Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Gdańskiej Bibliotece PAN: Franciszek Sędzicki (1882-1957) - piewca ziemi kaszubskiej FOTO

Janina Stefanowska
Biblioteka Gdańska wystawą o Franciszku Sędzickim, w 60. rocznicę jego śmierci, pragnie przypomnieć sylwetkę zasłużonego poety, działacza regionalnego i bibliotekarza a w ten sposób upamiętnić zasługi dla polskiej kultury. Ilustracją dokumentów jest wystawa fotograficzna "Kaszuby bliskie sercu" autorstwa Edmunda Kamińskiego, znanego fotografika.

Do 30 listopada 2017 r. w nowym budynku Biblioteki Gdańskiej PAN przy ul. Wałowej 24 można oglądać wystawę "Franciszek Sędzicki (1882-1957) - piewca ziemi kaszubskiej" - poświęconą osobie zasłużonego poety, działacza regionalnego i bibliotekarza. Materiał zgromadzony na wystawie pochodzi ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Pokażemy autografy wierszy, rękopisy, maszynopisy i drukowane wiersze, opowiadania oraz artykuły zamieszczane w prasie pomorskiej.

Ekspozycji towarzyszy wystawa fotografii "Kaszuby bliskie sercu" autorstwa Edmunda Kamińskiego, znanego i cenionego fotografika, działacza kaszubskiego, emerytowanego pracownika Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Na jego zdjęciach ukazane są krajobrazy, zabytki, uroczystości publiczne i życie powszednie na Pomorzu.
Kuratorem wystawy jest Helena Dzienis. Przygotowała katalog o wystawie, prezentując bohaterów ekspozycji.

Edmund Kamiński spotkał się ze studentami etnofilologii kaszubskiej Uniwersytetu Gdańskiego, opowiadając o początkach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskeigo.

Franciszek Sędzicki
Urodził się w 1882 roku w Rotembarku pod Kościerzyną. Jego rodzice byli właścicielami niedużego gospodarstwa rolnego. Edukację szkolną rozpoczął w wieku siedmiu lat, w pobliskich Sarnowach, szkołę powszechną i gimnazjum realizował w Kościerzynie. Tam też się przeprowadził w 1906 r. Włączył się w działalność polskich stowarzyszeń i organizacji, uczestniczył w tworzeniu czytelni ludowych. Przez kolejnych pięć lat współpracował z Aleksandrem Majkowskim jako sekretarz i współredaktor czasopisma "Gryf". W nim ukazało się kilkadziesiąt jego utworów - wierszy i bajek. Dziennikarskie zacięcie zaprowadziło do go do redakcji Gazety Grudziądzkiej, jednak wybuch pierwszej wojny światowej sprawił, że wrócił w rodzinne strony.
Niemcy powołali go do urzędu cenzorskiego w okupowanej Warszawie w 1915 r. Po wojnie Sędzicki mieszka w Gdańsku, skąd przenosi się do Starogardu. Pracował w "Dzienniku Starogardzkim", "Słowie Pomorskim", "Gazecie Narodowej", "Niwie Pomorskiej", by po powrocie do Gdańska współpracować z Marianem Mokwą przy redagowaniu miesięcznika artystyczno-literackeigo "Fale".
Przez II wojnę światową ukrywał się. Na 9 lat podjął pracę w Bibliotece Miejskiej. Nadal pisał - o Kaszubach, o kulturze i języku. Zmarł w 1957 roku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto