Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bursztyn - siłą dziedzictwa Kaszub" - niebawem wystawa w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza na otwarcie wystawy "Bursztyn - siłą dziedzictwa Kaszub". Wernisaż odbędzie się w sobotę, 25 listopada o godzinie 15 w siedzibie muzeum przy ul. Kościerskiej 1. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zbiory: Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Barbary Gronuś-Dutko - Bursztynowa Planeta oraz osób prywatnych.

Bursztyn - jantar – amber - to kopalna żywica prehistorycznych, trzeciorzędowych drzew, najczęściej iglastych. Około 60 jego gatunków występuje w Azji, Australii, Afryce i obu Amerykach, ale ten najwartościowszy jest bursztynem bałtyckim

Jak podaje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, na Pojezierzu Kaszubskim na mniejszą skalę eksploatację prowadzono już w X wieku na Bursztynowej Górze (105 m n.p.m. (obecnie rezerwat przyrody o powierzchni 5,03 ha) w żwirach, piaskach i glinach morenowych w prymitywnych kopalniach odkrywkowych.

- Ślady w formie lejów o średnicy do 40 metrów i głębokości do 15 metrów, pozostały do dziś. Takie pozostałości widoczne są także w miejscowości Bursztynik w gminie Przodkowo, w której istniała kopalnia bursztynu - opowiada Barbara Kąkol.

Już w starożytności wierzono, że bursztyn pomaga w zachowaniu zdrowia i urody

W medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki.

- Ogrzane grudki bursztynu stosowało się do wyciągania z oczu ciał obcych, takich jak muszki czy pyłki - kontynuuje Barbara Kąkol. - Na Kaszubach utłuczony proszek zażywano jako tabakę, co miało oczyścić zatoki i pomóc w pozbyciu się kataru, a noszone na szyi korale miały zapobiec bólom gardła i głowy oraz wzmocnić tarczycę.

Jak dodaje, bursztynowe naszyjniki stanowiły element odświętnego stroju ludowego nie tylko na Kaszubach, ale i Warmii, Podlasiu, Kujawach oraz w wielu regionach centralnych Polski. Mężczyźni używali bursztynowych spinek do mankietów, szpilek wpinanych w krawat, a ich koszule zdobiły bursztynowe guziki. Bursztyn znalazł zastosowanie w kuchni kaszubskiej, w której odnajdziemy między innymi nalewkę bursztynową.

- Jantar ceniono na Kaszubach bardzo wysoko. Poświęcano mu wiele uwagi także w literaturze. Dowodem na to są liczne legendy z bursztynem w roli głównej. Jedną z nich jest legenda o bryle bursztynu, która spoczywa na dnie Jeziora Klasztornego - dodaje Barbara Kąkol.

Wernisaż wystawy z bursztynem w roli głównej w sobotę, 25 listopada o godzinie 15.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto