Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się kompleksowa rozbudowa węzła integracyjnego w Kartuzach

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Przybędzie ścieżek rowerowych i parkingów
Przybędzie ścieżek rowerowych i parkingów UM Kartuzy
Kartuski samorząd podpisał umowę na utworzenie nowej ścieżki rowerowej przy ul. Piłsudskiego w Kartuzach. To pierwszy etap większego projektu, w ramach którego powstać ma więcej takich tras, pojawią się też nowe parkingi.

Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, podpisał umowę na utworzenie ścieżki rowerowej przy ul. Piłsudskiego w Kartuzach. Nową trasę dla jednośladów wybuduje Firma Ogólnobudowlana ARAT ze Staniszewa, która zaoferowała wykonanie zamówienia za ok. 562,1 tys. zł.

Większe przedsięwzięcie

Budowa nowej ścieżki rowerowej to pierwszy etap projektu „Kompleksowa rozbudowa Węzła Integracyjnego w Kartuzach”. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 12,3 mln zł. Jako jedna z kluczowych, kartuskich inwestycji na najbliższe lata (jak opisują ją same władze gminy), projekt został też zgłoszony do dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Obszarze Metropolitalnym. Planowana dopłata do przedsięwzięcia to 85 proc.

- Jest to jak do tej pory największe zamierzenie inwestycyjne gminy Kartuzy, negocjowane z powodzeniem już od ubiegłego roku - zaznaczają władze samorządowe.

Celem inwestycji jest zwiększenie dostępu do Węzła Integracyjnego w Kartuzach dla osób, korzystających z różnego rodzaju środków transportu - przede wszystkim rowerzystów oraz osób poruszających się samochodami czy transportem zbiorowym, ale o pieszych też się nie zapomni. Gmina otrzymała już akceptację projektu. Ze względu na skalę prac podzielono go na kilka etapów.

- Realizacja przedsięwzięcia została podzielona na etapy tak, by na czas robót budowlanych nie sparaliżować transportu w Kartuzach - dodaje samorząd.

ZOBACZ TEŻ:
Gminy powiatu kartuskiego liderami w programie „Czyste Powietrze” na Pomorzu

Nowe ścieżki rowerowe w mieście

W ramach projektu przewidziano budowę kilku odcinków ścieżek rowerowych w Kartuzach o łącznej długości ok. 3 kilometrów. Mają one uzupełnić już istniejącą sieć szlaków, tak by usprawnić transport rowerowy w obrębie węzła.

Nowe trasy rowerowe powstaną na odcinkach:

  • od ul. Sędzickiego do ul. Starowiejskiej ( nowy odcinek połączy miasto z istniejącą trasą od Kiełpina)
  • z os. Wybickiego do ronda przy ul. 3 Maja (wzdłuż ul Piłsudskiego),
  • ulic Chmieleńskiej, Zamkowej, Polnej i Jarzębinowej
  • łączącym ul. Wzgórze Wolności z ul. Jeziorną

- Jest to wyczekiwana inwestycja, która z pewnością przyczyni się do usprawnienia transportu zrównoważonego na terenie Kartuz dla osób korzystających na co dzień z dojazdów rowerem do węzła, a także w celach rekreacyjnych - komentuje Urząd Miejski w Kartuzach.

Przybędzie miejsc parkingowych

Jeśli prace pójdą zgodnie z planem zadowoleni będą i kierowcy. W ramach projektu miałby bowiem powstać omawiany już od dłuższego czasu parking na miejscu dawnej komendy policji w Kartuzach. Gmina ma już pozwolenie na budowę.

Parking będzie wyposażony m.in. w miejsca dla osób z niepełnosprawnością, stacje ładowania dla samochodów elektrycznych oraz elementy ogrodów deszczowych dla lepszej retencji wód opadowych na tym terenie. W projekcie przewidziano także rozbudowę dotychczasowego parkingu przy samym dworcu, wzdłuż ul. Kolejowej w stronę ul. 3 Maja.

- Inwestycja zostanie zrealizowana, gdy PKP przekaże gminie teren dawnej bocznicy kolejowej - wyjaśnia samorząd.

Urząd Miejski w Kartuzach podaje, że na skutek powyższych inwestycji w Kartuzach przybędzie około 150 dodatkowych miejsc postojowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto