Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kongres Smart Metropolia 2021 - usankcjonowanie Metropolii Trójmiasto szansą rozwoju dla samorządów

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Powiat kartuski/UM Kartuzy
6 września już po raz 9. odbył się Kongres Smart Metropolia - w tym roku pod hasłem Inteligentny samorząd. Forum zbiegło się z 10. rocznicą powołania Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, co stanowiło doskonałą okazję do podsumowania dekady współpracy między samorządami na Pomorzu oraz wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych polskich metropolii.

Smart Metropolia jest największą w Polsce coroczną konferencją poświęconą zagadnieniom współpracy dużych i małych samorządów w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. O wyzwaniach dotyczących życia mieszkańców rozmawiano w gronie ekspertów z zakresu mobilności, dostępności, nowych technologii, e-usług, cyfryzacji, a także działaczy miejskich, naukowców oraz polityków i samorządowców, którzy wdrażają nowoczesne rozwiązania w polskich miastach i wsiach.

W programie znalazły się panele inspiracyjne, debaty, wystąpienia oraz posiedzenia komisji senackich i zespołów parlamentarnych ds. metropolii. Dyskutowano o tym, co oznacza mądra polityka państwa wobec metropolii i mniejszych miejscowości oraz jak rząd centralny powinien wspierać współpracę małych i dużych samorządów w rozwiązywaniu problemów ponadlokalnych.

Zwieńczeniem kongresu była Gala wręczenia nagród Smart Metropolia. Wyróżnienia trafiły do osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla budowania i promowania idei metropolii.

Każdego roku kongres gromadzi kilkaset osób, a jego partnerami są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) - jedyna prawnie usankcjonowana metropolia w Polsce oraz Unia Metropolii Polskich i Instytut Metropolitalny. Podczas tegorocznego kongresu, w czasie walnego zebrania członków, podpisany został list intencyjny o współpracy pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a samorządami zrzeszonymi w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk - Gdynia - Sopot.

Konferencja stanowiła dodatkowo okazję do podsumowania dekady funkcjonowania Obszaru Metropolitalnego, którego członkiem jest także powiat kartuski. Reprezentantem powiatu w Radzie OM-G-G-S, organu, który wytycza i weryfikuje strategiczne kierunki rozwoju Metropolii, jest Bogdan Łapa, starosta kartuski.

- Metropolia to właśnie dla nas szczególna szansa - mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz. - . To budowa wspólnych sieci dróg i inwestycji, które przybliżają nas do możliwości jak najszybszego dotarcia do całego Trójmiasta. Małe samorządy same sobie nie poradzą. Stąd nasza determinacja - wszyscy deklarujemy się do tego, aby przystąpić, i przystąpiliśmy do Związku Metropolitalnego.

- Senatorowie opowiedzieli się niemal jednogłośnie za wprowadzeniem w życie projektu Ustawy Metropolitalnej w województwie pomorskim - kontynuuje burmistrz Kartuz. - Miałem wielką przyjemność przysłuchiwać się dyskusji prowadzonej w czasie senackiej komisji obradującej nad tym ważnym projektem. Mówiłem, jak wielkie znaczenie ma to dla mieszkańców Kartuz i całych Kaszub. Mam wielką nadzieję, że także Sejm RP ponad podziałami przegłosuje projekt ustawy, która powinna zostać wprowadzona w życie jak najszybciej. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej będziemy znacznie silniejsi, zyskamy także dodatkowe fundusze, których bardzo potrzebujemy- dodaje Mieczysław Gołuński.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot działa na rzecz ponad 1,6 mln mieszkańców metropolii w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja migrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja.

W ramach funduszy europejskich realizuje dla mieszkańców ponad 180 projektów o całkowitej wartości 3,13 mld zł. Niewątpliwą zaletą integracji w ramach współpracy metropolitalnej jest to, że mniejsze samorządy mogą korzystać z wiedzy i doświadczeń tych większych.

Pojedyncze samorządy nie zawsze są w stanie skutecznie lobbować za dobrymi rozwiązaniami ustawodawczymi bądź inwestycyjnymi. We wspólnych zespołach roboczych możliwa jest praca chociażby nad uchwałami krajobrazowymi, czy dokonywanie wspólnych zakupów.

Realne korzyści ze współpracy w ramach Obszaru Metropolitalnego widać gołym okiem: to m.in. 26 węzłów przesiadkowych, z których połowa już została oddana do użytku, dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych czy kilkanaście zrewitalizowanych dzielnic, również na terenie powiatu kartuskiego w Żukowie i w Kartuzach. To wyremontowane szkoły, przedszkola i budynki mieszkalne, oraz tworzenie równego dostępu do usług społecznych.

Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot aktualnie przygotowuje się do nowej perspektywy unijnej z pakietem kolejnych inwestycji dla mieszkańców. Nieustannie zabiega o uchwalenie ustawy metropolitalnej dla Pomorza, dzięki której możliwe będzie nie tylko pozyskanie dodatkowych funduszy, ale także narzędzi prawnych do sprawnej współpracy między samorządami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto