Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz piąty w Kiełpinie ruszył Bieg Żelaznego [ZDJĘCIA]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W sobotę w Kiełpinie zorganizowano V Bieg Żelaznego, czyli Kartuski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie to połączone było też z 5. urodzinami Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP - głównego organizatora imprezy.

Po licznych utrudnieniach oraz zmianach terminów w sobotę 18 września Związek Piłsudczyków zdołał zorganizować cieszący się dość dużą popularnością Bieg Żelaznego. To przygotowywane w Kiełpinie od pięciu lat wydarzenie sportowe ma na celu w dodatkowy sposób upamiętnić żołnierzy wyklętych, w tym przyjętego za patrona ppor. Zdzisława Badochę ps. Żelazny. Sama trasa już ma znaczenie symboliczne - 1963 m biegu odpowiadają dacie śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych - Józefa Franczaka ps. Laluś.

Tegoroczne biegi, ze względu na pandemię koronawirusa, w całej Polsce były przekładane z tradycyjnej daty 1 marca. Duża część z nich odbyła się 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego. Owe utrudnienia w organizacji, a także nieszczególnie zachęcająca pogoda, sprawiły, że w sobotę w Kiełpinie pojawiło się wyraźnie mniej osób, niż np. w roku ubiegłym. Nie ostudziło to jednak zapału samych uczestników i organizatorów.

Przed faktycznym startem odbył się jeszcze krótki sprint dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Każdy startujący otrzymał pamiątkowy medal, a także liczne upominki. Najszybsi zaś, oddzielnie dziewczęta i chłopcy, otrzymali dodatkowe nagrody. Podobnie sprawy się miały w głównym biegu, w którym na trasę ruszyli m. in. płk ZP Tomasz Kocent, prezes Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku, a także Mirosław Paczoska, sołtys Kiełpina. Sam start poprzedziło jeszcze wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy, kierowane do wszystkich uczestników tegorocznych Biegów Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym, odczytał zaś doradca prezydenta Piotr Karczewski.

- Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji - pisał w swym liście prezydent Andrzej Duda. - (…) z serca życzę, aby tak liczne działania społeczne, wśród których szczególne miejsce zajmuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym, przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych (...).

Całe wydarzenie w Kiełpinie jednak, podobnie zresztą jak jego odsłony w poprzednich latach, nie było tylko biegiem w podniosłym celu. Przybrało ono formę swego rodzaju pikniku, możliwości spotkania się, porozmawiania, zjedzenia ciepłego posiłku, a także poznania historii żołnierzy wyklętych czy przeniesienia się nieco wstecz, za sprawą rekonstruktorów. W biurze zawodów przy kiełpińskim stadionie powstały piękne dekoracje, tablice, wystawy, przygotowane pieczołowicie przez dzieci z tutejszego przedszkola „Aniołek”. Z niezrównanymi ciastami zaś pomogły panie z KGW Kiełpinianki.

Podwójna okazja

Tegoroczny Bieg Żelaznego w Kiełpinie połączony był też z 5. rocznicą powołania Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP (dokładnie minęła ona 15 września). Z tej okazji przygotowano specjalny tort, nie zabrakło też wspólnego śpiewania „Sto lat”.

Obchody te były w pewnym sensie rozbite, bowiem piłsudczycy już 12 września, podczas odpustu w Sianowie, dziękowali Matce Boskiej. Oficjalne obchody zaś zaplanowano na październik.

- Dedykuję to „Sto lat” wszystkim moim koleżankom i kolegom - piłsudczykom. Jesteście wspaniali! - mówił Tomasz Kocent.

Na koniec jeszcze podziękowano wszystkim zaangażowanym w organizację sobotniego wydarzenia.

Wyniki:

Bieg dzieci - dziewczęta
1. miejsce - Maria Wasilewska
2. miejsce - Dobrochna Zalewska
3. miejsce - Rosa Zalewska

Bieg dzieci - chłopcy
1. miejsce - Zbigniew Wójtowicz
2. miejsce - Filip Wadecki
3. miejsce - Krzysztof Wójtowicz

V Bieg Żelaznego - kobiety
1. miejsce - Paulina Kalinowska
2. miejsce - Anna Serkowska
3. miejsce - Klaudia Szwaba

V Bieg Żelaznego - mężczyźni
1. miejsce - Rafał Pionk
2. miejsce - Jakub Wasilewski
3. miejsce - Marcin Lewańczyk

Najmłodszy zawodnik - Julia Cirocka (3 l.)
Najstarszy zawodnik - Edmund Pałasz (74 l.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto