MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowe pieniądze z bankomatów. Będą problemy z wypłatami gotówki. Zmiany obejmą ok. 8,5 tys. maszyn w całej Polsce. Oto, co musisz zrobić

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Dostałeś nietypowo wyglądający kolorowy banknot? Uważaj, bo może pochodzić z przestępstwa. Skąd się wzięły na nim dziwnie wyglądające plamy kolorów? Sprawdź >>>>>
Dostałeś nietypowo wyglądający kolorowy banknot? Uważaj, bo może pochodzić z przestępstwa. Skąd się wzięły na nim dziwnie wyglądające plamy kolorów? Sprawdź >>>>>123rf
Rewolucja w wypłacaniu pieniędzy z bankomatów. Maszyny wydadzą barwione banknoty z ok. 8,5 tysiąca punktów w całej Polsce. Właśnie wszedł w życie nowy system zabezpieczeń przed kradzieżą pieniędzy z bankomatów. I jest kosztowny, bo jak szacują specjaliści, jego wprowadzenie może pochłonąć ok. 250 milionów złotych. Wypłacasz gotówkę z bankomatu? Sprawdź, co to dla ciebie oznacza.

Spis treści

Barwione pieniądze z bankomatów w Polsce

Kradzieże pieniędzy z bankomatów to z pewnością jedne z najbardziej spektakularnych przestępstw. Złodzieje wysadzają maszyny z gotówką, albo wyrywają je z mocowań, ładują na samochody, po czym odjeżdżają, znikając policji i wymiarowi sprawiedliwości. Jeśli uda im się wydostać pieniądze, mogą liczyć na niezły łup i... niemal bezkarność.

To właśnie tym sytuacjom mają zapobiec najnowsze zabezpieczenia, które pod koniec września 2023 r. weszły w Polsce na mocy rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o system INBS - Intelligent Banknote Neutralisation System, czyli inteligentny system neutralizacji banknotów.

Tak działa INBS

Nowy system w polskich bankomatach ma pomóc podnieść bezpieczeństwo i ograniczyć liczbę kradzieży gotówki. INBS ma dwa warianty - jeden korzysta z kleju, drugi z barwników. To właśnie ten drugi został wprowadzony w Polsce.

Na czym polega? Najkrócej mówiąc, bankomat będzie rozpoznawał, czy korzystająca z niego osoba robi to legalnie, czy chce ukraść gotówkę. W tym momencie uruchomi specjalną procedurę.

By zapobiec kradzieży, bankomat zabarwi banknoty, czyli "zniszczy", by nie można było ich wprowadzić do legalnego obiegu.

Specjalna farba użyta do barwienia banknotów ma być na tyle mocna, by nie udało się jej łatwo pozbyć.

Rozwiązanie z klejem działa na innej zasadzie. Użyta w tym wariancie substancja po prostu na trwałe łączy ze sobą banknoty, by ich rozdzielenie było niemożliwe. A rozklejenie pieniędzy skutkuje ich fizycznym zniszczeniem.

Mam kolorowy banknot. Co z nim zrobić?

Gdy system w bankomacie fałszywie oceni próbę wypłaty gotówki i mimo wszystko zabarwi banknoty, to właśnie straciłeś pieniądze. To jednak nie powód do zmartwień, o ile faktycznie wypłacałeś swoje pieniądze.

Gdy bankomat się pomylił i system INBS zawiódł, bierz pokolorowane specjalnym atramentem banknoty i idź do Narodowego Banku Polskiego. Tu pieniądze powinny zostać bezproblemowo wymienione.

ZOBACZ TEŻ: Tak wygląda skrócenie czasu pracy w praktyce. Zamiast 40 godzin tylko 35 i wolne soboty dla pracujących. W te dni nie chcemy iść do pracy

Które bankomaty będą kolorować banknoty?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ze względu na bezpieczeństwo gotówki. Wiadomo, że nowe przepisy MSWiA dotyczyć będą ok. 8,5 tysiąca bankomatów z ponad 20 tys. w całej Polsce.

Banko chronią tej informacji, po to, by nie wskazywać punktów, które od teraz mogą być bardziej podatne na potencjalne kradzieże (których w skali roku i tak nie ma specjalnie dużo).

Wprowadzenie systemu barwiącego banknoty jest też kosztowne. Jak szacują specjaliści z zakresu bankowości i bezpieczeństwa, gdyby wprowadzić go we wszystkich maszynach, koszt operacji przekroczyłby sumę 250 milionów złotych.

Bankomaty i barwione banknoty. Co to oznacza dla nas?

Wprowadzenie antyzłodziejskiego systemu oczywiście odbije się na klientach. Wydatek, który będą musiały ponieść banki, nie każdej placówce będzie się opłacał, więc może dojść do kasowania ilości maszyn znajdujących się na ulicach.

To znacząco utrudni życie tym, którzy wciąż stawiają na używanie gotówki ponad posługiwanie się elektronicznymi formami rozliczeń.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto