Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIX Gminny Turniej KGW w Żukowie - zachwycające stroje, ciekawe fotorelacje i pyszne desery

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niezmiennie dużą popularnością na turnieju kół gospodyń wiejskich cieszyła się konkurencja modowa. W tym roku uczestniczki, z racji tematu przewodniego, miały okazję zaprezentować po dwa stroje jednocześnie.

Po raz 19. w gminie Żukowo odbył się turniej kół gospodyń wiejskich. Tutejsza rywalizacja gminna należy do najbardziej prestiżowych w całym województwie, ponieważ to właśnie Żukowo jest swego rodzaju kolebką, jeśli chodzi o reaktywowaną działalność KGW na Pomorzu (dlatego też często tutaj odbywa się etap wojewódzki).

- Kiedyś nawet w gminie Żukowo przymykano oczy na koła gospodyń wiejskich. Niektórzy mówili „Eee, to jest jakaśtam ludowość” - wspominał Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo. - Cieszę się, że jest z nami dwójka panów, którzy zaproponowali (...) taką rozrywkę, rywalizację, która prowadzi do niesamowitej aktywizacji pań, a te panie potrafią zarazić jeszcze innych. Ci dwaj panowie to Albin Bychowski i Tomasz Fopke. Zawsze o tym będziemy pamiętali. Bo to, co w tej tradycji lokalnej, regionalnej, kaszubskiej jest cenne, to trzeba kultywować.

Co roku panie z gminy Żukowo prezentują też bardzo wysoki poziom, stąd turniej gminny dostarcza zarówno oglądającym, jak i samym uczestniczkom wiele emocji.

część pierwsza fotorelacji:

Rywalizacja kulinarna i artystyczna

W XIX odsłonie turnieju koła rywalizowały w pięciu konkurencjach. Wpierw czekały zmagania kulinarne Produkt tradycyjny. W tym roku uczestniczki musiały przygotować deser wegetariański z produktów lokalnych. Jak się można było spodziewać w naszym regionie - wiele z przysmaków zrobiono m.in. z truskawek kaszubskich.

Drugą konkurencją była Tablica - stały już element turniejowy. W najnowszej odsłonie gospodynie zmierzyły się z tematem „Tym żyło koło”. Większość postawiła barwne fotorelacje najważniejszych wydarzeń z życia koła, ale pojawiły się i bardziej wyszukane kompozycje (czasem nawet ruchome, jak w przypadku Chwaszczyna).

Niezmiennie ogromną popularnością wśród oglądających cieszyła się konkurencja Moda. W tym roku panie zmierzyły się z motywem przewodnim „Babcia vis-a-vis z wnuczką na wybiegu”. Z racji tematu zamiast jednej modelki na koło występowały po dwie. Jedne panie stawiały na bardziej stereotypowe kreacje, ukazujące różnice pokoleń, inne szły w niekonwencjonalne stylizacje. Co jednak łączyło je wszystkie to niesamowita dbałość o detale i, co widać zawsze w tej konkurencji, wielkie oddanie, by własnoręcznie uszyć niezwykłe stroje.

Były i występy

Po konkurencjach, bardziej nastawionych na zwykłą prezentację stworzonych dzieł, przyszedł czas na nieodłączne dwie kategorie występów - scenkę kabaretową i piosenkę.

W tej pierwszej temat znów pojawił się stosunkowo szeroki - „Bo zdrowie jest najważniejsze”. Sprawiło to, że koła przygotowały najróżniejsze skecze. Często pojawiał się jednak motyw wizyt u lekarza czy odpowiedniej diety, ale np. takie Borkowo ze swym przesłaniem cofnęło się aż do mądrości średniowiecznych (za co zresztą panie nagrodzono w tej kategorii).

Piosence zaś przyświecał temat „W naszej gminie i powiecie - na nutę ludową”. Podobnie, jak ze scenkami kabaretowymi, i tutaj często występy kagiewuszek wprawiały publiczność w śmiech.

Poza głównymi zmaganiami imprezę dopełnili jeszcze lokalni artyści. Na scenie zatańczyły grupy Żukovia Dance i Perełki z Leźna, wokalnie zaś popisał się zespół Canto z Kartuz.

część trzecia fotorelacji:

A nagroda główna wędruje do...

Kreacje, potrawy i występy kół oceniało jury w składzie: Natalia Bigus (przewodnicząca), Monika Kusz, Agnieszka Bronk, Robert Redlicki i Paweł Jaworski. Zwracali oni nie tylko uwagę, na jakość przygotowanych scenek, strojów czy jedzenia, ale też zgodność z regulaminem czy ogólną kreatywność uczestniczek. W ten sposób wytypowali po trzy najlepsze koła w kategorii, a także wybrali zwycięzcę, który będzie reprezentował Żukowo w etapie powiatowym.

W ten sposób nagrodę główną XIX Gminnego Turnieju KGW w Żukowie zgarnęło koło z Małkowa. Szczegółowe wyniki poniżej:

Produkt tradycyjny

  1. KGW Żukowo
  2. KGW Otomino
  3. KGW Niestępowo

Tablica

  1. KGW Pępowo
  2. KGW Przyjaźń
  3. KGW Leźno

Moda

  1. KGW Tuchom
  2. KGW Małkowo
  3. KGW Przyjaźń

Scenka kabaretowa

  1. KGW Borkowo
  2. KGW Łapino
  3. KGW Widlino

Piosenka

  1. KGW Skrzeszewo
  2. KGW Chwaszczyno
  3. KGW Miszewo

Grand Prix
KGW Małkowo

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XIX Gminny Turniej KGW w Żukowie - zachwycające stroje, ciekawe fotorelacje i pyszne desery - Żukowo Nasze Miasto

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto