MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Zjazd Kaszubów w Kartuzach. Przyjazd Transcassubii i przemarsz przez miasto ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 8 lipca Kartuzy zdecydowanie przybrały barwy żółto-czarne. Tłum roześmianych Kaszubów przyjechał po godzinie 10 na dworzec tymczasowy przy Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Tu też odbyło się przywitanie tych, którzy przyjechali pociągiem Transcassubia z Helu. Również stąd uczestnicy XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów przeszli koło dworca integracyjnego i dalej ulicami miasta w kierunku kartuskiej kolegiaty. Po drodze, przy Urzędzie Miejskim miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Po 21 latach ponownie Kartuzy były gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów. Po raz ostatni miało to miejsce w 2002 roku. Nic więc dziwnego, że od samego rana poruszenie na ulicach miasta było ogromne.

Oczekiwanie na słynny już pociąg Transcassubia

Po powitaniu w Somoninie pierwszej grupy Kaszubów, którzy przybyli z kierunku Chojnic, w Kartuzach trwało oczekiwanie na przyjazd pociągu Transcassubia z Helu, wszak to już symbol każdego Zjazdu Kaszubów. I w końcu stało się – po godzinie 10 słynny pociąg wjechał na dworzec tymczasowy przy Muzeum Kaszubskim. Szkoda, że z powodu robót kolejowych, dojazd do samego dworca integracyjnego jest niemożliwy. Ale nie ma tego złego… wszyscy pasażerowie Transcassubi, po krótkim powitaniu przed muzeum, przeszli wraz z pocztami sztandarowymi właśnie do dworca integracyjnego. Stamtąd już zwartym szykiem – łącznie z grupą, która przyjechała wcześniej, ruszyli ulicami miasta w kierunku kartuskiej kolegiaty.

Krótki przystanek przy kartuskim magistracie

Przed siedzibą Urzędu Miejskiego w Kartuzach – na ogromnym kamieniu zamontowano tablicę upamiętniającą to ważne dla Kaszub wydarzenie. Ufundowali ją Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz oraz Rada Miejska w Kartuzach.

Jej uroczystego odsłonięcia dokonali m.in. Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Mieczysław Struk, marszałek pomorski, Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz gospodarze gminy i powiatu kartuskiego ze starostą Bogdanem Łapą na czele.

Niebawem kolejna część zjazdu - przepiękna uroczystość, która odbyła się w kartuskiej kolegiacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto