Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne ognisko ptasiej grypy w Kartuskiem - tym razem w gminie Stężyca

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
fot. ilustr./UM Kartuzy
Na terenie powiatu kartuskiego wykryto kolejne ognisko ptasiej grypy. Dotyczy to gospodarstwa komercyjnego we wsi Gapowo (gm. Stężyca). Do likwidacji pójdzie ponad 13 tys. kur.

W dniach 7-11 kwietnia na terenie całej Polski stwierdzono 27 nowych ognisk ptasiej grypy. Większość z nich dotyczy gospodarstw na terenie województw mazowieckiego i wielkopolskiego, jednak jest też jeden przypadek z naszego regionu - z wsi Gapowo w gminie Stężyca. W gospodarstwie utrzymywanych jest 13 136 brojlerów kurzych. Drób zostanie poddany likwidacji.

- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km) - czytamy w oficjalnym komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje szereg nakazów i zakazów: należy izolować drób w gospodarstwach, aby uniemożliwić kontakt z dzikimi ptakami, trzeba też stosować bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące wraz z prowadzeniem wykazu takich osób, a także niezwłocznie czyścić i odkażać środki transportu i sprzętu, wykorzystywane do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych.

Jednocześnie w tych obszarach zakazuje się m.in. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki, a także przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, a także ich zwłok, wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii oraz transportu mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Częściowe restrykcje dotyczą też obszarów przyległych, tzw. zagrożonych.

To kolejne ognisko ptasiej grypy w naszym powiecie. Przypomnijmy, że pierwsze wykryto na początku marca w Głusinie (gm. Kartuzy).

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) w zależności od zjadliwości wirusa i gatunku ptaków przebiega głównie z objawami: depresji, gwałtownym spadkiem nieśności; pojawić się mogą miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, objawy ze strony układu oddechowego obrzęk i zasinienie grzebienia oraz dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie i duszność, objawy ze strony układu pokarmowego tj. biegunka. Choroba przebiega z bardzo wysoką śmiertelnością sięgającą 100%, a padnięcia mogą być nagłe, bez widocznych objawów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto