Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Somonino zakończono realizację całorocznego projektu "Towarzystwo Miłośników Natury"

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W gminie Somonino zakończyła się realizacja projektu ekologicznego "Towarzystwo Miłośników Natury".
W gminie Somonino zakończyła się realizacja projektu ekologicznego "Towarzystwo Miłośników Natury". UG Somonino
W gminie Somonino zakończyła się realizacja projektu "Towarzystwo Miłośników Natury - edukacja ekologiczna w gminie Somonino". Jego celem było zainteresowanie mieszkańców inicjatywami na rzecz ochrony środowiska, m.in. podniesienie świadomości na temat potrzeby ochrony bioróżnorodności, rodzimych gatunków roślin w najbliższym otoczeniu, a także zachęcenie uczestników do obserwacji przyrody i działań na rzecz ochrony środowiska. Spotkania i warsztaty w plenerze odbywały się w czasie od maja do października 2023 r.

Warsztaty edukacyjne Bioblitz

W dniach 26-27 maja przy leśniczówce Sarni Dwór odbyły się 24-godzinne warsztaty edukacyjne, podczas których eksperci z różnych dziedzin wraz z uczestnikami w terenie wspólnie badali występowanie różnych gatunków flory i fauny oraz bioróżnorodności danego terenu.

Wydarzenie uzupełniono stacjonarnymi warsztatami edukacyjnymi dla dzieci i dorosłych, spotkaniami z edukatorami przyrodniczymi, pasjonatami i hobbistami skupiającymi swoje zainteresowania wokół problemów ochrony środowiska. W ramach Bioblitz zorganizowano m.in.: Wieczór z nietoperzami, warsztaty kreatywne dla dzieci "Leśni twórcy" czy "Rysowanie ogniem", a także stoiska edukacyjne Nadleśnictwa Kolbudy, Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i stoisko księgarni Biały Kruk z literaturą przyrodniczą.

Akcja plenerowa "Nie ma lipy w gminie Somonino"

Wydarzenie plenerowe odbyło się 23 września przy dworcu PKP w Somoninie. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w spacerze edukacyjnym i warsztatach zielarskich. Pozyskali też informacje na temat programu "Czyste Powietrze" oraz przyrodniczego konkursu fotograficznego "Gościu siądź pod mym liściem a odpocznij sobie".

Na chętnych czekało też 50 sadzonek lipy drobnolistnej, które zostały posadzone. Mieszkańcy Somonina posadzili 10 lip przy ulicy Miodowej. Drzewa będą ocieniały ulicę i przyległe domostwa. Zorganizowano też warsztaty herbaciane, spacer edukacyjny na temat drzew oraz spacer edukacyjny na temat grzybów. Dostępne było stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Kartuzy. Była to druga edycja jesiennej kampanii ekologicznej w gminie Somonino, dofinansowana z WFOŚiGW w Gdańsku.

W ramach akcji odbył się również konkurs fotograficzny, trwający od 3 sierpnia do 9 października. Tematem konkursu były drzewa rosnące w najbliższym otoczeniu, w ogrodach, na podwórkach i przy drogach. Konkurs adresowany do wszystkich chętnych i cieszył się ogromnym powodzeniem. Komisja wyłoniła 8 wyróżnionych prac z 63. zgłoszonych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 30 października w Urzędzie Gminy Somonino.

Odkrywcy natury w Sławkach i Rybakach

13 maja Sylwia Piechowska - absolwentka Fitoterapii w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych, członkini i działaczka w Kole Gospodyń Wiejskich w Sławkach, poprowadziła warsztaty ekologiczne, z praktycznego zastosowania dzikiej róży (Rosa Canina). Po rozmowie na temat gatunków rodzimych i inwazyjnych oraz prelekcji o właściwości dzikiej róży (Rosa Canina), uczestniczki warsztatów stworzyły samodzielnie naturalne kosmetyki na bazie dzikiej róży. Na koniec zasadzono dziesięć różanych krzaczków przy altanie. Zarówno w sadzenie roślin, jak i warsztaty kosmetyczne, chętnie włączyły się także dzieci.

21 czerwca w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rybakach - w ramach tego samego projektu - odbyły się warsztaty zielarskie "Zioła, cenne bogactwo natury". Dotyczyły m.in. zakładania przydomowych ogródków ziołowych. Każdy z uczestników zabrał też sadzonki i kompozycje świeżych ziół do domu. W drugiej części zajęć odbyło się wspólne sadzenie roślin w ogrodzie koło budynku ŚDS. Skrzynie i donice obsadzono pietruszką, lubczykiem, rukolą, werbeną, kolendrą, majerankiem, bazylią i miętą. Jest też grządka z jarmużem, koprem i kocanką oraz mały kwietnik z begoniami. Dodatkowo powstał wspólnie stworzony z materiałów plastycznych i roślin tradycyjny zielnik.

7 października w altance na placu zabaw w Sławkach odbyły się kolejne warsztaty ekologiczne "Koralowa Królowa", podczas których uczestnicy przyrządzali konfiturę i tabasco z jarzębiny oraz posadzili wspólnie 6 drzewek.

W całym projekcie udział wzięło łącznie 570 osób. Partnerami były Nadleśnictwo Kartuzy i Nadleśnictwo Kolbudy. Ekspertami byli: botanik, ornitolog, entomolog, geolog, herpetolog i lichenolog. Projekt był dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku i NFOŚiGW.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto