Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Made in Kaszebe. Nowoczesne wzornictwo kaszubskie autorstwa Małgorzaty Walkosz - Lewandowskiej

Bartosz Cirocki
Made in Kaszebe - wystawa nowoczesnego wzornictwa kaszubskiego
Made in Kaszebe - wystawa nowoczesnego wzornictwa kaszubskiego
Made in Kaszebe, czyli nowoczesne wzornictwo kaszubskie - to nazwa wystawy Małgorzaty Walkosz - Lewandowskiej, którą będzie można obejrzeć w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Wernisaż odbędzie się w tę sobotę o godz. 17.

Małgorzata Walkosz-Lewandowska ukończyła gdańską PWSSP (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 91r. Studiowała pod kierunkiem prof.: Hugona Laseckiego i prof. Włodzimierza Łajminga. Od 1986 roki mieszka na Kaszubach, które z zamiłowaniem poznaje i fotografuje. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, wzornictwem.

Fascynacja Kaszubami stały się jej prawdziwą pasją oraz przełożyła się na jej prace. Od 1993 r. prowadzi firmę Berda, która między innymi działa w kierunku szeroko pojętej promocji regionu. To właśnie praca nad nagradzanym folderem pt. „Zmysły Kaszub”, realizowanym na zlecenie STK, była inspiracją do nowego spojrzenia na sztukę i wzornictwo Kaszubów.

To nowe spojrzenie na kaszubszczyznę przyczyniło się do powstania projektu „Made in Kaszebe”.
Realizowanego w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Do swoich dekorów szuka inspiracji nie tylko w licznych szkołach kaszubskiego haftu, ale przede wszystkim u źródła. Sięga do haftów liturgicznych i czepcowych sióstr norbertanek z Żukowa (szkoła żukowska. Do haftów sióstr benedyktynek z Żarnowca, (szkoła pucka). Do szkoły wdzydzkiej – T. i I. Gulgowskich, ale także do artefaktów kultury kaszubskiej, zamkniętych w muzeach, zapomnianych i tak innych od siedmiokolorowej reformy Maksymiliana Lewandowskiego, że wydają się nie być kaszubskie.

P. Małgosia odnajduje te zapomniane wzory, stylizuje je, ubiera w nowy kontekst w nowej odslonie przywraca do życia. Malatura z modlitewnikowego obrazka pt. św. Barbara (MKK) staje się bożonarodzeniowym obrusem. Motyw owocu granatu z liturgicznej serwety - Palki (MKK) w jej dekorach przybiera motyw nowoczesnego deseniu.

Inspirują ją m.in.: malatury na szkle, meblach, skrzyniach posażnych, ich ornamenty roślinne o cechach realistycznych, czy znaleziona w Swornegaciach kołtryna z przełomu XVIII/XIX w., która wygląda jak nowoczesny pasowy deseń. Inspirujące są dla niej zeszyty Haftu Kaszubskiego, wydawane przez Zrzeszenie Kaszubsko -Pomorskie.

Na wystawie widzimy kilkanaście nowych dekorów kaszubskich oraz ich wybrane zastosowanie w formie tkaniny, tapety, pościeli, poduszek,obrusu, dekoru ceramicznego, czy biżuterii.

Projekt „Made in Kaszebe” jest adresowany do wszystkich tych, którzy chcieliby, aby kaszubszczyzna była obecna w ich codziennym życiu: w salonie, kuchni, łazience, itd. Aby tak się jednak stało, wzornictwo kaszubskie, musi podążać z duchem czasu, musi stać się nowoczesne, kreatywne, harmonijnie wpisywać się w nasze życie – mówi autorka.

Projekt „Made in Kaszebe” powstał przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

nadesłane

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto