Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w Przyjaźni - energetycy przedstawili propozycje połączenia stacji i linii 400 kV

(J.S.)
9 stycznia 2015 r. zorganizowano spotkanie w Przyjaźni poświęcone budowie stacji elektroenergetycznej oraz włączenia jej do sieci wysokich napięć w ramach modernizacji Krajowego Systemu Przesyłowego. Byli na nim obecni przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych Inwestycje sp. z o.o., burmistrz Wojciech Kankowski, wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak, sołtys Krzysztof Krasowski i mieszkańcy.

Na spotkanie w Przyjaźni przybyło wielu mieszkańców, a także radni z rejonu Niestępowa. Pierwsze spotkanie w Przyjaźni miało miejsce 22 października 2014 r. - wtedy to mieszkańcy stanowczo zaprotestowali przeciwko proponowanej lokalizacji stacji elektroenergetycznej na terenie wsi.
>>> Na spotkaniu w Przyjaźni 22 października 2014 r.

Podczas piątkowego spotkania w Przyjaźni Roman Pionkowski, prezes PSE Inwestycje sp. z o.o wprowadził zebranych w temat budowy stacji elektroenergetycznej, prezentując pokrótce 7 lokalizacji, zgłoszonych do rozważenia po spotkaniu październikowym, na którym mieszkańcy wyrazili stanowczy protest przeciwko zaproponowanemu usytuowaniu inwestycji.

Analiza siedmiu lokalizacji była wcześniej prezentowana radnym gminy Żukowo podczas sesji 30 grudnia 2014 r.
Wykonano ją pod kątem liczby nieruchomości w promieniu 300 i 100 m, kolizji z wydanymi warunkami zabudowy dla wszystkich inwestycji, kolizji z kierunkami rozwoju zabudowy w gminie, długości linii 400 kV w gminie Żukowo, wpływu na krajobraz oraz  uciążliwości na etapie budowy. 
>>> O rozdzielni w Przyjaźni na sesji Rady Miejskiej 30.12.2014 e.
Z porównania analiz siedmiu lokalizacji wynikało, że najlepsze notowania zyskały lokalizacje leśne, oznaczone numerami 3 i 6.

- Sugestie z tej dyskusji (na sesji - przyp. red.) były takie, że najkorzystniej byłoby, ze względów społecznych, nie biorąc pod uwagę względów technicznych, aby stacja była zlokalizowana na terenie kompleksu leśnego, na południe od miejscowości Przyjaźń - powiedział Roman Pionkowski. - To pozwoliłoby schować stację w lesie,i, druga rzecz, bardzo istotna, ze względu na przyszłe powiązania z liniami wysokiego napięcia w kierunku Żydowa i Pelplina - nie przechodziłyby one przez Przyjaźń. Przez miejscowość Przyjaźń przechodziłoby tylko powiązanie ze stacją w Leźnie. Przy takim rozwiązaniu istnieje możliwość zdemontowania linii 220 kV położonej na zachód od kompleksu leśnego, również na terenie zabudowanym. Ta linia zostałaby zlikwidowana a teren byłby całkowicie wolny.

Dlatego dalsze prace energetyków skupiły się na tych dwóch lokalizacjach.
- Mielibyśmy powiązania linowe tylko na terenach leśnych, stację zlokalizowaną w lesie i jedną linię łączącą ze stacją w Leźnie, zlokalizowaną możliwie na przebiegu istniejące linii 220 kV - kontynuował prezes Pionkowski. - Wydaje się że to rozwiązane najbardziej akceptowalne i najmniej uciążliwe dla lokalnej społeczności. Z tymi sugestiami udaliśmy się z panem burmistrzem do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, by zbadać możliwość zrealizowania tej stacji w lesie. Jest duża szansa, by udało się to zrobić.pod pewnymi warunkami, nad którymi władze samorządowe będą pracować.Uważamy, że zlokalizowanie stacji na terenie leśnym jest rozwiązaniem optymalnym.

Stacja elektroenergetyczna w Przyjaźni ma łączyć dwie linie 400 kV Grudziądz - Pelplin -Gdańsk Przyjaźń oraz Kierzkowo - Żydowo - Gdańsk Przyjaźń, będzie też podłączona do istniejącej stacji w Leźnie. Prezes Roman Pionkowski przedstawił po trzy warianty przebiegu wyprowadzeń liniowych z potencjalnych lokalizacji stacji oznaczonych numerami 3 i 6.

W obu przypadkach najlepsze rozwiązania kryją się pod oznaczeniem literowym B.

Lokalizacja stacji nr 3 - wyprowadzenia liniowe wersja B
brak nieruchomości w promieniu 300 (100) m od stacji, w pasie 70 m od osi linii brak zabudowy, kolizja z 5 wydanymi warunkami zabudowy, konieczność zmiany 3 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, długość linii w gminie Żukowo - 6,09 km, orientacyjnie 35 słupów.

Lokalizacja stacji nr 6 - wyprowadzenie liniowe wersja B
Brak nieruchomości w promieniu istniejących i planowanych w odległości 100 m od stacji, kolizja z 5 wydanymi warunkami zabudowy w pasie 70 m podejść liniowych, konieczność zmiany 3 miejscowych planów zagospodarowania, długość linii 400 kV, ok. 6,93 km w gminie Żukowo, koło 36 słupów.

Burmistrz Wojciech Kankowski przedstawił też warunki, jakie musi spełnić gmina - że Lasy Państwowe oczekują od samorządu, by znalazł w zasobach gminy takie grunty, które mogłyby skompensować ich uszczerbek pod lokalizacje stacji.

Mieszkańcy byli zbulwersowani tym, że mapy, na których pokazywano im plany energetyków, były nieaktualne, m.in. nie ujmowały osiedla przy ul. Sosnowej. Zadawali pytania szczegółowe, dopytywali, dlaczego energetycy nie przyjęli do dalszych prac lokalizacji nr 2. Dopytywali, czy na etapie dalszych planów będą mieli prawo wyrażania swoich opinii.

Jak podkreślał Roman Pionkowski - proces planistyczny - zmiana studium zmiana planów miejscowych - dopiero się zacznie. Uwagi do zmiany studium kierunków rozwoju gminy i zagospodarowania można składać do 16 stycznia 2015 r., choć w razie potrzeby - deklarował burmistrz Wojciech Kankowski - ten termin może ulec zmianie.
>>> Pisaliśmy o sprawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto