MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach - ciekawe eksponaty, ale też spotkania autorskie, wernisaże i dużo dobrej rozrywki

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Placówka nie tylko posiada cenne eksponaty, ale też organizuje ciekawe warsztaty, wernisaże, spotkania autorskie. Od 2015 roku organizuje też wiele imprez rozrywkowych, zawsze w oparciu o tradycje związane z Kaszubami.
Placówka nie tylko posiada cenne eksponaty, ale też organizuje ciekawe warsztaty, wernisaże, spotkania autorskie. Od 2015 roku organizuje też wiele imprez rozrywkowych, zawsze w oparciu o tradycje związane z Kaszubami. Lucyna Puzdrowska/Maciej Krajewski
Odkąd w 2015 roku dyrektorem Muzeum Kaszubskiego została Barbara Kąkol, placówka jest oblegana przez mieszkańców i turystów. I już nie tylko cenne eksponaty przyciągają do muzeum, zwłaszcza tych pierwszych, ale ogrom innych atrakcji, jak ciekawe spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, wernisaże, ale też imprezy rozrywkowe i to nie tylko Noc Muzeów. Od 2016 roku rekordy popularności bije organizowany w lipcu Festiwal Nalewki Kaszubskiej. Praktycznie przez cały rok Muzeum Kaszubskie w Kartuzach tętni życiem.

O Muzeum Kaszubskim słów kilka

Muzeum jest niezwykle atrakcyjnym miejscem, które czaruje swoją bogatą historią oraz prezentacją dziedzictwa kulturowego Kaszub. Można tu poznać fascynujące zagadnienia związane z literaturą, kulturą, językiem, a także dzieje i tradycje regionalne Kaszub. Eksponaty prezentowane są w ośmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione są dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast wytwory sztuki ludowej Kaszubów.

W poszczególnych pomieszczeniach można zapoznać się z eksponatami związanymi z: rolnictwem, gospodarstwem domowym, rybołówstwem, garncarstwem, elementami obrzędowości i kultury kaszubskiej, sztuki ludowej. W specjalnym pomieszczeniu wyeksponowano izbę kaszubską, a w innym... posag panny młodej.

W 2019 r. do użytku został oddany budynek muzealny tzw. gospodarczy, który przeszedł gruntowną rewitalizację. W obiekcie tym mieszczą się: kuźnia Bazylego, wystawa pt. "Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta" oraz ekspozycje czasowe. Na poddaszu znajduje się sala wystawienniczo-konferencyjna.

Pandemia spowodowała, że tętniące życiem muzeum nagle... zamarło

- Przede wszystkim, co było najbardziej przykre, straciliśmy kontakt z widzem, odbiorcą na żywo - mówi dyrektor Barbara Kąkol. - Jedynym pocieszeniem był fakt, że wydarzenia, które odbywały się online i dostępne były na stronie internetowej czy naszym profilu społecznościowym na facebooku, miały dużą oglądalność. Na przykład, gdy otwierana była w listopadzie 2020 roku wystawa "Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta" z elementami rozszerzonej rzeczywistości, oglądało nas ponad tysiąc osób. Na pewno tyle ludzi nie przyszłoby do muzeum, więc być może warto organizować takie wydarzenia również online. Mimo to, nic nie zastąpi kontaktu na żywo. Brakowało go prezentującym się u nas artystom, brakowało nam. Odetchnęliśmy, gdy pandemia się zakończyła i nasze muzeum znowu ożyło.

Prawdziwym hitem Festiwal Nalewki Kaszubskiej

Ta impreza od 2016 roku przyciąga do muzeum tłumy mieszkańców i turystów, nie tylko z Polski.

Muzeum Kaszubskie stara się promować produkty regionalne, w roku 2016 przyszedł czas na nalewki. Dlaczego?

- Ta impreza ma już osiem lat, kiedy to zleciało?! - śmieje się Barbara Kąkol. - Zaczęło się zwyczajnie. Zaobserwowałam odradzanie się tradycji nalewkarskiej na Kaszubach. W czasach naszych babć i prababć nalewka stanowiła lekarstwo na wiele dolegliwości. Po latach panie, zwłaszcza z kół gospodyń, zaczęły wracać do tych starych rodzinnych przepisów, doskonalą je i swoimi wyrobami raczą gości czy ofiarowują w prezencie zamiast kwiatka. Wpadłam więc na pomysł, żeby zorganizować festiwal prezentujący te często prastare receptury. W Polsce takie konkursy się odbywają, ale mi zależało, żeby pokazać wyroby powstające na Kaszubach i to udało się zrealizować.

Jak dodaje dyrektor placówki, impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością.

Gdyby nie rozbudowa obiektu, tylko niewielkie grupy mogłyby naraz z bogactwa oferty muzeum korzystać

25 października 2019 roku Muzeum Kaszubskie w Kartuzach obchodziło wielkie święto - po wielu latach starań przestrzeń muzealna zyskała nowe oblicze. Przepiękna, przestronna, nowoczesna sala wystawiennicza została oddana do użytku.

- Wyłącznie dzięki rozbudowie obiektu i powstaniu nowej sali wystawienniczej, możemy zapewnić mieszkańcom, w tym dzieciom i młodzieży, a także turystom, korzystanie z naszej oferty - kontynuuje Barbara Kąkol.

To właśnie w rozbudowanej części odbywają się wernisaże, spotkania autorskie i imprezy rozrywkowe.

- Oczywiście, że dla nas, jako muzealników najważniejsze są inne sprawy, m.in. dbanie o nasz dorobek, eksponaty itd., ale muzea muszą iść z duchem czasu. Musimy przyciągać do naszych placówek ludzi starszych, ale też dzieci i młodzież. Żeby sprostać oczekiwaniom tych ostatnich, oferta musi być naprawdę bardzo ciekawa - dodaje Barbara Kąkol.

Godziny otwarcia Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

Godziny otwarcia muzeum poza sezonem tj. od września do końca czerwca: wtorek - piątek w godz. 8-16, sobota 9-15. W poniedziałki muzeum nieczynne.

W sezonie tj. w miesiącach lipiec-sierpień: wtorek - sobota w godz. 9-17, niedziela w godz. 10-17. W poniedziałki muzeum nieczynne.

Bilet do muzeum kosztuje 16 zł, ulgowy - 8 zł. Opłata za przewodnika po muzeum - 60 zł. Kontakt do muzeum: 58 681 14 42 , e-mail: [email protected]

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach - ciekawe eksponaty, ale też spotkania autorskie, wernisaże i dużo dobrej rozrywki - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto