MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy powiatu kartuskiego liderami w programie „Czyste Powietrze” na Pomorzu

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Samorządy spodziewają się, że popularność programu jeszcze wzrośnie.
Samorządy spodziewają się, że popularność programu jeszcze wzrośnie. Krzysztof Kapica
Gmina Sierakowice znalazła się na podium programu „Czyste Powietrze” w województwie pomorskim, Kartuzy stanęły na jego szczycie, a w pierwszej piątce rankingu widać jeszcze Żukowo. To właśnie w tych miejscach do końca 2023 r. przyznano jedne z najwyższych dopłat do wymiany tzw. kopciuchów czy termomodernizacji budynków.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podsumował dotychczasowe efekty realizacji programu „Czyste Powietrze” w poszczególnych gminach województwa pomorskiego. W ścisłej czołówce, jeśli chodzi o wysokość wypłaconych dotacji, znajdują się trzy gminy powiatu kartuskiego.

Niedoścignionym liderem na Pomorzu są Kartuzy. Z danych Funduszu wynika, że do końca 2023 r. mieszkańcy gminy złożyli łącznie 1650 wniosków, na podstawie których zrealizowano już 828 przedsięwzięć. Razem na wymianę przestarzałych źródeł ciepła przyznano dopłaty w wysokości ponad 19,4 mln zł. To o prawie 3 mln zł więcej, niż wypłaciła w tym samym czasie druga w rankingu gmina miejsko-wiejska Brusy.

ZOBACZ TEŻ:
Przy ZSO nr 2 w Kartuzach stanęły mobilne płuca

Ogromne zainteresowanie w Sierakowicach

Trzecia w tym zestawieniu jest z kolei gmina Sierakowice, zamykając podium z łączną kwotą niespełna 15,9 mln zł w dotacjach. W ciągu 5 ostatnich lat mieszkańcy złożyli tu 1107 wniosków, zrealizowano zaś 662 przedsięwzięcia.

- Mieszkańcy gminy Sierakowice od startu Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” wykazywali duże zainteresowanie uzyskaniem dofinansowania na wymianę źródła ciepła i ocieplenie swoich budynków - przyznają same władze gminy, wskazując, że dużą rolę w popularności odegrał też uruchomiony tutaj punkt konsultacyjno-informacyjny. - Miał za zadanie ułatwić mieszkańcom gminy Sierakowice aplikowanie o dofinansowanie. Po dwóch latach funkcjonowania punktu można zdecydowanie powiedzieć, że mieszkańcy chętnie z tej okazji skorzystali.

Sierakowicki samorząd zakłada, że zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” może jeszcze wzrosnąć - z uwagi na obowiązującą uchwałę antysmogową, zakładającą likwidację najgorszych pieców do września 2024 r.

Pozostałe kartuskie gminy wysoko w rankingu

W pierwszej piątce zestawienia dotacji uplasowała się jeszcze gmina Żukowo. Łącznie na wymianę kopciuchów lub termomodernizację przyznano prawie 11,5 mln zł. Wniosków złożono tu nawet więcej, niż w Sierakowicach, Pucku (na 4. miejscu) czy we wspomnianych już Brusach - 1276. Przez 5 lat trwania programu zrealizowano 716 przedsięwzięć.

Warto też nadmienić, że w Żukowie dużą popularnością cieszył się dodatkowy, lokalny projekt Słoneczna Gmina Żukowo, w ramach którego mieszkańcy mogli pozyskać pieniądze na instalację odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych pieców i pomp ciepła. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule poniżej:

Wśród 10 pomorskich liderów znalazła się również gmina Stężyca (8. miejsce). Od 2018 r. do końca 2023 r. mieszkańcy złożyli tu 553 wnioski, zrealizowano 266 przedsięwzięć, razem wypłacono ponad 7,7 mln zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto