MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wydano decyzje środowiskowe dla dwóch linii energetycznych, przebiegających m.in. przez powiat kartuski

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Wydano dwie decyzje dla linii wysokiego napięcia m.in. w powiatach kartuskim, wejherowskim i gdańskim.
Wydano dwie decyzje dla linii wysokiego napięcia m.in. w powiatach kartuskim, wejherowskim i gdańskim. PSE/ilustracyjne
Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał dwie decyzje środowiskowe dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe. To dwie z czterech nowych linii 400 kV, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach, aby odebrać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych. Linie przebiegać będą przez gminy powiatów: gdańskiego, kartuskiego i wejherowskiego.

Linie w większości zostaną poprowadzone równolegle przez grunty leśne i rolne. Pierwsza, o długości blisko 130 km, z budowanej od roku stacji elektroenergetycznej Choczewo do nacięcia istniejącej linii Gdańsk Błonia - Grudziądz Węgrowo w gminie Cedry Wielkie, przejdzie przez teren 18 pomorskich gmin.

Są to gminy: Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Luzino, Linia, Szemud, Kartuzy, Przodkowo, Somonino, Żukowo, Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Tczew, Pszczółki, Suchy Dąb i Cedry Wielkie.

Druga, o długości ok. 90 km, będzie poprowadzona ze stacji Choczewo przez teren 10 pierwszych wymienionych gmin aż do stacji Gdańsk Przyjaźń, zlokalizowanej w gminie Żukowo.

Wydane w dniach 5 i 16 kwietnia br. decyzje środowiskowe umożliwią inwestorowi - Polskim Sieciom Elektroenergetycznym - wystąpienie o decyzje lokalizacyjne dla tych linii

Nastąpi to w drugiej połowie roku. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku, a ich oddanie do użytku ma nastąpić odpowiednio trzy i dwa lata później.

- Nowe połączenia to element programu inwestycyjnego, który PSE realizują na Pomorzu już od kilku lat. Obejmuje on budowę czterech nowych linii przesyłowych o łącznej długości ok. 250 km i dwóch stacji elektroenergetycznych na potrzeby wyprowadzenia mocy z wiatraków budowanych na Morzu Bałtyckim. Powstaną także stacje i linie, które posłużą do wyprowadzenia mocy z elektrowni jądrowej - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Jak dodaje spółka, modernizację przejdzie istniejąca infrastruktura, w tym tzw. szyna północna, obejmująca ciąg liniowy relacji Krajnik - Morzyczyn - Dunowo Słupsk - Żarnowiec - Gdańsk I - Gdańsk Błonia.

Co to są Polskie Sieci Elektroenergetyczne?

PSE są strategiczną spółką Skarbu Państwa, której zadaniem jest zapewnienie niezawodnej pracy systemu elektroenergetycznego. Działalność PSE nie ma charakteru komercyjnego, a jej inwestycje służą zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w kraju. Są one finansowane z taryfy przesyłowej, ustalanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Obecnie spółka realizuje największy program inwestycyjny w swojej historii. Do 2036 roku zbuduje prawie 5 tys. km torów linii 400 kV i 28 nowych stacji elektroenergetycznych oraz zmodernizuje 110 istniejących.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto