MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Parafie w Goręczynie i Hopowie z dotacjami na zabytki

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Prawie w całości pieniądze pochodzą z rządowego programu.
Prawie w całości pieniądze pochodzą z rządowego programu. UG Somonino
Parafie z gminy Somonino otrzymały prawie 195 tys. zł dofinansowania na prace konserwatorskie i remonty. W Goręczynie zajmą się konserwacją zabytkowych feretronów, w Hopowie zaś odnowione zostanie ogrodzenie cmentarza w centrum wsi.

Parafia pw. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych w Goręczynie oraz parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hopowie otrzymały dotacje na konserwację zabytków. Łącznie do obu parafii powędruje 194,55 tys. zł. Większość z tego stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Dwa odmienne zadania

W Goręczynie pieniądze posłużą do prac konserwatorskich, związanych z dwoma zabytkowymi feretronami z XVIII w. - Serca Jezusa oraz Matki Boskiej. Konserwacja obejmie zarówno obiekty, wykonane z drewna polichromowanego złoconego, jak i zawarte w nich obrazy olejne na płótnie.

- Prace konserwatorskie będą miały na celu zahamowanie procesów destrukcyjnych, wzmocnienie obiektów (impregnacje drewna) oraz przywrócenie obiektom ich dawnych walorów estetycznych, w tym odsłonięcie oryginalnych warstw złoceń i polichromii - wyjaśnia Urząd Gminy Somonino.

Na konserwację somoniński samorząd przekazał 55 tys. zł, z czego ok. 53,77 tys. zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Prace mają być wykonane do końca września 2024 r.

W przypadku Hopowa zaś remontu doczeka się ogrodzenie cmentarza ewangelickiego, znajdującego się w centrum wsi. Na to zadanie parafia otrzymała 139,55 tys. zł, z czego prawie 136,76 to dofinansowanie rządowe. Inwestycja ma zostać wykonana do końca sierpnia 2024 roku.

ZOBACZ TEŻ:
Zabytkowy budynek ZKiWS w Kartuzach czeka remont

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto