MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

X Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Złożono kwiaty pod obeliskiem "Inki"

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
1 marca, mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz złożeniem kwiatów pod obeliskiem Danuty Siedzikówny ps. Inka, rozpoczęły się X Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1 marca, mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz złożeniem kwiatów pod obeliskiem Danuty Siedzikówny ps. Inka, rozpoczęły się X Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Lucyna Puzdrowska
W piątek, 1 marca rozpoczęły się X Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość inaugurująca tegoroczne obchody rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Św. Kazimierza. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod obelisk, upamiętniający Danutę Siedzikównę ps. Inka. Organizatorem tego dnia obchodów było Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuz, z Kazimierzem Socha-Borzestowskim na czele.

1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych od 2011 roku

W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta "jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...)".

Narodowy Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Modlitwa za tych, którzy walczyli o wolną Polskę oraz w intencji, by Ojczyzna nadal pozostała wolna

W kościele św. Kazimierza w Kartuzach odprawiona została msza święta pod przewodnictwem ks. proboszcza Ryszarda Różyckiego, w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz o pokój w naszym kraju.

Wyjątkowo w tym roku, kościół był pełny. Być może wpływ na to miała dziesiąta, jubileuszowa rocznica tego święta, a być może powód tak wysokiej frekwencji był inny, w końcu nie wiadomo jak długo i my będziemy się tą wolnością cieszyć. Niektóre serwisy swoimi newsami wzbudzają niepokój wśród mieszkańców.

- Ja już przestałam czytać te niektóre wiadomości, a raczej spekulacje - mówi pani Kasia, młoda mama, jedna z uczestniczek uroczystości. - Przyznam, że czytając o ćwiczeniach wojskowych na lądzie i na morzu, mam prawo odczuwać strach. Przecież ten człowiek jest nieobliczalny! (czyt. Putin - przyp. red.) - Mam malutkie dziecko, dopiero tworzymy z mężem rodzinę, ale ten strach, że to wszystko może się skończyć, często nie pozwala mi spać. To dlatego chciałam tu dziś być.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem "Inki"

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Kazimierz Socha-Borzestowski, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz, powitał uczestników uroczystości z Anną Fotygą, posłanką do Europarlamentu na czele. Byli też włodarze gminy i powiatu - burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński i starosta Bogdan Łapa.

Przybyli przedstawiciele Nadleśnictwa Kartuzy, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Kartuskiego Centrum Kultury, Przedszkola "Aniołek" w Kiełpinie. Tradycyjnie nie zabrakło przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubsko-Pomorski z prezesem płk Tomaszem Kocentem na czele. Przede wszystkim nie zabrakło harcerzy i młodzieży szkolnej m.in. z Przodkowa, Podjaz, Sierakowic, Koloni, Kiełpina i Kartuz.

- To cieszy i raduje, że coraz więcej młodych osób uczestniczy w tym dorocznym święcie - podkreślał Kazimierz Socha-Borzestowski, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz.

Co jeszcze w tym roku?

Pan Kazimierz opowiedział też o tym, jak wyglądać będą tegoroczne X Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

I tak już za kilka dni, 5 marca w Kinie Kartuzy odbędzie się projekcja filmu "Wyklęty". Tego dnia odbędą się dwie projekcje - o godz. 11 dla młodzieży szkolnej, a na godz. 18 zaplanowano projekcję w ramach Klubu Dobrego Filmu. Gościem specjalnym będzie Marcin Kwaśny, znany polski aktor, odtwarzający w filmie jedną z głównych ról.

Na 21 marca zaplanowano konferencję na temat Żołnierzy Wyklętych z udziałem m.in. prof. Piotra Niwińskiego, dra Daniela Czerwińskiego i być może prof. Karola Polejowskiego, wiceprezesa IPN.

W kwietniu odbędzie się już po raz czwarty Turniej Szachowy im. Władysława Kostucha, żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, rodowitego Kaszuby.

We wrześniu w Mirachowie odbędzie się Piknik Patriotyczny, połączony z Biegiem Żelaznego, organizowany przez Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków RP.

Prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz zapowiedział również zaplanowaną na ten rok modernizację obelisku poświęconego "Ince" wraz z zagospodarowaniem otoczenia wokół obelisku.

Jest decyzja w sprawie muralu w parku im. Danuty Siedzikówny

Jak poinformował Kazimierz Socha-Borzestowski, kilka dni temu doszło do podpisania umowy z Energą w sprawie muralu poświęconego Danucie Siedzikównie ps. Inka, na budynku Energii. Batalia, by takowy mógł powstać, trwała kilka lat.

- To nie nasza zasługa, że w końcu jest zgoda na jego powstanie, a wyłącznie kartuskich sportowców, którzy usilnie o tę zgodę zabiegali - podkreślił pan Kazimierz.

Wypada przypomnieć, że w lipcu ub. roku wizytę w Kartuzach złożył Karol Nawrocki, prezes IPN. Po złożeniu kwiatów przed obeliskiem "Inki", odwiedził sportowców Kaszubskiego Centrum Sportów Walki, gdzie odbył sparing z trenerem Patrykiem Zaborowskim z kartuskiej Rebelii. To tego dnia złożył kickbokserom obietnicę, że dołoży wszelkich starań, aby mural w Kartuzach powstał. Można domniemywać, że niedawne podpisanie umowy jest efektem tych starań.

Wręczenie odznaczeń i pamiątkowych medali

Podczas kartuskiej uroczystości Kazimierz Borzestowski, w imieniu Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz, uhonorował kilka osób symbolicznymi odznaczeniami i pamiątkowymi medalami. Jak zapowiedział, do kolejnych osób takowe pamiątki trafią w późniejszych terminach, podczas kolejnych wydarzeń.

1 marca odznaczenia odebrali: europoseł Anna Fotyga, Joanna Kaizer-Prondzynska, dyrektor Przedszkola Aniołek w Kiełpinie, płk Tomasz Kocent, prezes Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP, Lucyna Bulczak -Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuz oraz ppłk Jerzy Łapiński - Związek Piłsudczyków RP, Okręg Kaszubsko-Pomorski.

Pamiątkowe medale okolicznościowe trafiły do Bogdana Łapy, starosty kartuskiego i Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, burmistrza Kartuz.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto