Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Organizacje z Kartuz finalistami nagrody Super Samorząd

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Finalistki były m.in. pozytywnie zaskoczone gotowością samorządu do współpracy.
Finalistki były m.in. pozytywnie zaskoczone gotowością samorządu do współpracy. nadesłane
Akademia Zdrowy Świat oraz Fundacja 304.pl zostały docenione jako finaliści nagrody Super Samorząd. Wspólnie zadbały o to, by poinformować, a następnie zachęcić do działań lokalnych seniorów oraz młodzież.

Fundacja Batorego przyznała nagrody uczestnikom akcji Masz Głos. Wśród finalistów w kategorii Super Samorząd znalazły się dwie organizacje z Kartuz - Akademia Zdrowy Świat oraz Fundacja 304.pl.

Powrót do dawnych sposobów informowania

Działania finalistów ze stolicy Kaszub były w pewnym sensie odpowiedzią na potrzeby lokalnych grup, przede wszystkim osób starszych. Jak mówili bowiem seniorzy z Kaplicy i Szopy „Jeśli coś jest organizowane w mieście, daje powód do wyjścia z domu i spotkania się z innymi ludźmi. Wystarczy dać nam ku temu możliwość”. A możliwość to często zwykłe poinformowanie zawczasu, że coś się w ogóle dzieje.

By poprawić tę sytuację Magdalena Krause-Kolasa i Magdalena Januszczyk-Łabacka z Akademii Zdrowy Świat i Fundacji 304.pl zasugerowały innym lokalnym organizacjom powrót do starej formy informowania o swoich wydarzeniach, czyli do plakatów, np. w sklepach wiejskich. Finalistki konkursu spotkały się też z burmistrzem Kartuz, aby przedstawić problem władzom samorządowym.

W odpowiedzi zostały skierowane do innych instytucji - zarówno władz powiatowych, jak i np. Muzeum Kaszubskiego czy Powiatowego Centrum Wolontariatu. Udział Akademii Zdrowy Świat i Fundacji 304.pl miał bowiem pomóc przy organizacji wydarzeń dla seniorów lub młodych ludzi.

- Choć początkowo planowałyśmy zrobić raport dla władz o potrzebach kulturalnych i edukacyjnych seniorów i młodzieży, uznałyśmy, że nie ma po co go pisać, skoro od razu była gotowość do współpracy z nami, a ewentualne potrzeby mogłyśmy zgłaszać na bieżąco - wspomina Magdalena Januszczyk-Łabacka.

ZOBACZ TEŻ:
Kartuscy emeryci spotkali się na dorocznym balu ostatkowym

Specjalne spotkania informacyjne

Po wstępnym rozpoznaniu Akademia i Fundacja zaproponowały lokalnym Klubom Seniora spotkania informacyjne o wydarzeniach kulturalnych w okolicy. Przy okazji poruszano też kwestie mediacji w konfliktach sąsiedzkich, które skutecznie potrafią zniszczyć wspólnotę w małych miejscowościach. Udało się zrobić pięć takich spotkań.

Temat komunikacji i rozwiązywania konfliktów był szczególnie ważny dla Magdaleny Krause-Kolasy, która zajmuje się osobami w trudnych sytuacjach życiowych, także w sytuacji konfliktu, i szkoli z mediacji. Nie było łatwo rozmawiać o tych sprawach.

- Na początku nie miałyśmy wrażenia, że proponowane przez nas tematy np. dotyczące rozwiązywania konfliktów rodzinnych, sąsiedzkich czy rówieśniczych spotykają się ze zrozumieniem i pozytywnym odzewem. Uczestnikom był to temat obcy, a może po prostu wstydliwy, prywatny? - mówi Magdalena Krause-Kolasa. - Zmieniłyśmy więc formę zajęć na mniej monologową, a bardziej angażującą i wtedy uczestnicy z pasywnych i słuchających, zaczęli być aktywnymi i dyskutującymi. Dyskusje między nimi uruchamiały się bardzo naturalnie.

Szkoły nie pozostawały w tyle

Jednocześnie celem działań organizacji było też podobne zaangażowanie młodzieży. Od dwóch szkół Akademia i Fundacja otrzymały propozycję warsztatów dla dzieci. W szkole w Szopie odbyły się pogadanki obywatelskie z udziałem 180 uczniów, a w Brodnicy Górnej warsztaty dla najstarszych podopiecznych - przyszło ich kilkunastu. Po zajęciach młodzi zdecydowali się nawet przeprowadzić wybory do samorządu szkolnego jak prawdziwe wybory parlamentarne - z kampanią i głosowaniem do urny wyborczej.

- Trzeba więcej takich działań dla każdego: i dla młodzieży, i dla dorosłych, i dla seniorów. Wtedy więcej ludzi będzie chciało działać i zrobić coś dalej, niż w zasięgu własnego podwórka - usłyszały Magdalena Krause-Kolasa i Magdalena Januszczyk-Łabacka podczas jednego ze spotkań.

Zmobilizowała się też młodzież w Czarnej Dąbrówce, która po warsztatach z Januszczyk-Łabacką postanowiła dążyć do powołania Młodzieżowej Rady Sołeckiej. Akademia Zdrowy Świat i Fundacja 304.pl chcą ich dalej wspierać w realizacji tego planu.

Czy są efekty?

Opisywane wyżej działania prowadzone były na przestrzeni ostatnich 9 miesięcy. W tym czasie Akademia i Fundacja zaangażowały się w ponad 20 wydarzeń dla seniorów i młodzieży, na których wystąpiły w roli organizatora, współorganizatora, gościa lub prelegenta.

Spotkania były w różnej formule i odbywały się zarówno w większych, centralnych dla powiatu miejscowościach, jak i w mniejszych, bardziej oddalonych od Kartuz. Czasami jeździły bezpośrednio do szkół, do klubu młodzieżowego, do klubów seniora. Tej ostatniej grupie władze obiecały nawet nieodpłatne udostępnianie miejsce na spotkania.

- Obydwie organizacje wypracowały sobie dobry kontakt z władzami samorządowymi, z seniorami i młodzieżą, z instytucjami kulturalnymi i placówkami pomocowymi. To zaprocentuje niebawem, zwłaszcza, że od burmistrza dostały już sygnał, że w Brodnicy mieszka około stu seniorów „niezagospodarowanych działaniami”. To wyzwanie, które wkrótce trzeba będzie podjąć - podsumowują odpowiedzialni za akcję Masz Głos, uzasadniając tym samym przyznany tytuł finalisty dla obu organizacji.

Okazja, by wyróżnić starania

Akcja Masz Głos to ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, prowadzony od 2006 roku. Jak opisują sami organizatorzy, w założeniu ma ona wspierać dialog i współpracę pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi.

Fundacja Batorego co roku przyznaje uczestnikom akcji Masz Głos nagrody Super Samorząd i Super Głos. Pierwszą z nich otrzymują organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców, które wykazały się wyjątkową konsekwencją działań i umiejętnością szukania niestandardowych rozwiązań oraz mobilizacji mieszkańców. Drugą zaś organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców oraz władze samorządowe, które po partnersku - jak równy z równym - pracowały nad rozwiązaniem jakiegoś lokalnego problemu.

Laureaci otrzymują po 3 tys. zł na działania społeczne, pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto