Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko - niemiecka wymiana uczniów. Niezapomniane doświadczenia uczniów z kartuskich szkół

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniów, młodzież z kartuskiej Dwójki i Katolika odwiedziła swoich przyjaciół w niemieckim mieście Hamm.
W ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniów, młodzież z kartuskiej Dwójki i Katolika odwiedziła swoich przyjaciół w niemieckim mieście Hamm. SP2 Kartuzy
Od długiego już czasu trwa współpraca kartuskich szkół - Podstawowej nr 2 oraz Podstawowej Katolickiej z uczniami z niemieckiego miasta Hamm. Jakiś czas temu niemieccy uczniowie odwiedzili Kartuzy, a w marcu młodzież z kartuskich szkół w ramach wymiany pojechała do Niemiec.

W dniach 17-23 marca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kartuzach, odbyli podróż do Hamm w ramach polsko - niemieckiej wymiany uczniów. To niezwykłe wydarzenie nie tylko poszerzyło horyzonty uczestników, ale także wzmocniło więzi między szkołami i kulturami obu krajów.

Poznawali kulturę i zwyczaje, mieszkając u niemieckich rodzin

Podczas tygodniowego pobytu, młodzież miała okazję poznać niemiecką kulturę i zwyczaje, spędzając czas u rodzin swoich niemieckich kolegów i koleżanek. To właśnie dzięki takim doświadczeniom mogli z bliska poznać codzienność oraz życie rodziny i społeczności w innym kraju.

Program pobytu bogaty w aktywności związane z ekologią i globalnymi wyzwaniami środowiskowymi

Projektem przewodnim było hasło "Be a hero, save the planet" - "Bądź bohaterem, ratuj planetę", które stanowiło główne źródło inspiracji do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat "Fair Trade - sprawiedliwy handel", podczas których poznawali zasady uczciwego handlu i jego wpływ na społeczeństwo oraz środowisko.

W szkole w Hamm odbywały się również liczne zajęcia praktyczne

Polscy uczniowie brali również udział w warsztatach tworzenia i montowania filmów o tematyce ekologicznej, co pozwoliło im wyrazić swoje pomysły i spostrzeżenia na temat ochrony środowiska w kreatywny sposób. Ponadto, podczas warsztatów rękodzielniczych, mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością i zdolnościami manualnymi.

Nie zabrakło również aktywności rekreacyjnych i integracyjnych

Uczniowie z Kartuz mieli okazję do wspólnych spotkań i rozmów, a także do aktywnego spędzania czasu, np. na lodowisku, w centrum trampolin czy podczas zajęć wychowania fizycznego na sali gimnastycznej. Te chwile integracji i zabawy, będące integralną częścią wymiany, umożliwiły młodym ludziom nawiązanie trwałych przyjaźni i zacieśnienie więzi międzykulturowych.

Spotkanie z burmistrz Hamm

Jednym z ważnych wydarzeń podczas pobytu w Niemczech, było spotkanie burmistrz miasta Hamm. Uroczystość ta została upamiętniona wspólnym zdjęciem, które następnie ukazało się w lokalnej prasie, świadcząc o znaczeniu i wartości wymian uczniów dla obu społeczności.

Nie obeszło się bez zwiedzania

Oprócz bogatego programu edukacyjnego i integracyjnego, kartuska młodzież miała okazję do zwiedzania miasta Hamm oraz pobliskiego Dortmundu. Te wycieczki pozwoliły uczniom poznać niemiecką architekturę, kulturę oraz historię, poszerzając tym samym ich horyzonty i rozumienie świata.

Była to także wyjątkowa okazja do nauki i poznawania nowych rzeczy, ale również do budowania mostów między ludźmi i kulturami. Jak opowiadają młodzi ludzie z Katolika i Dwójki, to doświadczenie, które na zawsze pozostanie w ich pamięci, stanowiąc fundament dla dalszej współpracy i porozumienia między narodami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto