MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Somonino remontują zabytkowe budynki w Piotrowie i w Starkowej Hucie

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Lada dzień rozpocznie się remont zabytkowych budynków w Starkowej Hucie i w Piotrowie.
Lada dzień rozpocznie się remont zabytkowych budynków w Starkowej Hucie i w Piotrowie. UG Somonino
Niebawem ruszy remont zabytkowych budynków w gminie Somonino - budynku po starej szkole w Starkowej Hucie, gdzie obecnie mieści się świetlica wiejska oraz budynku gospodarczego w Piotrowie. Obie inwestycje zostały dofinansowane z Rządowego Funduszu Odnowy Zabytków.

Remont budynku świetlicy wiejskiej w Starkowej Hucie

Gmina Somonino podpisała umowę z wykonawcą na remont budynku dawnej szkoły w Starkowej Hucie, w którym obecnie mieści się świetlica wiejska. Wyremontowana zostanie elewacja budynku wraz z ociepleniem stropu nad parterem.

- Budynek jest wykorzystywany na cele społeczne, w tym zajęcia świetlicowe i spotkania z mieszkańcami. Remont elewacji przywrócić ma walory estetyczne temu, natomiast ocieplenie stropu nad poddaszem zmniejszy utratę ciepła i zwiększy efektywność energetyczną budynku - informują somonińscy urzędnicy.

Elewacja budynku i docieplenie stropu nad poddaszem, to drugi etap robót przy tym obiekcie. W 2021 roku, dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, przeprowadzono jego modernizację wraz z adaptacją pomieszczeń na świetlicę.

Koszt drugiego etapu robót wyniesie ponad 200 tys. zł. Wykonawcą jest firma HGO DEVELOPERS z Chojnic. Inwestycja ma się zakończyć w terminie do pół roku.

Budynek znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków i pochodzi z początku XX wieku (1910 r.). Zadanie dofinansowane z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków.

Remont budynku gospodarczego w Piotrowie

Budynek gospodarczy w Piotrowie znajduje się na tej samej działce, co budynek świetlicy wiejskiej, na którego przebudowę gmina Somonino podpisała umowę kilka dni wcześniej. Powstać ma w nim Zielona Szkoła. Oba obiekty razem mają stworzyć nowoczesny kompleks. Budynek gospodarczy będzie służył jako zaplecze świetlicy.

Podczas remontu wymieniony zostanie dach, powstanie nowa elewacja, wymieniona będzie stolarka drzwiowa i okienna. Nowe drzwi zewnętrzne będą wyposażone w okucia według wzoru historycznego. Wewnątrz wyremontowane zostaną ściany i posadzki. Zmodernizowana też zostanie instalacja elektryczna.

Koszt robót wynieść ma 260 tys. zł. Inwestycja dofinansowana z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Termin realizacji również wyznaczono na 6 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto