Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz drugi na Złotej Górze ruszyło sympozjum „Geometria Kamienia”

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wraz z początkiem roku szkolnego na Złotej Górze rozpoczęło się II Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie pt. „Geometria Kamienia”. Sympozjum wspólnie organizują Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gmina Kartuzy oraz Galeria Refektarz w Kartuzach. Skończone prace uczestników będzie można podziwiać na wystawie 20 września.

W związku z satysfakcjonującymi efektami zeszłorocznego przedsięwzięcia na Złotej Górze w Brodnicy Górnej (gm. Kartuzy) po raz drugi zorganizowane będzie sympozjum rzeźbiarskie „Geometria Kamienia”. Część uczestników już zaczęła prace nad swoimi rzeźbami, docelowo zaś w tegorocznym sympozjum udział weźmie 11 osób.

- W obecnym roku staramy się rozwinąć i poszerzyć projekt, zwiększając liczbę profesjonalnych, uznanych artystów-rzeźbiarzy z istotnych ośrodków akademickich tj. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie - informują organizatorzy.

Planowo na sympozjum mają powstać obiekty rzeźbiarskie w granicie polnym, które następnie osadzi się w przestrzeni publicznej Kartuz. W ramach wydarzenia odbędą się też wykłady i prezentacje, przygotowane przez samych organizatorów oraz zaproszonych gości z kraju i zagranicy.

- Pragniemy przybliżyć szerszemu gronu odbiorców historii i technologii rzeźby w kamieniu - tłumaczą organizatorzy.

Kontynuacja tradycji

Koordynatorami sympozjum są dr Małgorzata Wiśniewska oraz dr Marcin Plichta z ASP w Gdańsku. Jak opowiadają myśl zorganizowania takiego wydarzenia od dłuższego czasu krążyła im po głowie.

- Takie sympozja były już organizowane we Wdzydzach (…), ale to jakby zniknęło. My tę tradycję postanowiliśmy jakoś podtrzymywać, albo nawet trochę uwspółcześnić, bo będziemy też łączyć kamień z metalem - mówi dr Małgorzata Wiśniewska, podkreślając także rolę władz miasta i gminy w organizacji sympozjum. - Ta współpraca z Kartuzami też jest tutaj dla nas bardzo ważna, bo jednak to są kamienie stąd. My tych kamieni nie zwozimy z południa Polski tylko pracujemy w materiale dostępnym tu, na miejscu.

Lecz nie tylko od strony dostępności „materiału” lokalizacja ma tutaj znaczenie. Kaszuby bowiem pełne są kamieni wręcz pożądanych w tego typu rzeźbach.

- Te tereny, razem z północnym skrawkiem Rosji nad Bałtykiem oraz kawałkiem Niemiec, obfitują w głazy narzutowe - tłumaczy Anna Bem-Borucka, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Myślę, że one są ewenementem na skalę światową, dlatego, że to w głównej mierze zlepieńce (...). Te głazy mają niesamowite kolory.

Wernisaż powstałych w trakcie sympozjum prac odbędzie się 20 września o godzinie 18 w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto