Wzdłuż DW 211 mają powstać ścieżki rowerowe - list intencyjny podpisany

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Marszałek województwa pomorskiego oraz burmistrzowie Kartuz i Żukowa podpisali dziś list intencyjny w sprawie budowy ścieżek rowerowych wzdłuż DW 211. Chodzi o dwa odcinki o całkowitej długości prawie 1,5 km, łączące Borowo z Żukowem.

W czwartek 29 lipca Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, spotkał się z burmistrzami Mieczysławem Grzegorzem Gołuńskim oraz Wojciechem Kankowskim. Samorządowcy porozumieli się w sprawie wspólnie budowanych ścieżek rowerowych wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 211. Przedsięwzięcie ma być finansowane właśnie poprzez Urząd Marszałkowski, a samym mieszkańcom da połączenie rowerowe między Kartuzami a Żukowem.

- Tak, abyśmy mogli połączyć stolicę Kaszub ze stolicą województwa, przez jedną z najpiękniejszych miejscowości, jakie są po drodze - Żukowo - komentował burmistrz Gołuński.

Porozumienie zakłada budowę dwóch odcinków: 620 m ścieżki rowerowej z Borowa do Borkowa, a także 800 m, łączących Borkowo z Żukowem. W tym celu cała trójka podpisała list intencyjny.

„Dostrzegając korzyści ze współpracy środowisk samorządowych na rzecz harmonijnego i zrównoważonego rozwoju całego regionu, dążąc do jak najlepszego zapewnienia bezpiecznego połączenia rowerowego gminy Kartuzy i gminy Żukowo oraz dostrzegając kluczowe znaczenie połączenia obu gmin dla istoty rozwoju ponadregionalnej turystyki rowerowej sygnatariusze niniejszego Listu oświadczają, że podejmują się współpracy na rzecz realizacji infrastruktury pieszo - rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 211 w m. Borowo (gm. Kartuzy) i w m. Żukowo (gm. Żukowo)” - brzmi preambuła.

Nie tylko ścieżki rowerowe

Jak zauważył Mieczysław Struk, DW 211 to jedna z najbardziej obciążonych tras w województwie. W efekcie wyprowadzenie na niej rowerów poza ruchliwą jezdnię nie tylko przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, ale i usprawnienia transportu - zarówno dla rowerzystów, jak i kierowców.

W tej chwili samorząd województwa pomorskiego kończy wielki projekt budowy 300 km ścieżek rowerowych w regionie i wspomniane ok. 1,5 km w naszym powiecie właśnie się w to wpisze. Urząd Marszałkowski przewiduje jednak dodatkowe przedsięwzięcia na trasie, które zadowolą niejednego kierowcę, jaki dzień w dzień musi dojeżdżać do Trójmiasta przez Żukowo.

- Mamy też takie plany co do tego odcinka, po to, żeby odciążyć w dużej mierze ruch na rondzie w Żukowie, pierwszym od strony Kartuz. Rozpoczęliśmy w tym momencie prace studialne nad tym, żeby usytuować przebieg drogi skracającej - powiedział na czwartkowym spotkaniu marszałek Struk. - Jeszcze nie wiemy gdzie się ona znajdzie, bo te prace dopiero pokażą, który odcinek ma sens ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Niemniej chcielibyśmy taki skrót wykonać w kierunku Glincza albo od strony Borowa, albo Borkowa, albo może nawet z Babiego Dołu.

Co do samych ścieżek rowerowych Mieczysław Struk zauważył, że inwestycja nie będzie tutaj łatwa. Wspomniana trasa przebiega po trudnym terenie, pełnym pagórków i dolin, ale efekty powinny być warte tego trudu.

- Chcemy kontynuować ścieżki rowerowe, bo one powinny się rozrastać. To jest jeden z najlepszych produktów turystycznych w województwie pomorskim i on z pewnością będzie kontynuowany w wielu naszych powiatach po to, aby ściśle zintegrować ścieżki rowerowe, żeby nie kończyły się gdzieś w polu czy w lesie - mówił marszałek województwa.

Mieczysław Struk odniósł się też do często powstających sporów, czy budować ścieżki rowerowe, czy np. skupić się w gminie na chodnikach. Jego zdaniem (co mówił też z doświadczenia, jako były burmistrz Jastarni) ścieżki rowerowe to jest to.

- Będziecie mieć satysfakcję wtedy, kiedy zobaczycie na ścieżkach rowerowych ludzi starszych, seniorów, których nigdy w życiu na rowerze nie widzieliście. Bo nagle się poczują bezpieczni - dodał na koniec marszałek Struk.

Podziękowania od szefa pomorskiego samorządu otrzymał też bezpośrednio burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, za stale rozrastającą się sieć ścieżek rowerowych w jego gminie.

- Mam okazję „uciekać” wielokrotnie z Obwodnicy Trójmiasta, jadąc przez tzw. Nowy Świat w kierunku Chwaszczyna, i ze zdumieniem obserwuję tempo robót (…). To w znaczący sposób poprawi transport, komunikację i przede wszystkim będzie służyć mieszkańcom - podkreślił Mieczysław Struk.

Zgodnie z zapewnieniami prace nad budową ścieżek rowerowych na trasach z Borowa do Żukowa mają się zacząć „w nieodległym czasie”. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetów obu gmin oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie