Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wesele Kaszubskie w wykonaniu zespołu Chmielanie - idealna okazja do zabawy i poznania tradycji

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
Kolorowe stroje, skoczna muzyka i tradycyjna biesiada - to niektóre z elementów „Wesela Kaszubskiego”. Od lat ten niezwykły spektakl regularnie wykonuje Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Widowisko zarówno dostarcza rozrywki, jak i pozwala bliżej poznać tradycje ślubne oraz weselne na Kaszubach.

Sezon turystyczny w pełni, a to oznacza, że Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie” wystawia swój sztandarowy spektakl - „Wesele Kaszubskie”. Widowisko prezentowane jest regularnie od 1996 r., aczkolwiek pierwszy występ Chmielanie przygotowali już w 1993 r.

Spektakl "Wesele Kaszubskie"

Jak sama nazwa wskazuje, spektakl opowiada o poszczególnych elementach tradycyjnego wesela na Kaszubach. Pokazane są m.in. przygotowania pary młodej do ślubu, tłuczenie szkła przez weselników, wręczanie nowożeńcom prezentów, a nawet drobne kłótnie czy bójki już w trakcie biesiady. Wszystko to okraszone charakterystycznymi utworami kaszubskimi, a zaprezentowane przez właściwie wszystkie pokolenia, wchodzące w skład chmieleńskiego zespołu regionalnego.

I choć główne elementy wesela zawsze pozostają bez zmian, znaczna część widowiska jest dość nieprzewidywalna, bo występujący często improwizują swe wypowiedzi, reagując na zachowania samych widzów. Ponadto są fragmenty przygotowane z myślą głównie o publiczności, jak chociażby możliwość zatańczenia z panną lub panem młodym.

- Nie ma dwóch identycznych [występów], bo po prostu mamy tylko ramowy scenariusz. Są piosenki, są tańce, a już te wszystkie inne wypowiedzi to, co komu do głowy przyjdzie, mówi - opowiada Maria Leszczyńska, kierownik KZPiT „Chmielanie”.

Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”

Jednym z najbardziej charakterystycznych fragmentów „Wesela Kaszubskiego” jest też taniec służby, wykonywany w drewnianych chodakach. Nie jest to rzecz łatwa - tańczyć, podskakiwać w ciężkim, podbitym drewnem obuwiu, ale Chmielanie niemalże do perfekcji opanowali tę wyjątkową choreografię.

- Po dziś dzień, jak są wesela, to zaprasza się szefową kuchni i kelnerki do tańca. I u nas jest tak samo - dodaje Maria Leszczyńska. - My najdłużej to tańczymy. Bo na pewno Kaszuby z Kartuz mają to w repertuarze, ale my to naprawdę regularnie wykonujemy.

Pełna sala na „Weselu Kaszubskim”

Co roku Chmielanie wystawiają dwa spektakle i co roku przyciągają one tłumy oglądających. Przybywają zarówno turyści, jak i tubylcy. Często na widowni zasiadają też członkowie rodzin lub przyjaciele występujących, chętni obejrzeć występ swych bliskich.

Za nami już pierwsze widowisko w tym roku i nie zawiodło ono oczekiwań - Dom Kultury w Chmielnie był przepełniony oglądającymi. Wielu z chęcią zostawiało skromne podarunki, by zatańczyć z parą młodą. Zasiadający na widowni nie stronili też od ciast, chleba ze smalcem i tabaki, jaką częstowali ich Chmielanie w trakcie występu. Po wszystkim zaś można było jeszcze ruszyć do wspólnego tańca pod sceną.

Kolejne „Wesele Kaszubskie” odbędzie się 26 lipca (środa) o godz. 20 na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. „Zaproszenie” na wesele kosztuje 25 zł.

ZOBACZ TEŻ:
Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach obchodził jubileusz 40-lecia

Wkrótce Chmielanie obchodzić będą 40-lecie

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie” powstał 24 września 1984 roku. Na pierwszą próbę zgłosiło się jedynie 17 osób, jednak już w styczniu 1985 roku grupa liczyła 34 członków. Pierwszy występ zespołu odbył się 2 czerwca 1985 roku w Szkole Podstawowej w Chmielnie, na Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubskiej. Chmielanie występowali wtedy jeszcze bez strojów regionalnych.

Od początku istnienia przez zespół przewinęło się 200 osób. W swoim repertuarze ma około 80 pieśni i 30 tańców. Choreografie taneczne ułożyli Jan Właśniewski oraz Jerzy Soliwoda, który pełni funkcję choreografa do dziś.

„Wesele Kaszubskie” wystawiane jest co roku w Chmielnie w okresie letnim, ale zespół Chmielanie wielokrotnie prezentował je także za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto