Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach obchodził jubileusz 40-lecia. Uhonorowali m.in. Irenę Kulwikowską | ZDJĘCIA

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Słowa uznania skierowane były też do poprzedniej dyrektor ośrodka - Ireny Kulwikowskiej
Słowa uznania skierowane były też do poprzedniej dyrektor ośrodka - Ireny Kulwikowskiej GOK Sierakowice
Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach świętuje w tym roku 40-lecie działalności. Z tej okazji zorganizowano specjalną uroczystość, pełną podsumowań i podziękowań.

Już 40 lat na karku ma Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach. Aby należycie uczcić jubileusz, w czwartek 6 lipca odbyła się huczna uroczystość z udziałem nie tylko zespołów, władz GOK-u, ale i przedstawicieli samorządu oraz licznych sponsorów i przyjaciół placówki.

Uroczystość poprzedziła msza w Drewnianym Zabytkowym Kościele. Po nabożeństwie obecni udali się za Orkiestrą Dętą Gminy Sierakowice na miejsce głównej części obchodów jubileuszu.

Podsumowanie 40-lat działalności GOK w Sierakowicach

Po powitaniu przez dyrektor Judytę Kroskowską, zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach zaprezentowały program artystyczny, specjalnie przygotowany na 40-lecie placówki.

Wydarzenie było jednak w dużej mierze okazją do podsumowań i podziękowań. Władze GOK-u wspominały o owocnej współpracy z samorządem, kołami gospodyń wiejskich. Dziękowano również instruktorom, byłym i obecnym pracownikom oraz licznej grupie osób związanych z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Nie mogło też zabraknąć słów uznania dla Ireny Kulwikowskiej, poprzedniej dyrektor placówki, która przez 35 lat wytrwale i z energią prowadziła sierakowicki GOK.

- Jubileusz był doskonałą okazją, aby osoby związane z nim teraz oraz w przeszłości mogły spotkać się, powspominać i miło spędzić razem czas - podsumowują pracownicy ośrodka.

Na zakończenie wydarzenia odbył się jeszcze koncert Michała Bronka z zespołem.

ZOBACZ TEŻ:Prokowo i Czeczewo najlepsze w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Chmielnie

Od 1983 GOK Sierakowice dba o kulturę gminy

Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach działalność rozpoczął 1 kwietnia 1983 r., kiedy to ówczesną decyzją Gminnej Rady Narodowej w Sierakowicach został powołany, ale bez bazy. W tym czasie na terenie gminy nie było budynku, w którym można było prowadzić taką działalność.

- W okresie letnim imprezy organizowane były w plenerze, na boisku szkolnym Zespołu Szkół Rolniczych w Sierakowicach, gdzie umiejscowiona była nasza scena o powierzchni 48 m2. Początki były bardzo trudne - aby ludzi „nauczyć” odbioru imprez. Placówka ściśle współpracowała z organizacjami i stowarzyszeniami z terenu gminy i szkołami podstawowymi, organizując wspólne imprezy: z Towarzystwem Przyjaciół Gminy Sierakowice, Towarzystwem Przyjaciół Gminy Sierakowice, Towarzystwem Przyjaciół Ucznia, Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, Stowarzyszeniem Rzemieślników i Kupców, Ochotniczą Strażą Pożarną - czytamy na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach.

Dopiero pod koniec 1983 roku placówka uzyskała pomieszczenia po byłej Lecznicy Zwierząt. Po gruntownym remoncie dostosowano je do potrzeb sierakowickiej kultury. Oficjalne otwarcie nastąpiło 22 września 1984 roku.

W zaadaptowanym budynku zaczęły działać sekcje stałe: muzyczna, fotograficzna, komputerowa, zespół akordeonistów, Kaszubski Zespół Teatralny „Bina” oraz sekcja sportowo-rekreacyjna w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach i Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” w Szkole Podstawowej w Tuchlinie.

- Przez sierakowicką scenę przewinęło się bardzo dużo zespołów krajowych i zagranicznych. Społeczeństwo nasze miało okazję zobaczyć i podziwiać zespoły folklorystyczne: góralskie, rzeszowskie, lubelskie, poznańskich dudziarzy, kapele warmińskie, zespoły z Włoch, Bolonii, Francji, Bułgarii, Chin, Japonii i tak by można jeszcze długo wymieniać, a wszystko można sprawdzić i przypomnieć sobie przeglądając kroniki placówki oraz kasety video w naszej Filmotece imprez - podaje ośrodek. - Działania nasze skupiały się na tradycjach kaszubskich, ich kultywowaniu i ocaleniu od zapomnienia. Dlatego też w naszym kalendarzu imprez były pozycje stałe, co roku w tym samym czasie i miejscu odbywały się kaszubskie „Sobótki”, konkurs recytatorski „Rodnej mowy”, „Przegląd Zespołów Kolędniczych, który od 1992 roku jest imprezą wojewódzką, Dni Kultury Kaszubskiej (w miesiącu czerwcu), Piknik Kaszubski, sierpniowa „Noc pod gwiazdami”, Gminne Dożynki w 1-szą niedzielę września i wreszcie „Mikołajki”.

Od początku ośrodek prowadziła Irena Kulwikowska. W 2018 r. stanowisko dyrektora przejęła Judyta Kroskowska.

Placówkę w najbliższym czasie czeka też moment przełomowy. W Sierakowicach powstaje bowiem Wielofunkcyjne Centrum Kultury. Kosztujący niespełna 30 mln zł obiekt stanie się nową bazą kulturalną dla całej gminy.

- Dzięki tej inwestycji faktycznie powstanie możliwość skupienia całej kultury w jednym miejscu - mówi Tomasz Maszke, kierownik referatu ds. Unii Europejskiej w Urzędzie Gminy Sierakowice.

Będzie to budynek trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, wyposażony w jeden szyb windy. Całość ma mieć wymiary maksymalnie 29,40 m x 55.26 m, wysokość ok. 13,3 m, a powierzchnia zabudowy to 1 372,10 m kw.

Obiekt będzie miał salę widowiskową na 288 miejsc siedzących, przy czym wyposażona zostanie w składane trybuny, co umożliwi jej szybkie dostosowanie do potrzeb danego wydarzenia. Dodatkowo powstaną m.in. dwie wielofunkcyjne sale na 90 i 60 osób.

Zgodnie z planem budowa centrum kultury ma się zakończyć do 1 maja 2024 r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto