Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Blok - żegnana ukochanymi pąsowymi różami - spoczęła na kiełpińskim cmentarzu ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Śp. Małgorzata Blok była jedną z najstarszych mieszkanek gminy Kartuzy. W czerwcu miała skończyć 102 lata. Nie dożyła. Spoczęła na kiełpińskim cmentarzu.
Śp. Małgorzata Blok była jedną z najstarszych mieszkanek gminy Kartuzy. W czerwcu miała skończyć 102 lata. Nie dożyła. Spoczęła na kiełpińskim cmentarzu. Lucyna Puzdrowska
Śp. Małgorzata Blok z Kiełpina była jedną z najstarszych mieszkanek gminy Kartuzy i powiatu kartuskiego. W czerwcu miała skończyć 102 lata. Nie dożyła. Odeszła po cichu 21 lutego, we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, w przeddzień Wielkiego Postu. W sobotę, 25 lutego spoczęła na kiełpińskim cmentarzu.

Wzruszające pożegnanie śp. Małgorzaty Blok

25 lutego po ostatnim Różańcu w kaplicy przycmentarnej, odbyło się Nabożeństwo Żałobne w kościele św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Koncelebrowało je pięciu kapłanów pod przewodnictwem ks. proboszcza Tomasza Juchniewicza.

Obietnicę modlitwy za zmarłą i słowa wsparcia dla rodziny przesłał też były proboszcz parafii - bp Arkadiusz Okroj. Piękną homilię - w której nie zabrakło historii życia śp. Małgorzaty - wygłosił ks. Andrzej Megger.

- Śp. Małgorzata wychowała się w dobrej, pobożnej rodzinie, wrośniętj w kaszubską ziemię, najpierw bytowską, potem goręczyńską - mówił ks. Andrzej. - Miała ośmioro rodzeństwa i choć sama najmłodsza i pewnie z tego powodu nieco uprzywilejowana, musiała szybko dorosnąć. Gdy wybuchła wojna, miała 18 lat.

Kapłan w homilii mówił o pobycie Małgorzaty w Obozie Koncentracyjnym Stutthof, o poznaniu męża Zygmunta, latach ich wspólnego życia i polnych kwiatach, które jej często przynosił. Mówił o rodzinie, którą założyli, o pasjach śp. Małgorzaty, m.in. uprawie ogrodu - zwłaszcza pąsowych róż.

To właśnie takimi różami otoczona był trumna z jej ciałem, a następnie grób na kiełpińskim cmentarzu.

Śp. Małgorzatę uhonorowali bliscy, znajomi, przyjaciele

Na ręce córki - Marii Zielińskiej, Tomasz Kocent - prezes Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP, wręczył przyznaną przez związek pośmiertnie Odznakę Honorową Pamięci 66. Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uzasadnieniu Tomasz Kocent odczytał, że przyznaniem odznaki Związek Piłsudczyków RP pragnie uhonorować patriotyczną postawę i wartości, które pielęgnowała w swoim życiu Małgorzata Blok oraz przekazanie ich dzieciom i wnukom.

ZOBACZ TEŻ: Biskup Arkadiusz Okroj: "Wielki Post to leczenie miłością ran, które zadał nam grzech”

Joanna Kaizer-Prondzinska, zaprzyjaźniona z rodziną zmarłej dyrektor Przedszkola Aniołek w Kiełpinie, opowiedziała historię życia śp. Małgorzaty z nieco innej strony - jako kobiety, która dzięki zakochanemu w niej niemieckiemu żołnierzowi mogła opuścić obóz koncentracyjny i rozpocząć nowe życie.

- Pani Małgorzata próbowała go potem odszukać, chociażby po to, by podziękować, ale nigdy nie udało jej się trafić na jego ślad - mówiła Joanna Kaizer-Prondzinska. Pani Joanna przedstawiła sylwetkę młodej kobiety zakochanej w mężu, potem swoich dzieciach, wnukach i ukochanym prawnuku Piotrusiu.

Oprawę artystyczną nabożeństwa zapewniła Adrianna Gizela, kiełpiński słowik. Zaśpiewała tak, że na pewno radowało się serce Małgorzaty i aniołów w niebie.

Na zakończenie ks. Tomasz Juchniewicz podziękował wszystkim zaangażowanym w uroczystości pogrzebowe oraz wszystkim, którzy w tych trudnych dniach otoczyli rodzinę wsparciem i życzliwością.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto