Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy konkurs kulinarny w Somoninie - ryby w konkursowych daniach ZDJĘCIA WIDEO

Janina Stefanowska
Siedem reprezentacji wzięło udział w II międzynarodowym konkursie gastronomicznym Oliviera Roellingera, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. Efekty pracy uczniów oceniali mistrzowie kuchni.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbył się jeden z etapów Międzynarodowego Konkursu Gastronomicznego Oliviera Roellingera, skierowany do uczniów z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Węgier, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Zgłosili się uczniowie z Tczewa, Wejherowa, Somonina, Przodkowa, Kościerzyny, Mikołajek, Grodziska Mazowieckiego.

Smacznie i odpowiedzialnie
Przesłaniem konkursu jest wspólne działanie dla smacznego i odpowiedzialnego gotowania, które oszczędza ginące gatunki i popularyzuje mniej znane ryby.

"Zasoby owoców morza ulegają ciągłemu zmniejszaniu podczas gdy ryby i skorupiaki przyciągają coraz większą liczbę konsumentów. Aby zapewnić realną współpracę pomiędzy poławiaczami, przemysłem morskim a konsumentami, kolejne pokolenia szefów kuchni i kucharzy mają istotną rolę do odegrania. W celu zachowania istniejących zasobów morskich, zadaniem kucharzy powinno być promowanie gatunków niezagrożonych oraz często gatunków mniej znanych." - tak brzmią założenia konkursowe.

Konkurs Oliviera Roellingera ma na celu zjednoczenie młodych kucharzy i uczniów szkół gastronomicznych oraz zachęcenie ich do promowania zrównoważonych gatunków. Głównym celem konkursu jest umożliwienie specjalistom zadawanie pytań uczestnikom i uświadomienie im, że mogą oni odgrywać kluczową rolę w ochronie zasobów.

Zadaniem uczestników było stworzenie przepisu na wykwintny smak bazujący na gatunku niezagrożonym ryb, któremu towarzyszy niezagrożony gatunek małży, innych skorupiaków lub alg. Potrawa ta powinna być wykonana w nie więcej niż 2,5 godziny.
W drugiej części zadania uczestnicy przygotowywali potrawę w „domowym” stylu z tego samego gatunku ryby, którego użyli do pierwszego przepisu. Przygotowanie tego dania nie mogło przekroczyć 30 minut.

Każdy kandydat musiał następnie uzasadnić wybór gatunku i rozpatrzyć kryteria zrównoważonego rozwoju. Niektórzy kandydaci rozmawiali bezpośrednio z rybakami lub hodowcami ryb, podczas gdy inni dyskutowali z dostawcami na temat pochodzenia produktów, technik połowowych i wielkości ryb.

Łączenie umiejętności technicznych i zaangażowanie obywatelskie
W sumie siedem receptur typu gastronomicznego oraz siedem „domowego” było ocenianych przez jury złożone z profesjonalistów zajmujących się tematyką zasobów rybnych (rybacy, hodowcy ryb, kucharze ...). Komisja konkursowa była szczególnie ukierunkowana na profesjonalne przygotowanie kandydatów. Wśród wybranych gatunków ryb znalazły się: karp, halibut, sandacz, a także skorupiaki - kraby, raki i małże. W dwóch sesjach - 2,5 godzinnej oraz 30 minutowej - kandydaci przekształcili swoje składniki w aromatyczne dania. Każdy połączył ich smak z kreatywnością. Motywacja prześcigała się z pasją kulinarną, co przejawiało się w zadawaniu pytań i szukania odpowiedzi na pytania o kwestie środowiskowe i społeczne.

- Kucharze są współodpowiedzialni za postrzeganie przez konsumentów, jak ważne jest zachowanie naszych zasobów oceanicznych - głosi Olivier Roellinger: - Jeśli ten konkurs został rozszerzony na poziomie europejskim, to dlatego, że ta świadomość wzrosła również wśród naszej młodzieży. Ci młodzi kucharze mogą przyczynić się do mobilizacji całego środowiska gastronomicznego w całej Europie.

Trzej laureaci zostaną nagrodzeni w UNESCO
Pod koniec praktycznej części konkursu, trzy pierwsze nagrody zostały przyznane.Otrzymali je: Daniel Szȕcs – Węgry, Dawid Leik – Polska (ZSP w Somoninie), Jakub Kotapski (ZS1 w Grodzisku Mazowieckim).
Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone podczas Światowego Dnia Oceanów 8 czerwca w siedzibie UNESCO, gdzie otrzymają nagrody z rąk Oliviera Roellingera, obok laureatów z innych pozostałych edycji konkursu we Francji, Szwecji i Hiszpanii.

Konkurs Olivier Roellinger Współfinansowany jest przez SeaWeb Europe i Ferrandi Paris, we współpracy ze szkołą Dinard Catering oraz Relais et Chateaux.

Edycja polska konkursu jest pod patronatem marszałka województwa pomorskiego.
(zdjęcia z rozdania nagród - nadesłane ZSP Somonino)
(wideo wkrótce)

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto