzorowy”.
Zmarł tragicznie 15 września 2023 r. Miał 24 lata.
Pogrzeb śp. Karoliny i śp. Łukasza - dzielnych strażaków OSP Żukowo
Śp. Alicja Zielińska – wieloletnia dziennikarka pomorskich mediów
Zanim związała się z pomorskimi mediami, była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Stężycy. W 1994 r. została redaktorem naczelnym "Gazety Kartuskiej". Kilka lat później przeniosła się... do sąsiedniego budynku, gdzie swoją redakcję miał "Tygodnik Kartuzy". Została redaktor prowadzącą gazety, będącej dodatkiem lokalnym "Dziennika Bałtyckiego". Pisywała przez wiele lat relacje, wywiady z ciekawymi osobami zarówno do "Tygodnika Kartuzy", jak i głównego wydania "Dziennika Bałtyckiego". Zanim jednak związała się z kartuskimi mediami, pracowała w oddziałach DB w Kościerzynie i w Bytowie. Jak podkreślają byli współpracownicy, Alicja Zielińska była nie tylko rzetelnym dziennikarzem, ale też dobrym człowiekiem. Tak została zapamiętana przez współpracowników w Kartuzach, ale też mieszkańców powiatu kartuskiego, z którymi wykonując dziennikarską pracę, spędzała wiele zawodowego czasu. Odeszła do Pana po długiej, ciężkiej chorobie 17 października 2023 r. Miała 70 lat.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odeszli, ale pozostają w naszej pamięci i wspomnieniach. Osoby zasłużone dla powiatu kartuskiego - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto