MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Nowym Klinczu oszuści podawali się za urzędników gminy i namawiali do udziału w programie "Czyste Powietrze"

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Oszuści wciąż znajdują nowe metody, jak wyłudzić pieniądze lub dane osobowe.
Oszuści wciąż znajdują nowe metody, jak wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
W gminie Kościerzyna grasują oszuści, którzy podają się za urzędników i namawiają mieszkańców na udział w programie "Czyste Powietrze". To mogą być próby wyłudzenia danych. Uważajcie!

Oszuści wciąż szukają nowych metod, dlatego też trzeba zachować szczególną czujność. Tym razem podają się za pracowników urzędu gminy i namawiają do udziału w programie "Czyste Powietrze". Takie przypadki zgłoszono m.in. w Nowym Klinczu w gminie Kościerzyna. W tej sprawie zabrali głos przedstawiciele gminy i ostrzegają!

- Pracownicy Urzędu Gminy Kościerzyna nie prowadzą takich działań. Ostrzegamy, że najprawdopodobniej jest to próba oszustwa lub wyłudzenia danych osobowych. Prosimy o czujność i nie wpuszczanie obcych osób do swoich domów. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, prosimy o zgłoszenie tego faktu na Policję pod nr 112 - informują. - Prosimy o przekazanie tej informacji sąsiadom, zwłaszcza osobom starszym, które mogą stać się ofiarami nieuczciwych praktyk.

Kluczowe jest, aby dokładnie sprawdzać oferty i nie podpisywać nic pod presją czasu. Warto też wybierać sprawdzonych wykonawców, mając na uwadze fakt, że dotacja przysługuje właścicielowi, a nie wykonawcy. Szczególny niepokój powinny budzić wszystkie darmowe oferty.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

- Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty - ostrzegają urzędnicy. - Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Jednak najpierw trzeba się upewnić, że dobór nowego źródła ciepła został wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny. Warto też skonsultować się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami budynku.

- Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła – to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści - informują urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto