Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi Uniwersytet Ludowy w Kartuzach już po wielkiej inauguracji. Zajęcia dla dorosłych odbywają się w Kartuskim Centrum Kultury | ZDJĘCIA

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Drugi uniwersytet ludowy w powiecie kartuskim właśnie rozpoczyna swą działalność. Placówka w stolicy Kaszub jak na razie prowadzi zajęcia w Kartuskim Centrum Kultury, ale są plany rozwoju. - Jestem przekonana, że powołana dziś instytucja trwale wpisze się w historię naszego miasta i regionu jako jednostka kształcenia dorosłych na najwyższym poziomie - mówiła Danuta Rek, jedna z inicjatorek całego przedsięwzięcia.

We wtorek 7 czerwca w Kartuskim Centrum Kultury nastąpiła uroczysta inauguracja działalności Uniwersytetu Ludowego w Kartuzach. To efekt wspólnych działań Fundacji Kaszubskiej oraz Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby, wspieranych przez władze gminy. Tym samym w powiecie kartuskim powstała już druga tego typu placówka.

Na otwarciu przywitała wszystkich Danuta Rek, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, która tego dnia występowała jednak w roli prezesa Fundacji Kaszubskiej oraz jednej z głównych inicjatorek całego przedsięwzięcia.

- Uniwersytet Ludowy przede wszystkim nie jest dla wybranych osób. On jest dla całego środowiska. Możemy tu robić co chcemy, uczyć się czego chcemy. Nie dla dyplomu, ale dla własnej satysfakcji, rozwoju - podkreślała Danuta Rek. - Jestem przekonana, że powołana dziś instytucja trwale wpisze się w historię naszego miasta i regionu jako jednostka kształcenia dorosłych na najwyższym poziomie. Jestem o tym tym bardziej przekonana, kiedy widzę wsparcie, jakie otrzymujemy, wyrażone choćby w obecności na dzisiejszej inauguracji.

A owych gości nie brakowało. Na sali widowiskowej KCK zasiedli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, senator Stanisław Lamczyk, burmistrz i wiceburmistrz Kartuz, a także liczni przedstawiciele organizacji pozarządowych i lokalnych instytucji kultury. Nie zabrakło również reprezentantów działającego już prawie 40 lat Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy, na czele z prezesem zarządu Mariuszem Mówką, który wygłosił dla zebranych też krótki wykład o tym, po co w ogóle istnieją uniwersytety ludowe.

Z najlepszymi życzeniami

Przybyli goście nie szczędzili dobrych słów zaangażowanym w utworzenie w Kartuzach uniwersytetu ludowego. Do otwartości oraz znaczenia takiej instytucji odwołał się również burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

- Kolejny uniwersytet, który powstaje na ziemiach kaszubskich, ma służyć naszym mieszkańcom. Bez względu na wiek, bez względu na zapatrywania, kim będą słuchacze. Chcieliśmy życzyć, aby ten uniwersytet przyjął się i funkcjonował jako kolejna alternatywa dobrego spędzenia wolnego czasu, ale i jednoczesnego podnoszenia swoich kwalifikacji - mówił szef kartuskiego magistratu.

Marszałek Struk z kolei podkreślił szczególną rolę, jaką w społeczeństwie demokratycznym odgrywają tego typu placówki.

- W demokratycznym społeczeństwie liczą się nie tylko władze, nawet jeśli są one demokratycznie wybrane. Liczy się też organizacja społeczeństwa obywatelskiego - to, w jaki sposób społeczność lokalna, powiatowa, regionalna chce rozwiązywać problemy, zaspokajać potrzeby - zaznaczał Mieczysław Struk. - W tym państwie liczą się władze, liczą się wybory demokratyczne i liczą się organizacje pozarządowe, takie jak uniwersytet ludowy.

Inaugurację przeplatały także krótkie występy artystyczne m.in. w wykonaniu zespołu „Słunôszka” z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach. Ponadto, poza prezesem KUL w Wieżycy z wykładem wystąpiła również dr Karolina Janczukowicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Wszystko zwieńczył krótki panel dyskusyjny.

Zajęcia ruszają

Początkowo zajęcia na Uniwersytecie Ludowym w Kartuzach miały się odbyć już w pierwszych dniach maja, jednak plany te pokrzyżował atak Rosji na Ukrainę. W obliczu wojny inicjatorzy przedsięwzięcia zdecydowali się poświęcić swe siły właśnie pomocy naszym wschodnim sąsiadom.

- Podjęliśmy decyzję o zaangażowaniu całej naszej energii w pomoc ofiarom wojny. Kiedy jednak ustabilizowaliśmy działania pomocowe nadszedł czas by kontynuować inicjatywę - wyjaśniała Danuta Rek.

Sytuacja na Ukrainie przełożyła się też na charakter prowadzonej działalności uniwersytetu. Już teraz trwają zajęcia z języka polskiego dla 60 uchodźców. Ponadto na inauguracji pojawiła się i delegacja z Ukrainy.

Z kolei wraz z wtorkowym otwarciem ruszają spotkania poświęcone „językowi kaszubskiemu dla niewtajemniczonych”. Harmonogram zajęć po przerwie wakacyjnej będzie jeszcze szczegółowo ustalany wraz z samymi słuchaczami. W pierwszej fazie życia instytucji spotkania odbywać się będą w pomieszczeniach Kartuskiego Centrum Kultury. W późniejszym czasie uniwersytet ma się jednak przenieść do własnej siedziby.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto