Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami noworoczne spotkanie pracodawców w Kartuzach. Mówili o problemach i wyzwaniach

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przedsiębiorcy z całego Pomorza spotkali się na corocznych rozmowach w Kartuzach. Wizyta w stolicy Kaszub jak zawsze była okazją do podsumowania minionych 12 miesięcy oraz do omówienia przyszłych planów, wyzwań. Pracodawcy na 2024 r. patrzą przy tym z nadzieją.

W czwartek 15 lutego w Kartuzach odbyło się spotkanie noworoczne pracodawców, od lat organizowane przez Kaszubski Związek Pracodawców wraz z lokalnym samorządem. Kilkudziesięciu przedstawicieli firm, nie tylko z terenów powiatu kartuskiego, ale i z całego obszaru Kaszub oraz Pomorza, zebrało się w restauracji Złota Jesień, by omówić najpilniejsze dla przedsiębiorców kwestie.

Na spotkanie przybyła również m.in. wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. Z racji, że od objęcia stanowiska była to jej pierwsza wizyta w stolicy Kaszub, burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński dodatkowo przywitał przedstawicielkę Rady Ministrów, licząc na owocną współpracę Urzędu Wojewódzkiego z lokalnym samorządem i firmami.

Minął rok wielkich oczekiwań

Noworoczne spotkania pracodawców w Kartuzach to zawsze okazja do podsumowań. Jak przyznaje Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców, rok 2023 był przede wszystkim okresem wyczekiwania zmian. Duże znaczenie miały tu też wybory parlamentarne.

- 15 października to się ziściło. Oczekiwaliśmy na zmiany, te zmiany nadeszły. W tej chwili jest więcej optymizmu, patrzenia w przyszłość. Ostatnie lata (rok, dwa szczególnie, bo to pandemia jeszcze, ale też duża inflacja) spowodowały pewne perturbacje - zauważa Zbigniew Jarecki.

Przede wszystkim, zdaniem prezesa KZP, problemy w dużym stopniu dotknęły przemysłu drzewnego, którym zajmuje się wielu pracodawców na Kaszubach.

- Ten sektor najbardziej to odczuł, dlatego, że budownictwo mieszkaniowe - że tak powiem - siadło. A za tym poszło wyposażenie mieszkań. Firmy meblowe, związane z drewnem, odnotowały spadek - tłumaczy Zbigniew Jarecki. - Oczekujemy, że to, co się stało w ostatnich tygodniach, ostatnich miesiącach poprzedniego roku, czyli duży napływ kredytów mieszkaniowych, spowoduje, że za dwa, trzy lata te firmy odżyją.

Co czeka firmy w 2024?

Przedsiębiorcy patrzą teraz z nadzieją w przyszłość, ale właśnie - co w tej przyszłości ich czeka? Prezes KZP wskazuje przede wszystkim na kwestie energetyczne - przechodzenie na odnawialne źródła energii, zmniejszanie śladu węglowego, stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych oraz wypracowywanie korzystnych rozwiązań, aby te zmiany w ogóle wprowadzić.

- To jest temat, który będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców (...). Nasi kooperanci z Zachodu pytają naszych przedsiębiorców, czy my to robimy. U nich to jest wdrażane - opowiada Zbigniew Jarecki.

Optymizmem przedsiębiorców napawa przy tym perspektywa napływu pieniędzy unijnych, a co za tym idzie - realizacji inwestycji, z którymi część firm wstrzymywała się w ostatnich latach.

- Nadzieja wstąpiła, że uda nam się, przy pieniądzach z KPO i z nową perspektywą unijną, to wszystko odbudować. Wiele firm wstrzymywało się z inwestycjami. W tej chwili z nadzieją patrzą na to, że środki unijne wejdą i już planują swoje inwestycje, których kiedyś zaniechały - dodaje prezes KZP.

Nie tylko o wyzwaniach

Podczas spotkania krótkie podsumowanie mijającej powoli kadencji samorządu zaprezentował też burmistrz Gołuński. Ponadto z prezentacją wystąpili też przedstawiciele PKO BP, przybliżając zebranym kwestię bezpieczeństwa w sieci. Oszuści bowiem nie tylko czyhają na pojedyncze osoby, ale i planują złożone akcje, wymierzone w firmy.

Przede wszystkim jednak coroczne zebranie w Kartuzach to dla wielu okazja do zwykłych rozmów, wymiany doświadczeń. Widać to było jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem czwartkowego spotkania, gdy prezesi i reprezentanci firm rozpoczynali długie konwersacje o bieżących problemach gospodarczych - nie tylko tych lokalnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto