Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXIV Jazz w Lesie już w najbliższy weekend w Sulęczynie PROGRAM

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
XXIV Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz w Lesie” oznacza, że po roku ponownie tłum fanów jazzowych rytmów przyjedzie nad Słupię, by rozkoszować się muzyką na najwyższym światowym poziomie. Adam Czerwiński i Jacek Leszewski po raz kolejny zaprosili do Sulęczyna muzyków, którzy mają na swoim koncie wiele sukcesów i w świecie jazzu są doskonale znani ze swoich dokonań. Jesteś fanem jazzu, wypoczywasz przy jazzowych rytmach? Więc rezerwuj już teraz czas, aby w piątek i sobotę spotkać się z artystami tego gatunku. Początek koncertów godz. 20.15.

- W tym roku na scenie zaprezentują się same znakomitości polskiego i światowego jazzu - mówi Adam Czerwiński, współorganizator imprezy. - To wspaniali muzycy i moi przyjaciele. Staram się zawsze tak dobierać artystów, żeby każdy mógł coś fajnego usłyszeć i mieć prawdziwą ucztę dla duszy. Organizacyjnie akurat dobór artystów czy uzyskanie ich zgody na udział w imprezie, to najmniejszy problem. Jazz w Lesie to już marka i z reguły nikt nie odmawia przyjazdu do Sulęczyna. Poza tym jak wspomniałem, jesteśmy przyjaciółmi, a przyjaciołom nigdy się nie odmawia.
Adam Czerwiński ostatnio spędza więcej czasu w Polsce z uwagi na firmę, którą założył.
- Otworzyłem wydawnictwo płytowe i tym się aktualnie dużo zajmuję - opowiadał muzyk w ubiegłym roku. - Poza nagrywaniem płyt, teraz dodatkowo je produkuję. Takim pierwszym wydawnictwem była płyta Wojtka Karolaka i moja. Co istotne, będziemy zajmować się głównie winylami, które obecnie wracają do łask. Płytę z Wojtkiem Karolakiem nagraliśmy na magnetofon, w pełni analogowo, tak jak nagrywało się przed laty. Docelowo ma to być coś w formie klubu płytowego, a więc osoby zapisane do klubu, będą mogły kupować płyty. Zależy mi, aby te płyty trafiały do tych, którzy są fanami jazzu i którzy kochają tę muzykę.
W roku ubiegłym do Sulęczyna przyjechało mnóstwo fanów jazzowego grania. Wśród nich byli też pani Basia i pan Karol.
- Obecnie mieszkamy w Gdańsku, ale kiedyś byliśmy mieszkańcami Sulęczyna - mówi pan Karol. - Odkąd w 1995 roku odbyła się pierwsza edycja Jazzu w Lesie, nie opuściłem ani jednej. Co roku przyjeżdżam do Sulęczyna i rozkoszuję się tą muzyką i artystami, którzy mają w tym temacie wiele do powiedzenia.

Program piątek, 26 lipca

Cezary Paciorek - Kaszebe
Cezary Paciorek - fortepian, Maciek Sikała - saksofony, Piotr Lemańczyk - bass, Adam Golicki - perkusja
Repertuar składa się ze znanych kaszubskich melodii, wśród nich: "Kaszebskie jeziora", "Moje strony", "Wele wetka". Będzie to koncert premierowy płyty Kaszëbë according to Cezary Paciorek.

AMC Trio & Unit (Słowacja)
Wybitne połączenie jazzu , rocka i muzyki słowackiej. AMC trio to formacja z Presova na Słowacji, która dzięki kilku udanym trasom po Europie Środkowej wyrobiła sobie markę wśród fanów jazzu.

Piotr Wojtasik Quintet
Piotr Wojtasik - trąbka, Viktor Toth - saksofony, Michał Tokaj - piano, Michał Barański - bass, Michał Miśkiewicz - perkusja.
Najlepszy polski trębacz przedstawi materiał z najnowszej płyty. Kompozycje zostały napisane specjalnie z myślą o trasie koncertowej z legendą światowego jazzu - Bobby'm Few. Nagranie zrealizowano w Les Studios de Meudon we Francji. Muzycy prezentują jazz nowoczesny, momentami free jazz. Wszystkie utwory stanowią starannie dobrane autorskie kompozycje Piotra Wojtasika, które tworzą wyważone połączenie mainstreamu z elementami muzyki słowiańskiej.

Program, sobota, 27 lipca

Wojciech Lichtański (Qeustions)
Wojciech Lichtański - saksofon altowy i sopranowy, Mateusz Pałka - fortepian i akordeon, Jakub Dworak - kontrabas, Patryk Dobosz - perskusja
Wojciech Lichtański jest saksofonistą altowym, który ma na swoim koncie między innymi Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową, które zdobył z Vehemence Quartet na 51. edycji Jazzu nad Odrą w 2015 roku, oraz wywalczone ze swoim pierwszym kwartetem Lichtański Sound Lab Grand Prix i nagrodę Aniołka Jazzowego na 15. Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa w 2013 roku.

Adam Wendt & Friends
Adam Wendt - saksofon, Artur Lesicki - gitara, Wojciech Niedziela - fortepian, Zbigniew Wrombel - kontrabas, Marcin Jahr - perkusja.
Grupa wykonująca, jak sami tworzący ten zespół muzycy nazywają: akustyczny "Rhythm & Jazz". Niespotykana nazwa tego stylu i sposób grania odzwierciedlają dokładnie to co można usłyszeć w tej muzyce, czyli funkowo-twistowy mainstream z dużymi wpływami Jamesa Browna, J.C.Adderleya, Stanleya Turrentine'a. Zespół prezentuje akustyczny nurt muzyki jazzowej z mocno zaznaczonymi korzeniami bluesowymi i rhythm&bluesowymi. Pełen słowiańskiej energii i żywiołowej ekspresji repertuar grupy, entuzjastycznie odbierany przez słuchaczy podczas koncertów, to program autorski , czyli kompozycje lidera formacji. Skład zespołu to muzycy ze ścisłej czołówki polskiej sceny jazzowej.

Krzesimir Dębski i MAP - Grooveoberek
Krzesimir Dębski - skrzypce, Marcin Wądołowski - gitara, Piotr Lemańczyk - bass, Adam Czerwiński - perkusja.
Koncert znanych przebojów Krzesimira Dębskiego składał się będzie z piosenek, które pisał w przeszłości do filmów, seriali telewizyjnych i na festiwale. Znajdą również swoje miejsce tematy jazzowe które Dębski komponował dla grupy String Connection. Podczas koncertu muzycy zagrają część materiału z płyty pt. "Grooveoberek". Gość specjalny: Zbigniew Namysłowski.

Zobacz jak było na Jazz w Lesie 2018

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto