Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urna z doczesnymi szczątkami ks. Miszewskiego złożona na cmentarzu w Chmielnie

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
13 października, w przededniu urodzin, parafianie, kapłani, rodzina i przyjaciele odprowadzili na cmentarz urnę z doczesnymi szczątkami śp. ks. prałata Andrzeja Miszewskiego, kapłana, który przez 20 lat był proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie, a przez ostatnich sześć wspierał w obowiązkach duszpasterskich swego następcę ks. kan. Tomasza Rakowskiego, jako rezydent i ks. senior. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna przy udziale biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Arkadiusza Okroja.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna przy udziale biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja.

I tak jak w ciągu pierwszych dwóch dni uroczystości pogrzebowych śp. ks. prałata żegnał śpiew i dźwięki skrzypiec, tak tego dnia towarzyszyła uroczystościom trąbka.
Jak zwrócił uwagę jeszcze dzień wcześniej ks. Tomasz, to właśnie umiłowanie muzyki bardzo połączyło nowego proboszcza ze swym poprzednikiem.

Pięknie o zmarłym kapłanie mówił bp. Arkadiusz w swej homilii, wspominając jakim był człowiekiem, nie tylko kapłanem. Nawiązał m.in. do wspomnianego już okresu stanu wojennego, kiedy śp. ks. Miszewski z narażeniem własnego zdrowia, okaleczenia, a być może i życia wykupywał maltretowanych więźniów tzw. politycznych, dawał im schronienie, a następnie wywoził w bezpieczne miejsca. Mało kto, być może nawet z parafian, znał tę odważną, niezłomną postawę śp. ks. prałata.

Pięknie żegnali go parafianie i samorząd gminy Chmielno z wójtem Michałem Melibrudą na czele. W imieniu wielu osób ubogich i niepełnosprawnych, których śp. ks. prałat wspierał, gościł, obdarowywał upominkami i słodkościami, ostatnie słowo pożegnania wygłosiła Gabriela Jóskowska, kierownik GOPS-u w Chmielnie.

Chyba jednak najbardziej za serce chwytały słowa ks. Tomasza Rakowskiego, który przez sześć lat na co dzień przebywał ze swym poprzednikiem.

Ks. Tomasz mówił m.in. o tym, że nigdy nie spotkał się z odmową ze strony ks. prałata, gdy prosił go o pomoc w parafii. Zawsze był gotów wspierać i pomagać, jednocześnie nie próbując ingerować w decyzje swojego młodego następcy.

- Chcę ci dziś księże prałacie podziękować za wszystkie wypowiedziane i niewypowiedziane słowa – mówił ks. Tomasz Rakowski. - Dziękuję ci za wszelkie dobro. Jutro dzień twoich urodzin. Nie życzę ci stu lat, żyj... wiecznie!

Urna z doczesnymi szczątkami śp. ks. prałata Miszewskiego została złożona na chmieleńskim cmentarzu, w bliskiej odległości, z widokiem na kaplicę przedpogrzebową, która dzięki jego staraniom powstała.

Żegnało go dwóch biskupów, proboszczowie z dekanatu kartuskiego, księża pochodzący z Chmielna, którzy być może dzięki jego inspiracji zostali kapłanami, a także ci, którzy współpracowali z nim w ciągu ponad 50 lat kapłaństwa. Nie zabrakło też delegacji ze wspomnianej parafii w Gdyni oraz innych, w których podczas swojej kapłańskiej drogi śp. ks. prałat odcisnął swoje piętno.

Zobacz też: Część pierwsza uroczystości - eksporta do kościoła 12.10.2020

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto