Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ORW w Szklanej chce się rozwinąć. Potrzeba 30 mln zł na rozbudowę placówki

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Tak wygląda projekt rozbudowy placówki.
Tak wygląda projekt rozbudowy placówki. UG Sierakowice
Władze Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szklanej chcą, aby przy placówce powstały nowe mieszkania wspomagane oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Plany te są ambitne, ale też i kosztowne, bowiem na budowę potrzeba 30 mln zł. Do wsparcia inicjatywy zachęcają pracownicy ośrodka, a także sierakowicki samorząd.

W 2024 r. mija 18 lat, odkąd Przedszkole Specjalne w Szklanej (gm. Sierakowice) zostało przekształcone w Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy. Pomysł ten wypłynął od samych rodziców dzieci, uczęszczających do placówki, którzy chcieli aby ich pociechy mogły kontynuować naukę w podobnie dostosowanych warunkach.

Dziś ośrodek przyjmuje już dzieci z obszaru 5 powiatów: kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego, wejherowskiego oraz lęborskiego. Opiekę znalazło tu ok. 200 osób. Problem sprzed 18 lat jednak w pewnym sensie pozostaje, o czym mówiła już wcześniej dyrektor placówki Julita Krzebietke.

- To, co nas najbardziej w tej chwili martwi, to fakt, że nie mamy jakby ciągłości działań dla naszych wychowanków, którzy kończą u nas edukację w wieku 24, 25 lat. Chcielibyśmy stworzyć miejsce, które będzie dla nich takim azylem już do końca dni - wyjaśniała w październiku 2022 r., przy okazji wizyty przedstawicieli rządu.

Kosztowne marzenia

Rozwiązaniem tego problemu mogą być najnowsze plany Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka”, która prowadzi ośrodek. Jej prezes Stefan Czaja przybliżył pomysł wybudowania 12 mieszkań wspomaganych i placówki dziennego pobytu - Środowiskowego Domu Samopomocy dla 60 osób.

- W mieszkaniach mogliby oni przebywać już do końca życia. Planowana jest rozbudowa ośrodka o kolejne dwa budynki, mniej więcej o powierzchni równej obecnym obiektom, czyli o 3.000 m kw. Obiekt powstanie na sąsiedniej działce - czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Gminy Sierakowice.

12 stycznia 2024 r. fundacja uzyskała ze Starostwa Powiatowego w Kartuzach pozwolenie na budowę obu obiektów. Inwestycja jest jednak kosztowna - szacunkowo taka rozbudowa placówki pochłonęłaby ok. 30 mln zł.

W efekcie odpowiedzialni za ORW w Szklanej szukają wsparcia, zwracając się też o pomoc do firm i mieszkańców. Apel ten ponawia sierakowicki samorząd, zachęcając chociażby do przekazania 1,5 proc. podatku na rzecz fundacji, lub wpłaty darowizny bezpośrednio na konto.

- Im więcej firm, im więcej osób się zaangażuje, tym większa szansa na realizację projektu - czytamy dalej na stronie UG Sierakowice. - Rozbudowa ośrodka jest niezwykle ważna i pilna. Daje niepełnosprawnym możliwość dostępu do specjalistycznej opieki i terapii, zapewnia nowoczesne i odpowiednie warunki do rozwoju oraz odciąża rodziców, dając im pewność, że dzieci są w dobrych rękach. Inwestycja w rozbudowę ośrodka jest nie tylko inwestycją w przyszłość tych dzieci, ale także w przyszłość naszego społeczeństwa, które staje się coraz bardziej świadome i otwarte na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Szczegóły co do możliwości wsparcia fundacji znajdziecie na stronie Urzędu Gminy Sierakowice (LINK)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto