Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Złotej Górze wystartowało kolejne sympozjum rzeźbiarskie Geometria Kamienia

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Pomysły są różne - niektórzy np. próbują oddać "miękkość" kamienia.
Pomysły są różne - niektórzy np. próbują oddać "miękkość" kamienia. Maciej Krajewski
Od ostatnich dni sierpnia na Złotej Górze w Brodnicy Górnej trwa V Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w granicie „Geometria Kamienia”. Dziewięciu artystów z różnych stron Polski stara się stworzyć niezwykłe kształty z granitowych głazów. Efekty ich prac ujrzymy już za dwa tygodnie.

Na Złotej Górze momentami słychać dziś stukot młotów oraz dźwięki pił i wierteł. Po raz piąty bowiem wystartowało sympozjum rzeźbiarskie Geometria Kamienia. Dziewięciu artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, a także z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, stara się w ciągu trzech tygodni „wydobyć” niezwykłe kształty z kilkutonowych głazów narzutowych. Wśród uczestników przeważają profesjonaliści, a nie, jak to było na początku, studenci. Znowu zwiększył się też rozmiar samych prac.

- Zaczynaliśmy nieśmiało, bo nie wiedzieliśmy, czy uda nam się to rozkręcić, rozwinąć. Teraz z roku na rok staramy się podnosić poziom sympozjum. Zapraszamy też w 90 proc. artystów profesjonalnych. To też jest zdecydowana zmiana, bo zaczynaliśmy głównie od zapraszania studentów - opowiada Małgorzata Wiśniewska z ASP w Gdańsku, koordynatorka sympozjum.

ZOBACZ TEŻ:
W bibliotece w Kiełpinie wystartowali już z akcją Narodowe Czytanie

I choć pozornie wszyscy pracują przy podobnych kamieniach, każdy ma swój pomysł, swoją wizję.

- Te nasze kaszubskie, pomorskie głazy są niesamowite. Mają niepowtarzalną kolorystykę, strukturę, twardość. Podpowiadają rzeźbiarzom pewne idee, założenia. Niektórzy tworzą np. jakieś elementy naturalne, inni stawiają na kompozycje abstrakcyjne - opowiada Marcin Plichta, dyrektor Galerii Refektarz w Kartuzach oraz koordynator sympozjum. - Generalnie tutaj nie ma narzuconych tematów. Ten tytuł sympozjum - Geometria Kamienia - jest taką furtką, pretekstem do tego, żeby w ten kamień polny, często przez nas kojarzony z formą owalną, w jakiś sposób ingerować.

Artyści nie mieli dotąd zbyt wiele czasu na pracę - rozpoczęli 28 sierpnia i stale przeszkadza im kapryśna pogoda - jednak już teraz widać w niektórych głazach pierwsze kształty interesujących rzeźb.

Od pięciu lat tworzą, by upiększyć okolicę

Docelowo prace tworzone podczas sympozjum mają znaleźć się w przestrzeni publicznej Kartuz. Część z nich można już np. obejrzeć w parku im. Danuty Siedzikówny. Organizatorzy mają nadzieję, że z czasem uzbiera się pokaźny zbiór kamiennych rzeźb.

- To sympozjum zaczyna być już pewną tradycją. Nasza ambicją jest stworzyć taką galerię pod chmurą - żywą galerię rzeźby. Już tworzy się poważna kolekcja - dodaje Marcin Plichta. - My przeminiemy, władza przeminie, wszystko się zmieni, a kamienie pozostaną, będą mówić o nas - o naszych emocjach, naszych inspiracjach twórczych.

Plener potrwa do 16 września (sobota). W ten dzień o godz. 16 odbędzie się finisaż, podczas którego chętni będą mogli obejrzeć efekty trzytygodniowych prac artystów. Ponownie na Złotą Górę przybędzie też Mirosław Zieliński, teoretyk sztuki z Uniwersytetu Artystycznego w Zlinie (Czechy), które zrecenzuje tegoroczne sympozjum.

A jakie pracy powstały w ubiegłorocznej edycji możecie obejrzeć w artykule poniżej:


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto