Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przywracają czar potańcówek pod Szadym Bukiem

Redakcja
W Sarnim Dworze posadzono pięć buków – jak niegdyś, gdy rosło tu splecionych pięć drzew. To kluczowy element projektu Potańcówka w Szadym Buku, realizowanego w ramach Wiejskich Kuźni Pamięci. Razem z bukami dla potomnych zostawiono kapsułę czasu – z pamiątkami po współczesności – aktualną prasą, opisem projektu, planach, o epidemii i z datą posadzenia nowych buków, by ktoś, kto może natknie się na tę kapsułę za 50 czy 100 lat – dowiedział się, co się w naszych czasach działo.

Z powodu epidemii posadzenie buków odbyło się w bardzo ograniczonym gronie, z udziałem leśniczego.

- Był to już ostatni moment na posadzenie młodych drzewek – mówi Izabela Itrich-Hopa, jedna z koordynatorek projektu Wiejskich Kuźni Pamięci przy Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym e Wieżycy. - W trakcie dwuletniego projektu uczyliśmy się, jako reanimatorzy kultury, jak wykorzystać atrakcję kulturalną w budowaniu aktywności kulturalnej w trzech wiejskich społecznościach. I właśnie jedną z tych zapomnianych atrakcji kulturalnych jest Potańcówka pod Szadym Bukiem. Przed laty schodzili się tu ludzie z Egiertowa, Hopowa, Somonina, Sławek by w cieniu zrośniętych pięciu buków po prostu potańczyć i pobawić się. Były to znane zabawy, nawiązując do tego – chcemy stworzyć nową historię, w miejscu już bardziej dostępnym dla ludzi i odtworzyć klimat zabaw tanecznych.

W projekcie Wiejskich Kuźni Pamięci przy Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym biorą udział cztery re@animatorki - Kamila Król z Hopowa, Agnieszka Gleinert-Pobłocka z Gołubia, Paulina Węsierska z Sierkowice i Izabela Itrich-Hopa ze Sławek.

- Pierwotny plan zakładał, że kulminacją projektu miała być potańcówka 20 czerwca, a wcześniej miałyśmy pozbierać wśród mieszkańców wspomnienia z dawnych zabaw tanecznych w Szadym Buku i nagrać je – dodaje Izabela Itrich-Hopa. - Jednak w tym trudnym czasie plany się poprzesuwały i ta główna odsłona będzie miała miejsce 5 września, o ile sytuacja pozwoli. Na razie wstrzymałyśmy się z nagrywaniem wywiadów z mieszkańcami. Mamy nadzieję, że do września sytuacja ulegnie poprawie.

Projekt jest realizowany przy współpracy i wsparciu wielu organizacji takich jak: Nadleśnictwo Kolbudy, KGW HopoBabki, KGW Sławki oraz Stowarzyszenie Trzech Wsi „Kaszubski Zakątek” w Połęczynie i nie tylko.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto