Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ósmy numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych już jest. Była okazja porozmawiać z autorami

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowy numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych jest już dostępny. Ósma odsłona zbioru publikacji historycznych obfituje w ciekawe tematy, przybliżając m.in. biografie osób silnie z Kartuzami związanych czy ukazując dzieje popularnej niegdyś „Gazety Kartuskiej”. Część autorów można było wypytać o ich artykuły na spotkaniu promocyjnym w Muzeum Kaszubskim.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach wydało ósmy numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Z tej okazji, podobnie, jak przy wcześniejszych publikacjach, w czwartek 15 lutego odbyło się spotkanie promujące najnowszy zbiór artykułów i sprawozdań.

Książka jest nie lada gratką dla pasjonatów lokalnej historii. W ósmym numerze pojawia się też wiele nowych nazwisk autorów, co pozwala na świeże spojrzenie na niektóre tematy.

- Mamy nadzieję, że zachęcimy do czytania. Te wątki kartuskie, ale też te historie nasze, kaszubskie, są warte tego, żeby je poznać - komentuje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego.

ZOBACZ TEŻ:
Pamiętając o przeszłości Kaszub. Eugeniusz Pryczkowski opowiedział w Kartuzach o swej najnowszej książce

Biografie, opisy, dzieje

W najnowszych Zeszytach znajdziemy m.in. biogramy osób związanych z Kartuzami, autorstwa Dariusza Dolatowskiego. Przypomina on postacie malarki Idy Bingmann-Droese w 60. rocznicę śmierci, a także prof. Siegfrieda Rabowa, wykładowcy i farmakologa, wywodzącego się ze znanej, kartuskiej rodziny żydowskiej Rabow. Ostatni artykuł zaś Dolatowski poświęcił Leonowi Józefowi Soyke, który tak, jak wielu Kaszubów w czasie II wojny światowej, został wcielony do Wehrmachtu, potem dostał się do niewoli, skąd trafił do armii gen. Andersa.

- Na uwagę zasługują cenne fotografie, które autor pozyskał od rodziny - podkreśla jeszcze Barbara Kąkol.

Jest też co nieco o dziejach współczesnej prasy lokalnej. Marian Gostkowski, na prośbę dyrektor muzeum, spisał bowiem historię „Gazety Kartuskiej”.

- Gazety reaktywowanej, która ukazywała się w latach 1989-2015. To jest bardzo ciekawa historia, szmat czasu. Gazeta, która tu, na kartuskim Rynku, bardzo długo wiodła prym i wiele osób ją pamięta - zauważa Barbara Kąkol.

Sama dyrektor muzeum zresztą też dała coś od siebie. W tym roku spod jej pióra wyszedł artykuł dotyczący kartuskiej społeczności żydowskiej, wpisując się w swego rodzaju motyw powracający w tegorocznej publikacji. Tekst jest wprowadzeniem do rozważań Piotra Kazany na temat lokalizacji dawnego kirkutu w Kartuzach. Z kolei prof. Dušan-Vladislav Paždjerski koncentruje się na oszukiwaniu Śmierci w serbskich i kaszubskich narracjach.

Swoją pracę w ósmym numerze Zeszytów kontynuuje również gdański genealog-amator Krzysztof Kowalkowski, który od lat zajmuje się dziejami swojej rodziny. Na końcu publikacji zaś znajdziemy coroczne sprawozdanie z działalności muzeum. Jest też spisane przemówienie Barbary Kąkol, wygłoszone podczas uroczystej sesji z okazji 100. urodzin miasta Kartuzy.

Można było porozmawiać z autorami

Część z autorów, w tym m.in. prof. Dušan-Vladislav Paždjerski czy Krzysztof Kowalkowski, przybyła na czwartkowe spotkanie promocyjne. Opowiadali oni krótko o swych artykułach (Krzysztof Kowalkowski obdarował też muzeum masą cennych pamiątek), przybliżając nie tylko tematykę, ale i proces ich powstawania. Swoje trzy grosze do dyskusji dorzucił i recenzent tegorocznych Zeszytów - dr Tomasz Rembalski.

Obecni na spotkaniu mieli okazję zadać autorom nurtujące ich pytania. Piszący do Zeszytów cenią sobie te interakcje, bo niekiedy ujawniają one kolejne, interesujące tematy do poruszenia.

Każdy mógł też zakupić na miejscu własny egzemplarz Kartuskich Zeszytów Muzealnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto