Kaszubscy Piłsudczycy obchodzili swój jubileusz powołania [ZDJĘCIA]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Udostępnij:
Po wielu trudnościach Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków RP był w stanie wreszcie świętować swoją jubileuszową, 5. rocznicę powołania. Uroczystość połączono też z obchodami 102. Rocznicy utworzenia 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. Zainaugurowano też wyjątkowe odznaczenie, upamiętniające wspomniany pułk. - To duma dla tego okręgu, to duma dla tego miejsca i duma dla całej ojczyzny - komentował gen. ZP Stanisław Władysław Śliwa, prezes zarządu krajowego Związku.

Obchodzenie wielu rocznic uniemożliwiła bądź wyraźnie utrudniła pandemia COVID-19. Jedna z nich był też długo przygotowywany jubileusz 5-lecia powołania Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP. Świętowanie tego dnia w pewnym sensie zostało rozbite na kilka części, kilka dni. Między innymi miesiąc temu obchodzono tę rocznicę podczas V Biegu Żelaznego w Kiełpinie.

W sobotę 16 października zaś przyszedł czas na główne uroczystości, połączone też ze 102. rocznicą utworzenia 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nowe odznaczenie

Wszystko rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w kościele św. Kazimierza w Kartuzach. Dalej obecni wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. W tym momencie zaczęło się też faktycznie świętowanie.

Po przywitaniu prezesa krajowego Związku Piłsudczyków - gen. ZP Stanisława Władysława Śliwy - członkowie Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego zainaugurowali wyjątkową Odznakę Honorową pamięci 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. Pierwszy egzemplarz, przekazany wcześniej w sanktuarium sianowskim na ręce tamtejszego kustosza Eugeniusza Grzędzickiego, a także poświęcony w sobotę przez ks. Ryszarda Różyckiego, został pośmiertnie przyznany samemu marszałkowi Piłsudskiemu. Jak jednak zapewniał płk ZP Tomasz Kocent, prezes Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego, jeszcze wielu, w tym obecnych na sobotnich obchodach, powinno się spodziewać jej otrzymania.

- Ta odznaka, pod patronatem pana prezesa Związku, będzie przez okręg wręczana teraz przy okazji różnego rodzaju uroczystości. Również, czego jestem pewien (...), z Państwa dziś obecnych będziemy mieli okazję niejednego jeszcze uhonorować - mówił Tomasz Kocent.

Pod pomnikiem marszałka ślubowanie złożyli też wstępujący w szeregi związku. Następnie wszyscy przeszli do Kartuskiego Centrum Kultury na dalszą część sobotniej uroczystości.

Multum odznaczeń i powołań

Spoglądając na scenę można się było już spodziewać, co pochłonie znaczną cześć spotkania w centrum kultury. Stół zapełniony był medalami i odznaczeniami. Na sali zasiedli jednak nie tylko członkowie związku, ale i liczni goście, którzy wielokrotnie na przestrzeni lat wspomagali tutejszych piłsudczyków. Byli m.in. doradca rezydenta RP Piotr Karczewski, Sylwia Leyk, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele kartuskich i kościerskich władz powiatowych, burmistrzowie Kartuz i Żukowa, a nawet reprezentanci gdańskiej służby więziennej oraz kartuscy strażacy - zawodowi i ochotnicy.

W trakcie uroczystości w centrum kultury przyznano liczne odznaczenia, a także powołania na wyższe stopnie związku. Nagrodę im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty otrzymał też prof. dr hab. Piotr Niwiński, który jednak nie mógł się pojawić na sobotnich obchodach. W jego imieniu nagrodę odebrał Kazimierz Socha-Borzestowski, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuzy. Przekazał on też podziękowania od prof. Niwińskiego.

Z racji jubileuszu uhonorowano też sam Okręg Kaszubsko Pomorski Związku Piłsudczyków, z prezesem Tomaszem Kocentem na czele. Na ręce pułkownika ZP przekazano piękny ryngraf, upamiętniający wytrwałą działalność tutejszych piłsudczyków.

- Niech żyje i rozwija się Okręg Kaszubsko-Pomorski. Niech żyje pamięć o pułku 66. Bo gdyby nie on nie byłoby dzisiaj okręgu piłsudczyków w Kartuzach (...). Ten pułk był oczkiem w głowie marszałka Józefa Piłsudskiego - podkreślał Stanisław Władysław Śliwa, zauważając też niebywałe znaczenie zainaugurowanej w sobotę odznaki honorowej. - To dzisiejsze odznaczenie to duma dla tego okręgu, to duma dla tego miejsca i duma dla całej ojczyzny.

Następnie 5 lat działalności okręgu podsumował płk ZP Tomasz Kocent. Na obecnych czekał też poczęstunek, bo jak tu bez takowego porządnie świętować?

Odznaczenia i wyróżnienia:

Odznaka Honorowa Pamięci 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
- Pierwszy Marszałek Polski Józef Klemens Piłsudski, Szef i Patron Pułku (pośmiertnie)

Odznakę otrzymali też Oficerowie i Żołnierze 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (pośmiertnie); mjr Leon Kowalski, pierwszy dowódca pułku i kpt. Jan Wandtke, oficer pułku

również: Laureaci nagrody im. pułku z lat 2017-2019
- kmdr ppor. Marian Hirsz, pierwszy laureat nagrody w 2017 r. (pośmiertnie)
- mec. Roman Apolinary Regliński, laureat nagrody w 2017 r.
- gen. ZP Stanisław Władysław Śliwa, laureat nagrody w 2018 r.
- Dariusz Drelich, laureat nagrody w 2019 r.

a także:
- ks. kan. dr Ryszard Różycki
- płk ZP Zygmunt Gliński
- płk ZP Czesław Wolski
- ppłk Adam Poćwiardowski
- gen. br. ZP Marian Wiśniewski
- płk ZP Janusz Hirsch
- ppłk ZP Krzysztof Wudziński
- mjr ZP Ryszard Biedrzycki
- mjr ZP Jerzy Łapiński
- mjr ZP Bartłomiej Kalkowski
- kpt. ZP Karol Ducher
- Henryk Miotk
- Dawid Miotk
- ppłk ZP Wiktor Sułkowski
- kpt. ZP Maria Sułkowska
- Kazimierz Maszk

Kapituła Odznaki - Zarząd Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP
- płk ZP Tomasz Kocent (prezes okręgu)
- płk ZP Marek Olczyk (wiceprezes okręgu)
- mjr ZP Maria Zielińska (skarbnik okręgu)
- płk ZP Kazimierz Socha-Borzestowski (członek zarządu okręgu)

Złoty Krzyż Honorowy Związku
- Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków RP
- mjr ZP Jerzy Biedrzycki

Srebrny Krzyż Honorowy
- nadleśniczy Michał Majewski

Brązowy Krzyż Honorowy
- Kamil Hirsz
- Oskar Kalkowski
- Mirosław Krefta

Honorowi Członkowie Okręgu Kaszubsko Pomorskiego ZPRP
- Danuta Borzestowska, matka chrzestna sztandaru okręgu
- Leon Czerwiński, ojciec chrzestny sztandaru okręgu

Nagroda im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
- prof. dr hab. Piotr Niwiński

Medal Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego
- Stefan Kocent (pośmiertnie)
- Piotr Karczewski
- Stefan Kukowski
- Andrzej Leyk
- mjr Tadeusz Łoziński
- mł. chor. Jarosław Wodziński
- mjr Grzegorz Woscholski

Medal Inki „Zachowałam się jak trzeba”
- Janusz Hirsch
- Tomasz Kocent
- Kazimierz Socha-Borzestowski
- Stanisław Śliwa
- Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków RP

Order XXX-lecia NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa
- Tomasz Kocent

Awanse:

na stopień pułkownika
- ppłk Adam Poćwiardowski

podpułkownika
- mjr ZP Maria Zielińska
- mjr ZP Krzysztof Wudziński

kapitana
- por. ZP Karol Ducher

sierżanta
- Klaudiusz Schmidt
- Marcin Topka

plutonowego
- Jakub Janta Lipiński
- Marta Pietrzak
- Fabian Zylka

starszego kaprala
- Marcelina Cybula
- Magdalena Dorawa
- Patryk Kusz

kaprala
- Weronika Maszk
- Jessica Gańska
- Klaudia Wyszecka
- Maria Prądzińska

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie