MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja pomocy Ukrainie. W całym powiecie ruszyły zbiórki

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
fot. ilustr./Przemysław Swiderski
Gminy powiatu kartuskiego przyłączają się do pomocy dla Ukrainy. W poniedziałek i wtorek ruszyły liczne zbiórki najpotrzebniejszych artykułów, które będą przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

W zbiórkach poszukiwane są nowe i pełnowartościowe rzeczy. Chodzi o:

  • Koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace;
  • Środki higieny i czystości - płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezynfekujące, maski filtrujące lub jednorazowe;
  • Zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy;
  • Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie).

Jak podkreślają samorządy - produkty i środki określone zostały na podstawie sprawdzonych źródeł informacji, przekazanych przez Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Organizatorzy akcji proszą też, aby nie przynosić odzieży używanej.

Zbiórki ruszyły już w następujących gminach:

Żukowo

Władze Żukowa współpracują z powiatem kartuskim oraz wojewodą pomorskim w zakresie pomocy Ukraińcom. Burmistrz Wojciech Kankowski powołał też Zespół ds. Uchodźców, który działa od 24 lutego. Same zbiórki niezbędnych rzeczy prowadzone są w remizach OSP Skrzeszewo (codziennie, 24 godziny na dobę) oraz OSP Sulmin (codziennie w godz. 7-20). Szczegóły, wraz z tłumaczeniem na język ukraiński, znajdziecie tutaj.

Przodkowo

Od 1 marca ruszyła też zbiórka w gminie Przodkowo. Artykuły przyjmowane są od poniedziałku do piątku w szkołach podstawowych w Pomieczynie, Czeczewie, Szarłacie i Wilanowie (godz. 9.00-15.30); w SP w Przodkowie oraz na gminnej hali sportowej (godz. 9.00-17.00), a także w Przedszkolu Samorządowym w Przodkowie (godz. 9.00-16.00) i w przodkowskiej Bibliotece Publicznej (godz. 9.00-17.00).

- Aktualne informacje będziemy na bieżąco zamieszczać na naszym profilu na Facebooku. Prosimy o śledzenie naszych komunikatów. Nie bądźmy obojętni. Razem możemy więcej - podkreślają władze gminy Przodkowo.

Chmielno

Obojętna nie pozostaje i gmina Chmielno, u której również społeczna zbiórka ruszyła w pierwszy dzień marca. Będzie ona prowadzona do 13 marca m.in. w szkołach w Borzestowie, Chmielnie, Kożyczkowie, Miechucinie i Reskowie oraz przy tamtejszych jednostkach OSP. Od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 i w soboty od 10 do 16 artykuły można też przynosić do chmieleńskiego Domu Kultury.

Kontakt do koordynatorów zbiórek w gminie Chmielno znajdziecie tutaj.

Sulęczyno

W gminie Sulęczyno zbiórka ruszyła już w poniedziałek 28 lutego. Prowadzona jest w obu budynkach Szkoły Podstawowej im. Antoniego Abrahama w Sulęczynie, a odbywa się w godz. 7.30-14.00.

- Zachęcamy do udziału i dziękujemy za każde wsparcie! - krótko komentuje Urząd Gminy Sulęczyno.

Stężyca

W Stężycy zbiórka przeprowadzona będzie w tutejszym budynku OSP (ul. Królewska 6). Punkt rusza w środę 2 marca i czynny będzie w dni robocze do piątku 11 marca w godz. 8-15. Urząd Gminy zaznacza, by dary przekazywać w kartonach z informacją co znajduje się w środku.

- Butelki należy zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem. Kartonów nie należy zaklejać - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Sierakowice

W przypadku Sierakowic punkt zbiórki produktów i środków dla potrzebujących Ukraińców
ulokowany będzie na ul. Brzozowej 6 (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.). Swoją działalność rozpocznie w środę 2 marca i pozostanie czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 15.00-18.00.

Ponadto gmina Sierakowice tworzy bazę miejsc noclegowych, które mogą być wykorzystane do zakwaterowania przybywających Ukraińców - obiektów prowadzonych przez osoby/podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług noclegowych/zakwaterowania itp. (np. ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, kwatery agroturystyczne, a także mieszkań/domów/pokojów osób prywatnych.

- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez służby wojewody pomorskiego udostępnienie mieszkań/domów/pokojów przez osoby prywatne odbywa się bezpłatnie (wg. danych na dzień 28.02.2022r. nie przewidziano wynagrodzenia dla osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej za udostępnienie mieszkania/pokoju/lokalu ani zapewnienie wyżywienia) działania podejmowane przez osoby fizyczne traktowane są jako wolontariat - zaznaczają władze Sierakowic. - Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości określenia terminu wykorzystania w/w lokali/mieszkań/domów.

Zainteresowani zgłoszeniem wolnych zasobów mieszkaniowych/lokalowych do wykorzystania celem zakwaterowania Ukraińców proszeni są o kontakt telefoniczny z Urzędem Gminy Sierakowice pod numerem telefonu 58 681 95 11.

Sierakowicki urząd uruchomił też rachunek bankowy, prowadzony przez gminę, na którym gromadzone są wpłaty na pomoc potrzebującym Ukraińcom: 25 8324 0001 0000 0358 2000 0630

Przypomnijmy, że akcje pomocy dla Ukrainy prowadzone są też w Kartuzach i Somoninie, o czym pisaliśmy wcześniej:

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto