Zmarli z powiatu kartuskiego. Odeszli tak niedawno - wspominamy osoby zasłużone dla Kartuz i regionu

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Wspominamy osoby, które odeszły w ciągu ostatnich czterech lat, a w sposób szczególny zasłużyły się dla powiatu kartuskiego i Kaszub.

W Dniu zadusznym wspominamy naszych zmarłych bliskich oraz tych, którzy w ostatnich latach odeszli z tego świata, a zasłużyli się swą pracą, misją, życiem - dla społeczeństwa powiatu kartuskiego

Śp. Wincenty Bronk, radny, weterynarz
Zmarł 2.01.2017. Miał 55 lat. Był weterynarzem w Klukowej Hucie, wieloletnim radnym powiatu kartuskiego I, II i IV kadencji. W I kadencji był także członkiem zarządu powiatu.Był niezwykle życzliwym działaczem społecznym, samorządowym, kaszubskim. Miał wiele planów i zamierzeń związanych z rozwojem turystyki i weterynaryjną pracą zawodową w Klukowej Hucie, ale los chciał inaczej. Zmarł w gdańskim szpitalu

Śp. Jacek Wroński, przedsiębiorca
Zginął 5 stycznia 2017 r. w tragicznym wypadku pod Kłobuczynem. Prężny przedsiębiorca, wielki filantrop. - Od początku istnienia szkoły katolickiej w Kartuzach był z nią związany. Najpierw jako fundator potem jako sponsor stypendium dla uzdolnionej młodzieży z Katolickiego LO i Katolickiego Gimnazjum - wspomina ks. Grzegorz Kudelski. - Aktywnie uczestniczył w życiu naszej szkoły.
Był też twórcą i inwestorem Centrum Medycznego św. Łukasza w Kartuzach i Kiełpinie oraz przedszkola "Aniołek" w Kiełpinie.
Pogrzeb śp. Jacka Wrońskiego

Śp. dh Jan Rzeszewicz, zasłużony strażak
Miał 84 lata. Z OSP w Kłosowie był związany od 1950 r. Dh Jan od początku widział potrzebę społecznego działania i niesienia pomocy ludziom i ich dobytkowi zagrożonym przez pożar. W roku 1964 został wybrany prezesem jednostki, funkcję tę pełnił przez 27 lat do roku 1991. Do końca był w szeregach strażaków jednostki.

Śp. Magdalena Plichta
Odeszła 6 marca. Miała zaledwie 32 lata. Choroba zabrała ją błyskawicznie. Żukowo poznało ją w lutym 2014 roku, kiedy rozkręciła akcję pomocy dla 4-miesięcznej wówczas córeczki Milenki poprosiła o wsparcie finansowe. Nie ustawała w wysiłkach, by Milence zapewnić rehabilitację, jak najwięcej miłości i radości
Pogrzeb śp. Magdaleny Plichta

Śp. Paweł Marcinski
Zmarł 29 czerwca. Miał 36 lat. Nie wyróżniał się spośród zwykłych mieszkańców Mojusza - pracował jako kierowca, miał rodzinę - żonę i dwóch synów. Od wielu lat działał na rzecz straży pożarnej w Mojuszu. Dopadła go białaczka limfoblastyczna. Po kilku miesiącach poszukiwań udało się znaleźć „genetycznego bliźniaka", przeszczep się udał, ale dla Pawła naszedł kres

Śp. Zdzisław Nowak
Miał 80 lat. Pochodził z Kartuz i tu powrócił przed kilkoma laty.
Był członkiem zarządu oddziału rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Wojennych w Kartuzach. 10 lipca 1961 r. wraz z 22 innymi osobami powołał do życia spółdzielnię mieszkaniową, dzisiejszą SM Kaszuby.

Śp. Adriana Krauze
Zmarła 1 października. Miała 30 lat. Ciężka choroba pojawiła się nagle i szybko zabrała jej zdrowie. Była jedną z tych osób, które łatwo zapamiętać - tryskająca humorem, prostolinijna, bezpośrednia - choć niepełnosprawna. Znała środowisko niepełnosprawnych z Żukowa, Sierakowic, Kartuz, Somonina. Była „słoneczkiem” podczas sobotnich spotkań w salce parafialnej u ks. proboszcza Arkadiusza Okroja w Kiełpinie. Bardzo nam jej brakuje.

śp. Gabriela Gołata, dyrektor PCPR w Kartuzach
Gabriela Gołata, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach zmarła po ciężkiej chorobie 17 listopada 2017. Miała 59 lat. Podopieczni PCPR, wcześniej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach, niepełnosprawni - zawdzięczają jej wiele dobrego. Przyczyniła się mocno do zmiany spojrzenia na niepełnosprawnych, potrzebujących, skrzywdzonych. Bardzo mocno angażowała się w swoją pracę.

śp. druh Roman Biczkowski, zasłużony strażak
Zasłużony strażak i pierwszy Honorowy Obywatel Żukowa zmarł 21.01.2018.
Był oddanym strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Żukowie, której członkiem był od 1947 r. Od 1956 roku pełnił funkcję naczelnika straży, w latach 1963- 2011 był prezesem jednostki. Był kierowcą mechanikiem, prowadził strażackie wozy do akcji. Niejednokrotnie był pierwszy w remizie, by wysyłać zastępy na działania. Czynił wiele starań o godne miejsce dla strażackiej siedziby.
Pogrzeb śp. Romana Biczkowskiego

śp. ks. kan. Wojciech Wiśniewski
12 lutego 2018 r. odszedł do Pana ks. kan. Wojciech Wiśniewski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Spoczął tuż obok świątyni, w której chrzcił, spowiadał, przyjmował dzieci do I Komunii, odprowadzał wiernych na wieczny spoczynek, w której przez 35 lat odprawiał Eucharystię. Był człowiekiem o niezwykłej kulturze osobistej, inteligentnym poczuciu humoru, fenomenalnej pamięci, ale przede wszystkim był wspaniałym kapłanem.
Pogrzeb śp. ks. Wojciecha Wiśniewskiego

śp. Edmund Lewańczyk
4 maja 2018 r. zmarł Edmund Lewańczyk z Żukowa, znany gawędziarz, niestrudzony propagator kaszubszczyzny, kompozytor. Miał 74 lata. W 2015 roku świętował 60-lecie pracy artystycznej. Komponował, pisał gadki, prowadził spotkania w języku kaszubskim. Związany był z RZPiT Bazuny, zespołem Redzanie w Redzie. Laureat nagrody gminnej Sucovia za 2011 r. Pochowano go w stroju kaszubskim, z honorami należnymi wielkim Kaszubom.
Pogrzeb śp. Edmunda Lewańczyka

śp. Edmund Kobiela
13 czerwca 2018 r. odszedł na zawsze Edmund Kobiela z Kartuz. Miał 83 lata. Był aktywnym działaczem w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, Towarzystwie Miłośników Kartuz. Nie tylko figurował w tych wspólnotach, ale również udzielał się i angażował. Działał na rzecz swojego środowiska, swojego otoczenia. Parafianie św. Wojciecha znali go z pięknego śpiewu na procesjach Bożego Ciała, pielgrzymkach do Sianowa, Wejherowa.
Pogrzeb śp. Edmunda Kobieli

Śp. Damian Metza, sportowiec
Damian Metza zginął 2 grudnia 2018 roku w wypadku samochodowym w Lipowcu. W swojej karierze zapaśniczej odniósł liczne sukcesy: już jako junior zdobył tytuł Mistrza Polski w zapasach w stylu klasycznym, w 2015 roku z kolei zwyciężył m.in. na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Kostrzynie. Rezprezentował także GKS Cartusię Kartuzy na Mistrzostwach Europy.
Pogrzeb Damiana Metzy

Śp. Norbert Czerwionka, najstarszy druh OSP w Kartuskiem
W dniu patrona strażaków - 4 maja br., w wieku 96 lat zmarł Norbert Czerwionka. Był nie tylko wiekiem, ale też stażem, najstarszym druhem OSP w powiecie kartuskim. W OSP służył 76 lat. Zasłużył się dla Kaszub nie tylko służbą ratowniczą. Miał ogromne zasługi w rozbudowie, modernizacji, jak i wyposażeniu szymbarskiej strażnicy. Przez wiele lat pracował jako listonosz. Wspominany jest przede wszystkim jako dobry człowiek.

Śp. Franciszek Kwidziński, kierownik RZPiT Kaszuby
30 czerwca br. odszedł Franciszek Kwidziński, wielki Kaszuba, społecznik i propa-gator kultury kaszubskiej w Polsce, Europie i na świecie. Pierwszy w historii Honorowy Obywatel Kartuz. 3 lipca spoczął tuż przy murach ukochanej kolegiaty kartuskiej. W ostatniej drodze towarzyszyli mu ci, których szczególnie ukochał - małżonka Lucyna, rodzina, a przede wszystkim ukochany zespół Kaszuby, o którego rozwój i promocję w mediach walczył konsekwentnie do ostatnich dni.
Pogrzeb śp. Franciszka Kwidzińskiego

Śp. Paweł Szlas sportowiec, radny
Zginął w tragicznym wypadku samochodowym w nocy z 28 na 29 lipca 2019 roku. Przez wiele lat był piłkarzem ręcznym, reprezentował SP nr 5 w Kartuzach oraz GKS Cartusię Kartuzy. Grał też amatorsko w piłkę nożną, występując m.in. w lidze halowej czy w kartuskiej lidze orlika. Od listopada 2018 roku zasiadał w Radzie Miejskiej w Kartuzach, gdzie był przewodniczącym Komisji Społecznej i członkiem komisji oświaty. Miał 28 lat.
Pogrzeb śp. Pawła Szlasa

Śp. Czesław Birr - rzeźbiarz
21 września 2019 roku zmarł Czesław Birr - znany i ceniony rzeźbiarz kaszubski. Swą przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w latach 90. XX wieku. Pierwszą jego pracą w drewnie była płaskorzeźba papieża Jana Pawła II. Stworzył setki drewnianych figur, w tym ponad 50 replik Matki Boskiej Sianowskiej, zdobiących kapliczki i kościoły na całym świecie - od Kaszub (gdzie znajduje się większość z nich), poprzez różne regiony w kraju i Europie Zachodniej, aż po Kanadę.

Śp. Roman Potrykus, przedsiębiorca, radny
Roman Potrykus mieszkał w Egiertowie. Był przedsiębiorcą i osobą bardzo dobrze znaną. Wielokrotnie angażował się w sprawy lokalnej społeczności. Od 2006 r. zasiadał w Radzie Gminy Somonino, z kolei od 2010 pełnił funkcję jednego z dwóch wiceprzewodniczących rady. W ostatniej kadencji był radnym z ramienia KWW Wspólnota dla Gminy.
Zmarł w poniedziałek 27 stycznia 2020 r. po długich zmaganiach z chorobą. Miał tylko 60 lat.

Śp. Lidwina Kreft, działaczka kaszubska, prezes żukowskiego oddziału ZKP przez trzy kadencje
Pochodziła z Prokowa. W 1976 r. zamieszkała w Żukowie, gdzie pozostawała bardzo aktywna zawodowo i społecznie. Członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego została w 1992 r. Od tego czasu trzykrotnie była wybierana na prezesa zarządu żukowskiego oddziału ZKP. W ostatniej kadencji była wiceprezesem zarządu, zasiadała także jako członek Rady Naczelnej ZKP. W roku 2019 otrzymała Żukowską Lilię - szczególne wyróżnienie, przygotowane w formie oprawionego elementu haftu kaszubskiego, nawiązującego do tradycji Żukowa.
Zmarła 13 marca 2020 roku.

Śp. ks. kan. Bogumił Rumiński, pierwszy proboszcz parafii w Hopowie
Święcenia kapłańskie przyjął 16 lipca 1959 r. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia w Goręczynie. Potem pracował jako kapelan u Sióstr Miłosierdzia w Lubawie, następnie w parafiach pw. św. Trójcy w Wejherowie i w parafii św. Józefa w Tczewie. Był wikariuszem expozytem w Hopowie od 1974 roku. Rok później, od 4 lutego został pierwszym proboszczem w nowej hopowskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP. Pełnił posługę do 31 lipca 2009 roku. Po jej zakończeniu pozostał w parafii jako ksiądz senior.
Odszedł do Pana 16 czerwca 2020 r. w wieku 86 lat i w 61. roku kapłaństwa

Śp. ks. prałat Tadeusz Misiorny, pierwszy proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Kartuzach
Przez 8 lat był proboszczem parafii w Kiełpinie, a następnie w latach 1983-2003 parafii św. Kazimierza w Kartuzach. Po przejściu na emeryturę służył parafianom jako ks. senior. Wiele lat służył również jako kapelan kartuskiej Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Pożarnej, a także pełnił funkcję dziekana dekanatu kartuskiego. 28 października 2013 r., podczas uroczystej sesji, nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Kartuz.
Odszedł 17 sierpnia 2020 roku.

Śp. Hubert Klinkosz, wieloletni strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymbarku
Był strażakiem, ale też wieloletnim prezesem Klubu Honorowych Krwiodawców przy Komendzie Powiatowej PSP w Kartuzach. Życie i zdrowie ludzkie ratował nie tylko podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, ale także oddając krew, łącznie 50 litrów.
Za swoją działalność i służbę na rzecz drugiego człowieka wielokrotnie był nagradzany. W 2016 roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.

Śp. ks. prałat Andrzej Miszewski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Chmielnie
Przyjął święcenia kapłańskie w 1963 r. W latach 1973-1984 kierował centralnym Gdyńskim Duszpasterstwem Akademickim „GODA” przy parafii NSPJ. W stanie wojennym organizował wielokierunkową akcję pomocy prześladowanym. Za wybitne zasługi dla Gdyni został odznaczony Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w 2005 r. W latach 1994 - 2014 był proboszczem parafii w Chmielnie, a potem wspierał swego następcę jako ks. senior. 30 września został przetransportowany do szpitala z powodu wykrycia zarażeniem COVID-19. Już z niego nie wrócił.

Śp. Teresa Żołnowska, wieloletni nauczyciel i wychowawca w I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach
Pochodziła z Grzybna, tam się urodziła i spędziła dzieciństwo. Była absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We wrześniu 1962 roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach. Uczyła tam przez czterdzieści lat, do czerwca 2002 roku. Była wymagającym, ale lubianym i cenionym pedagogiem, wspominanym do dziś przez wiele roczników uczniów i wychowanków.

Polka wśród najbardziej wpływowych ludzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie