Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszy przebudowa zabytkowego budynku w Piotrowie. Powstanie tu tzw. zielona szkoła. Dostali na to ponad 800 tysięcy złotych

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Niebawem ruszy remont dwóch zabytkowych budynków w Piotrowie w gminie Somonino. Powstać ma tu zielona szkoła.
Niebawem ruszy remont dwóch zabytkowych budynków w Piotrowie w gminie Somonino. Powstać ma tu zielona szkoła. UG Somonino
Gmina Somonino ogłosiła przetarg na przebudowę zabytkowego budynku świetlicy wiejskiej w Piotrowie. Na poddaszu powstać ma zielona szkoła. Ponadto na 2024 rok zaplanowano także remont budynku gospodarczego, stanowiącego zaplecze dawnej szkoły w Piotrowie. Budynek po byłej szkole oraz budynek gospodarczy w Piotrowie znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Na oba przedsięwzięcia gmina pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w kwocie 851 tys. zł.

W 2024 roku przebudowany zostanie budynek starej szkoły w Piotrowie - obecnie świetlicy wiejskiej. Zaadaptowane zostanie nieużytkowe poddasze budynku na cele zielonej szkoły z przebudową części budynku i budową nowych schodów.

Co powstanie na poddaszu?

Na poddaszu mają powstać dwa pomieszczenia dla dzieci i młodzieży z łazienkami, a także pokój opiekunów, łazienka dla osób niepełnosprawnych i opiekunów, komunikacja. Budynek zostanie też wyposażony w tzw. schodołaz, umożliwiający osobom niepełnosprawnym poruszanie się po obiekcie.

Jak informuje gmina Somonino, realizacja inwestycji zbliża się dużymi krokami. 11 stycznia ogłoszono przetarg na przebudowę budynku świetlicy wiejskiej w Piotrowie.

Wyremontowany zostanie też budynek gospodarczy

Budynek przez lata stanowił zaplecze dawnej szkoły podstawowej w Piotrowie. Tu zakres prac obejmie między innymi: roboty dekarskie, w tym wymianę pokrycia dachu, remont elewacji budynku, wymianę stolarki zewnętrznej oraz remont wnętrza budynku.

- Remont budynku pozwoli przywrócić dawną funkcjonalność obiektu oraz zapewni odpowiednie zaplecze dla działań w świetlicy zlokalizowanej na tej samej działce - informuje Urząd Gminy w Somoninie.

Budynek po byłej szkole oraz budynek gospodarczy w Piotrowie znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków. W karcie ewidencyjnej obiektu wskazany jest czas powstania na przełom XIX/XX w. W przypadku szkoły podano także rok 1906.

Na oba przedsięwzięcia, tj. przebudowę budynku świetlicy i remont budynku gospodarczego gmina pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w kwocie 851 tys. zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto