Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z 500 kartuskich lokali znikną „kopciuchy”. Gmina zyskała duże dofinansowanie

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Jeśli chodzi o wymianę starych źródeł ciepła Kartuzy uchodzą za lidera w naszym regionie.
Jeśli chodzi o wymianę starych źródeł ciepła Kartuzy uchodzą za lidera w naszym regionie. Maciej Krajewski
12,75 mln zł - na takie środki z WFOŚiGW może liczyć stolica Kaszub. Pieniądze przeznaczone będą na wymianę tzw. kopciuchów w domach wielorodzinnych na terenie gminy. Na Pomorzu to największe dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie.

W czwartek 9 lutego Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, podpisał umowę z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Chodzi o niebagatelne dofinansowanie 12,75 mln zł dla tutejszego samorządu w programie Ciepłe Mieszkanie.

Jest to program siostrzany Czystego Powietrza, swoiste jego uzupełnienie. Pieniądze w nim pozyskane będą przeznaczone na wymianę tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej (choćby poprzez docieplenie) w budynkach wielorodzinnych. Nieefektywne źródła ciepła mają zostać wymienione w 500 lokalach na terenie gminy Kartuzy. A wraz z odstawieniem starych pieców zmniejszyć się ma tutaj emisja dwutlenku węgla oraz pyłów i benzo(a)pirenu.

- To są środki, bez których nie dalibyśmy sobie rady w żaden sposób. One mobilizują. My staramy się tych środków jak najwięcej pozyskiwać - podkreślał na konferencji prasowej burmistrz Gołuński. - To ogromna pomoc, skierowana ku temu, aby ochrona środowiska na terenie naszego miasta, naszej gminy, województwa pomorskiego, zmieniła swój wizerunek. I za to bardzo serdecznie dziękuję.

Kartuzy liderem

Stolica Kaszub już teraz może się poszczycić naprawdę dobrym wynikiem, jeśli chodzi wymianę starych pieców. Wedle danych WFOŚiGW na terenie gminy Kartuzy wymienionych zostało 628 źródeł ogrzewania, łącznie zaś złożono ponad 1200 wniosków (dane ze stycznia 2023 r.). Otrzymane dofinansowanie w programie Ciepłe Mieszkanie z kolei jest największym na całym Pomorzu.

- Trzeba powiedzieć jedno - gmina Kartuzy jest rzeczywiście liderem. Zarówno, jeśli chodzi o program Czyste Powietrze, jak i Ciepłe Mieszkanie. Te 12,75 mln zł to niemal 1/5 całej alokacji, przeznaczonej na nasze województwo (cała wynosi ok. 79 mln zł - dop. red.). To ogromne zainteresowanie, jakim się cieszy tutaj wymiana źródeł ciepła tutaj w Kartuzach, powinno stanowić przykład. My zamierzamy Was chwalić, pokazywać Was jako przykład dla innych miast nie tylko w naszym województwie, ale w całej Polsce - mówił Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Wysokość dotacji, przypadająca na jeden lokal, zależy od dochodów beneficjenta lub członków jego gospodarstwa domowego. Wyniesie ona od 15 do 37,5 tys. zł. Środki będą rozdzielane przez gminę na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców.

- Chodzi o lokale prywatne, wspólnoty mieszkaniowe. Ci, którzy prowadzą swoje lokale, mieszkania, będą mogli korzystać z docieplenia, wymiany pieca, z dofinansowania - tłumaczył jeszcze burmistrz Kartuz.

Program realizowany będzie do 2026 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto