Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester i Nowy Rok na pocztówkach z dawnej epoki! Zobaczcie wyjątkową kolekcję kartek sprzed lat

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pocztówki noworoczne i sylwestrowe z minionej epoki zachwycają!
Pocztówki noworoczne i sylwestrowe z minionej epoki zachwycają! Zbiory Izoldy Wysieckiej
Świnie w różnej postaci, garnki złota, dzieci, a także cyfra 1 - to popularne symbole szczęścia, jakie możemy zobaczyć na pocztówkach sprzed lat. Kartki sylwestrowe i noworoczne minionej epoki miały niepowtarzalny urok. Zobaczcie piękną kolekcję sylwestrowych pocztówek Izoldy Wysieckiej z Juszek w gm. Kościerzyna.

Sylwester na dawnych pocztówkach

Pocztówki sylwestrowe z przeszłości miały swoje wyjątkowe cechy, które w piękny sposób obrazowały Nowy Rok. Ilustracje były często ręcznie rysowane lub malowane, przedstawiając różne motywy. Symbole, takie jak zegary o północy, kieliszki szampana, świnki na szczęście, czy też symboliczna cyfra 1 często zdobiły te kartki. Patrząc na stare pocztówki z tego właśnie okresu możemy dostrzec emanujące z nich ciepło i optymizm, radość i nadzieję związaną z nowym początkiem. Wykorzystywane były różne techniki druku, takie jak litografia czy chromolitografia, co wpływało na ich wygląd i kolorystykę. Te kartki stały się także przedmiotami kolekcjonerskimi, przyciągając entuzjastów zainteresowanych historią grafiki i kultury. Pocztówki sylwestrowe z dawnych lat to kawałek historii, który przedstawiał się nieco inaczej niż współczesne wersje. Te starodawne kartki były świadkami innej epoki, oddając niepowtarzalny urok i charakter tamtych czasów.

Dzisiejsze pocztówki sylwestrowe, choć w dalszym ciągu przekazują życzenia na Nowy Rok, różnią się od tych z przeszłości ze względu na nowoczesne technologie druku i cyfrową grafikę. Tymczasem na tych historycznych pocztówkach często dominowały ręcznie rysowane czy malowane ilustracje, podkreślające tradycyjne motywy związane z końcem roku i początkiem nowego. Ciepła atmosfera, emanująca z tych kartek, miała na celu przekazanie radości z okazji nadchodzącego roku oraz życzenia pomyślności i spełnienia marzeń. Te kartki stanowiły nie tylko formę przekazywania życzeń, ale również fragment dziedzictwa kulturowego, ukazujący, w jaki sposób ludzie świętowali Nowy Rok w minionych dekadach.

Jak wyglądał Sylwester i Nowy Rok na starych pocztówkach? Co przed laty uważano za symbol szczęścia? Można się o tym przekonać dzięki Izoldzie Wysieckiej z Juszek w gm. Kościerzyna, która od lat z pasją zbiera stare pocztówki. W swoich zbiorach ma kartki z różnych państw, a także na przeróżne okoliczności, w tym także te wysyłane na Nowy Rok! Głównym motywem pocztówek noworocznych są m.in. dzieci, pieniądze, a także zwierzęta. Niektóre z nich to prawdziwe unikaty, liczące ponad 100 lat!

Co ciekawe, przed wieloma laty za symbol szczęścia uważano świnię. W dobrym guście było wysłanie komuś życzeń z motywem świni. O czym możemy się przekonać dzięki również dzięki wyjątkowej kolekcji Izoldy Wysieckiej. Świnia na sankach, w garniturze, w zaprzęgu, z fajką, czy z szampanem, a może z biedronką na smyczy, lub... podkuta to częsty motyw.

- Świnia uważana jest za symbol szczęścia i fortuny, na pocztówkach często występuje w duecie z monetami, myślę, że stąd wzięły się świnki-skarbonki - tłumaczy Izolda Wysiecka z Juszek, w gm. Kościerzyna, która kolekcjonuje dawne kartki pocztowe. - W Polsce świnki się nie przyjęły na pocztówkach, ale w Niemczech były bardzo popularne co najmniej do II wojny światowej.

W galerii zdjęć prezentujemy pocztówki z motywem zabawnych świnek. Przekonajcie się sami, jakie są urocze.

- Oprócz świnek na noworocznych kartkach zawsze fascynowały mnie licznie występujące muchomory - dodaje Izolda Wysiecka. - Są to symbole szczęścia i pomyślności i umieszczane są wśród innych podobnych, czyli czterolistnych koniczynek, worków pieniędzy, czy kominiarzy. Częstym motywem oprócz symboli szczęścia jest na nich cyfra 1.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto