Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bursztyn siłą dziedzictwa Kaszub. W Muzeum Kaszubskim można oglądać nową wystawę

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
Bursztynowe naszyjniki, korale, figurki i tabakiery - wszystko to i wiele innych można obejrzeć na nowej wystawie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Na ekspozycji zaprezentowano zbiory: Muzeum Kaszubskiego, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Bursztynowej Planety oraz osób prywatnych. Gablot jest niewiele, ale kryją w sobie mnóstwo skarbów.

W sobotę 25 listopada w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach otwarto nową wystawę tymczasową „Bursztyn - siłą dziedzictwa Kaszub”. Jak sama nazwa wskazuje głównym jej „bohaterem” jest właśnie bursztyn, czy też jantar. W kilku gablotach zaprezentowano najróżniejsze przedmioty z niego wykonane - od stosunkowo prostych korali, naszyjników i kolczyków, aż po fajki, tabakiery i złożone figurki ze srebrem. Jak przystało na muzeum nie zabrakło też tablic informacyjnych z historią wydobycia bursztynu na ziemiach kaszubskich.

- O bursztynie bardzo ważne jest, żeby dużo mówić. On jest nieco zapomniany. Bo nawet, jeśli nosimy biżuterię wykonaną z bursztynu, to często kojarzy nam się ona z bursztynem bałtyckim. Wiemy, że tego bursztynu jest bardzo dużo w Gdańsku, są specjalne targi, natomiast na Kaszubach takich spotkań czy też wystaw jest niewiele. My chcieliśmy przypomnieć tutaj naszym mieszkańcom - nie tylko powiatu kartuskiego, ale w ogóle Kaszubom - że tutaj, w powiecie kartuskim, bardzo dużo tego bursztynu wydobywano - opowiada Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. - Kobiety chodziły głównie w biżuterii bursztynowej. Miały kolczyki, korale, ale też przyozdabiane były koszule męskie guzikami bursztynowymi. Były też spinki, więc to naprawdę była wyjątkowa biżuteria.

Pół roku przygotowań do wystawy w Kartuzach

Na ekspozycje składają się zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Bursztynowej Planety oraz lokalne, pochodzące właśnie z Muzeum Kaszubskiego. Wiele ciekawych bryłek na potrzeby wystawy przekazały również osoby prywatne. W tej ostatniej grupie znalazł się m. in. Eryk Popkiewicz, mistrz bursztynnictwa z Torunia, który wsparł kartuskie muzeum wiedzą i własnymi dziełami, jak np. charakterystyczną figurką poławiacza bursztynu. Sam zresztą był pod wrażeniem efektu końcowego całej inicjatywy.

- Bardzo fajnie zorganizowana [wystawa]. Nie są to wielkie pomieszczenia, ale o to chodzi, żeby bardziej do ludzi podejść. Żeby człowiek mógł to zobaczyć, ale by nie było też przesytu - komentuje Eryk Popkiewicz. - Zbyt wiele obiektów na wystawie powoduje, że po prostu niewiele z tego wynosimy. Dużo się ktoś napatrzy, a potem „Co tam widziałeś?”, „Aaa... nie wiem”. A jak zobaczy kilka rzeczy mniej to jest lepiej, bo więcej zapamięta, więcej z tego wyniesie.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Przygotowanie wystawy zajęło muzealnikom około pół roku. Trzeba było bowiem zebrać nie tylko pokaźna liczbę bryłek, ale i skompletować oraz opracować wszelkie informacje, dotyczące bursztynu na Kaszubach.

- Staraliśmy się, żeby ta wystawa wypadła jak najlepiej - krótko podsumowuje jeszcze Barbara Kąkol.

Wystawę „Bursztyn - siłą dziedzictwa Kaszub” można oglądać na parterze zrewitalizowanego budynku Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Będzie ona dostępna jeszcze do 7 stycznia 2024 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bursztyn siłą dziedzictwa Kaszub. W Muzeum Kaszubskim można oglądać nową wystawę - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto