Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łowiectwo zdominowało Sierakowice - po raz 18. odbył się tu Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Obecnych na festiwalu bardzo przyciągały też wytresowane ptaki drapieżne
Obecnych na festiwalu bardzo przyciągały też wytresowane ptaki drapieżne Maciej Krajewski
Sierakowice stały się swego rodzaju stolicą pomorskiego łowiectwa. Po raz 18. przy drewnianym zabytkowym kościele zorganizowano Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja. Były konkursy kulinarne, artystyczne oraz nieodłączny Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej. Osłonięto też pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.

W sobotę 1 lipca w Sierakowicach odbył się 18. Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja. To impreza od lat gromadząca wielu uczestników z całego kraju, a przede wszystkim reprezentantów licznych kół łowieckich. Nie inaczej było i w tym roku.

Wokół drewnianego zabytkowego kościoła porozstawiane zostały różne stoiska. Oferowały one zarówno zabawę dla dzieci, połączoną z edukacją przyrodniczą, jak i możliwość zaczerpnięcia informacji przez dorosłych. Dużą popularnością cieszyły się też obecne na festiwalu wytresowane ptaki drapieżne - samce raroga stepowego i myszołowca towarzyskiego, o których ochoczo opowiadała zainteresowanym ich właścicielka Monika Płóciennik. Chętni mogli też wziąć na rękę i pogłaskać owe wyjątkowe zwierzęta.

- Jeżeli chodzi o cel naszej wizyty, tutaj to jest propagowanie sokolnictwa, czyli szlachetnej sztuki polowania z ptakami, które są do tego specjalnie trenowane - wyjaśnia Monika Płóciennik. - Tłumaczymy też ludziom, jaka jest różnica między jastrzębiem, sokołem, orłem, w jaki sposób polujemy, a także jak można zostać sokolnikiem i na czym ta cała nasza praca polega. Bo to nie jest tylko polowanie z ptakami, ale też np. ochrona biologiczna budynków, pracujemy też na lotniskach. Nawet sobie Państwo mogą nie zdawać sprawy, ale wylatując gdzieś na wakacje dbamy o Wasze bezpieczeństwo, żebyście spokojnie wylecieli i wylądowali z powrotem w domu.

A gdy o zwierzętach i łowiectwie już mowa to nie mogło zabraknąć również pokazu ras psów myśliwskich. Przedstawiciele komisji kynologicznej Polskiego Związku Łowieckiego opowiadali o przyprowadzonych na festiwal czworonogach - ich historii, wadach i zaletach oraz zastosowaniu przez myśliwych. Także tutaj zwierzaki cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodych.

Cztery konkursy w Sierakowicach

W tegorocznej edycji festiwalu Knieja odbyły się cztery konkursy, związane z łowiectwem. Przede wszystkim w drewnianym zabytkowym kościele, przeprowadzony został nieodłączny Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej. Oceniano także przygotowane na festiwal poroża jeleni oraz prace plastyczne dzieci. Koła gospodyń wiejskich z kolei rywalizowały w konkursie kulinarnym na potrawę w z dzika. Wystąpiły tu panie z obu gmin, organizujących imprezę - Sierakowic, w której trwała jej główna część, i z Somonina, gdzie w tym samym czasie w Ostrzycach trwały imprezy muzyczne i koncerty.

Laureaci poszczególnych konkursów zostali nagrodzeni pod koniec wydarzenia. Zwycięzcy Przeglądu Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej otrzymali też stosowne instrumenty, które wręczył im wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Uczcili 100-lecie PZŁ

Sobotni festiwal w Sierakowicach był też okazją do świętowania 100. rocznicy utworzenia Polskiego Związku Łowieckiego. Po wręczeniu nagród w konkursach poczty sztandarowe oraz liczni zebrani na wydarzeniu ruszyli w stronę Ołtarza Papieskiego, gdzie odprawiona została msza święta hubertowska. Po drodze jeszcze zatrzymali się w Parku Ośmiu Błogosławieństw, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia PZŁ.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto