Noc Muzeów w Kartuzach - z pokazem mody lat 60. i 70. oraz nową wystawą

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Przychodząc w sobotni wieczór do Muzeum Kaszubskiego można było się cofnąć w czasie o 50, 60 lat. Kartuską Noc Muzeów zdominowała bowiem moda lat 60. i 70. minionego wieku, a to za sprawą dwóch kluczowych elementów: historycznego pokazu mody oraz wyjątkowej wystawy „Dlaczego nie poznałam mojej babci, gdy była młoda?”.

Właśnie wernisażem wspomnianej wystawy rozpoczęła się Noc Muzeów w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. To zbiór kolaży obrazów, autorstwa Beaty Mordawskiej, połączonych ze zdjęciami jej babci Ritty Romel Czarnowskiej (1936-2012). Dla artystki była to pierwsza samodzielnie przygotowana wystawa, sam temat zaś bliski był jej sercu.

- Ritta [w naszej rodzinie] jest takim punktem referencyjnym. Zawsze mówimy „Ach, idę na halę, do tego miejsca, gdzie babcia Ritta lubiła chodzić” - opowiadała Beata Mordawska.

Co ciekawe zdjęcia Ritty znalezione zostały w… pudełku po ciasteczkach.

- Ja myślę, że ona sobie to tak zaplanowała. Pewnie wiedziała, że kilka lat minie, zanim zaczniemy sprzątać tamtą część mieszkania i odnajdziemy te zdjęcia - dodała artystka.

Słowa uznania do autorki prac skierował również sam burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

- Wielokrotnie mamy tu różnego rodzaju wystawy. Bardzo chcemy i promujemy tych, którzy tworzą w naszym regionie. A mamy wspaniałych artystów, wspaniałą historię i myślę, że należy takie rzeczy właśnie pokazywać - mówił szef kartuskiego magistratu.

Pokaz mody w muzeum

Po obejrzeniu kolaży wzrok obecnych szybko zwrócił się na podest przed budynkiem Muzeum Kaszubskiego. W wietrzny, acz słoneczny wieczór, odbył się tu historyczny pokaz mody lat 60. i 70., pod hasłem „Dziewczyny z Kartuz jadą nad morze”. Przygotowała go grupa rekonstrukcji historycznej Retrospekcja.

Wielu z zebranych pod muzeum mogło pamiętać jeszcze pokazywane stroje, dla młodych zaś była to niecodzienna lekcja historii. Część z prezentowanych strojów to bowiem kreacje autentycznie uszyte 50 i 60 lat temu. Nie zabrakło nawet charakterystycznego ubrania sprzedawcy lodów, które tak bardzo kojarzy się z filmów, zdjęć, pocztówek. Wszystko to okraszone było też pierwszorzędnym komentarzem.

Lata 60. i 70. XX w. przyświecały całej imprezie w Kartuzach. Na parkingu rozstawiono jeszcze piękne, klasyczne samochody, było też i muzycznie - koncerty zagrali Piotr Łapiński oraz Koleczkowianie. Jak przystało też na Noc Muzeów każdy mógł bezpłatnie obejrzeć wszystkie ekspozycje stałe i czasowe Muzeum kaszubskiego, w tym głośną niedawno wystawę „Ceramiczny Sezam” Teresy Pytki.

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie