Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Sierakowic chętnie korzystają z lokalnego PSZOK-u. Tak sugerują dane za 2023 rok

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sierakowicach cieszył się w minionym roku dość dużą popularnością. Z danych gminy wynika, że mieszkańcy odwiedzili go prawie 17 tys. razy. W ten sposób w PSZOK-u zebrano ponad 2 tony odpadów.

Gmina Sierakowice podzieliła się danymi statystycznymi, jeśli chodzi o korzystanie z lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przez cały 2023 rok odnotowano tu 16 802 wizyty mieszkańców.

Najczęściej w PSZOK-u zostawiano zmieszane opady opakowaniowe, czyli różnego rodzaju opakowania z plastiku oraz folii - 6975 razy. Poza tym mieszkańcy często wykorzystywali punkt, by pozbyć się odpadów wielkogabarytowych (5005 razy) oraz odpadów biodegradowalnych (4170). Warto przy tym zaznaczyć, że większość wizyt wiązała się z pozostawieniem kilku różnych frakcji odpadów.

- Tak duża liczba odwiedzin na PSZOK-u spowodowała że w 2023 roku na PSZOK zebrano ponad 2 tys. ton różnego rodzaju odpadów segregowanych, problemowych i niebezpiecznych. Zebrane przez PSZOK odpady nie trafiły do lasu, mokradeł, stawu lub rzeki, tylko zostały poddane recyklingowi lub utylizacji - podaje Urząd Gminy Sierakowice.

Ponad ćwierć z tych 2 ton stanowiły odpady budowlane i remontowe, niespełna 443 tony to zaś wspomniane wcześniej - jedne z najczęściej zostawianych - odpady wielkogabarytowe.

Gdzie i kiedy można skorzystać z PSZOK-u w Sierakowicach?

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sierakowicach mieści się przy ul. Brzozowej 2a. Od poniedziałku do piątku czynny jest w godz. 9-17, a w soboty od 8 do 15.

Przyjmowane są tu następujące odpady:

  • komunalne posegregowane - odzież, plastik, papier, metal i szkło,
  • wielkogabarytowe - meble, dywany, duże opakowania, w tym opakowania ze styropianu,
  • ZSEE - zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne - telewizory, pralki, lodówki, komputery, monitory oraz drobny sprzęt AGD,
  • problemowe - odpady niebezpieczne, w tym: baterie, akumulatory, żarówki, świetlówki, resztki farb, lakierów, rozpuszczalników, środki ochrony roślin i nawozy, pojemniki po olejach mineralnych i syntetycznych, pojemniki po tłuszczach, benzynie, środkach chemicznych, stare kosmetyki, przeterminowane leki, tusze do drukarek, tonery, taśmy wideo, kasety magnetofonowe, taśmy barwiące, opony.
  • odpady z remontów - w ilości do 3 m3 od jednego właściciela nieruchomości, przy czym wymaga się odrębnego wydzielenia gruzu budowlanego, tworzyw sztucznych, styropianu i odpadów niebezpiecznych.
  • odpady papy w ilości do 0,5 m3 na rok od jednego właściciela nieruchomości na rok
  • odpady waty szklanej i wełny mineralnej w ilości do 1 m3 na rok od jednego właściciela nieruchomości na rok.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto