Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych już dostępny. Za nami spotkanie promocyjne

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Obecni na czwartkowym spotkaniu mieli szansę porozmawiać z autorami.
Obecni na czwartkowym spotkaniu mieli szansę porozmawiać z autorami. Maciej Krajewski
W ostatnich tygodniach wyszedł 7. numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Z tej okazji, podobnie jak przy poprzednich numerach reaktywowanego zbioru, w czwartkowe popołudnie odbyło się spotkanie promocyjne z autorami poszczególnych artykułów. Można było się też zaopatrzyć we własny egzemplarz rocznika.

Spotkanie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach otworzyła dyrektor placówki oraz redaktor naczelna Zeszytów - Barbara Kąkol. Krótko przedstawiła wszystkich zebranych tego dnia autorów oraz dr. Tomasza Rembalskiego, który po rocznej przerwie powrócił do roli nieodłącznego recenzenta (w poprzednim numerze sam napisał jeden z artykułów, stąd funkcję tę przejęła wtedy dr Elżbieta Bugajna).

A było kogo przedstawiać. Między innymi Krzysztof Kowalkowski poświęcił publikację Józefowi Serwacemu Kowalkowskiemu, nauczycielowi i wójtowi gminy Starogard Wieś. Z kolei Antoni Mroczkiewicz w najnowszym numerze dzieli się swymi wspomnieniami o ks. Witoldzie Szymczukiewiczu.

Jak podkreślała Barbara Kąkol, Zeszyty to przy tym nie tylko historia, ale i chociażby etnografia. Od tej strony publikację „obstawiła” Alicja Serkowska, opowiadając o niezwykłej przygodzie z identyfikacją tajemniczego i bardzo zniszczonego obrazu na szkle.

ZOBACZ TEŻ:
KGW Kiełpinianki zorganizowało w Kiełpinie warsztaty dla seniorów

Niezwykła okazja dla autorów

Do grona autorów w najnowszym numerze dołączył też dr Eugeniusz Pryczkowski, który swój artykuł poświęcił ofiarom reżymów hitlerowskiego i stalinowskiego w Baninie. Znany w powiecie kartuskim działacz i publicysta podziękował twórcom Zeszytów za całą inicjatywę, za możliwość tworzenia tego typu zbiorów. Jak podkreślał - dawniej podobne artykuły pojawiały się na łamach lokalnych gazet, czasopism, ale wraz ze stopniowym odchodzeniem od papieru, malejącym zainteresowaniem taką formą przekazywania informacji ze strony czytelników i w efekcie przejściem bardziej do wydań internetowych, nie było już okazji do tworzenia takich tekstów.

- Muzeum, tymi zeszytami, jakby wypełnia tę lukę. A dla nas to jest niezwykle potrzebne - stwierdził Eugeniusz Pryczkowski.

Po wstępnych wypowiedziach zebrani na sali mieli jeszcze okazję wypytać autorów o interesujące ich kwestie. Każdy z przybyłych mógł też chwycić darmowy egzemplarz 7. numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych, aczkolwiek ustawione przy wejściu zbiory bardzo szybko zniknęły ze stołu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto