Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dzień Kaszubski w bibliotece". W programie ciekawe warsztaty, występy, pokaz filmu!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie odbędzie się "Dzień Kaszubski w bibliotece".
W Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie odbędzie się "Dzień Kaszubski w bibliotece". Archiwum red.
Gminna Biblioteka Publiczna w Somoninie oraz Karolina Szmołda, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapraszają wszystkich do świętowania "Dnia Kaszubskiego w bibliotece". Pełne atrakcji wydarzenie odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie. Jego celem jest nie tylko promocja czytelnictwa, ale także dziedzictwa kulturowego Kaszub. Warsztaty, koncerty, spotkania, stoiska dostępne od godz. 10 aż do wieczora.

Karolina Szmołda jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2023 roku wzięła udział w konkursie o stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację przedsięwzięć z zakresu upowszechniania kultury na rok 2024. W naborze wpłynęło 1 769 wniosków. Minister podjął decyzję o przyznaniu stypendiów 289. osobom, w tym Karolinie Szmołdzie z Somonina, na realizację koncepcji działań promujących czytelnictwo pn. "Karawana kreatywności".

Od tego czasu organizuje w Somoninie wydarzenia promujące czytelnictwo. Większość podejmowanych działań jest skierowana do dzieci wokół polskiej literatury w formie warsztatowej.

- Jedno z zadań, które sobie wymyśliłam, pasujące do mojej koncepcji "Karawany" to właśnie organizacja "Dnia Kaszubskiego w bibliotece". Uważam, że to dobra inicjatywa, ponieważ sama poszukuję swojej tożsamości i być może inni również mają takie dylematy - mówi Karolina Szmołda. - Zastanawiam się, co to dla mnie znaczy być Kaszubką i jak chcę to w sobie pielęgnować. Takie wydarzenia może pomogą mi i innym bardziej zrozumieć siebie i swoje korzenie.

Jak dodaje Karolina, bardzo lubi w codziennym stroju umieszczać elementy haftu kaszubskiego, które kupuje na jarmarkach czy festynach.

- Dużo osób pyta mnie skąd to mam, gdzie kupiłam, są zainteresowani - kontynuuje stypendystka. - Teraz każdy będzie mógł nabyć do swojego domu takie elementy, bo stoiska z rękodziełem będą prawie przez cały Dzień Kaszubski. Serdecznie zapraszam.

"Dzień Kaszubski w bibliotece" - program

Od godziny 10 do godz. 16 dostępne będą stoiska z kaszubskim rękodziełem (wstęp wolny). Swój udział zapowiedzieli już między innymi Farwa, artystka Alicja Serkowska, hafciarka Wanda Krzymińska, OKolczyki, kaszubski.knot.

Godz. 10 - Warsztaty Zabawki z Pomorza i Kaszub dla dzieci w wieku 6-9 lat z Małgorzatą Bądkowską

Zapisy na warsztaty TU

Godz. 12 - Warsztaty Baśnie kaszubskie, legendy Gdańska i Pomorza dla dzieci 10-12 lat z Łowcami Słów

Zapisy na warsztaty TU

Godz. 14 - Warsztaty Kaszubskie Koszulki z Farwą dla młodzieży 12+

Warsztaty z Farwą. Zapisy TU

Godz. 16 - Warsztaty Kaszubskie makatki dla dorosłych z Farwą

Warsztaty dla dorosłych z Farwą. Zapisy TU

Godz. 18 - Występ Zespołu Mali Hopowianie oraz spotkanie autorskie z Darią Kaszubowską (wstęp wolny)

Godz. 20 - Pokaz filmu Fundacji Aby Chciało Się Chcieć pt. "Tam, gdzie ptaki są farwné" (wstęp wolny)

Kaszubski Zespół Mali Hopowianie im. Jana Właśniewskiego działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie i Szkole Podstawowej w Egiertowie, która jest jego siedzibą. Wykonują tradycyjne pieśni i tańce kaszubskie, jednocześnie prezentując stroje ludowe stylizowane na wzorze stroju kaszubskiego z końca XIX wieku.

Daria Kaszubowska - Kaszubka z krwi i kości. Z wykształcenia pedagog, z potrzeby serca działaczka społeczna, z poczucia misji dziennikarka w "Pomeranii", z zamiłowania pisarka. Stoisko z książkami dla miłośników pani Darii zapewni Księgarnia Biały Kruk z Kartuz.

"Tam, gdzie ptaki są farwné" - to średniometrażowy film fabularny. Fabuła, w lekkiej formie wakacyjnej przygody dwóch autostopowiczek, prowadzi nas przez tereny powiatu puckiego. Bohaterki spotykają na swojej drodze nietuzinkowe postacie i ciekawe miejsca. Zarówno te pocztówkowe jak i te rzadziej odwiedzane przez turystów.

Całość okraszona jest drobnymi elementami kaszubskiej kultury tradycyjnej w jej nordowej odsłonie. "Tam, gdzie ptaki są farwné" stanowi kontynuację przygód bohaterek z "Tam, gdzie kwitną malënë", filmu wyprodukowanego w 2022 roku, z gościnnym udziałem Danuty Stenki.

W trakcie wydarzenia odbędzie się także akcja towarzysząca promująca czytelnictwo dla tych, którzy w godz. 9-13 odwiedzą bibliotekę w Somoninie, tj. zapiszą się do niej lub wypożyczą książkę. Wezmą oni udział w losowaniu nagród książkowych z wątkiem kaszubskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto