Piłkarski weekend - awanse Cartusii II i Amatora

bc
Zdjęcia z meczu Gryf 2009 Tczew – Murkam Przodkowo
Zdjęcia z meczu Gryf 2009 Tczew – Murkam Przodkowo Zbigniew Brucki
Cartusia zremisowała z Wejherowem, Murkam przegrał w Tczewie. Ostatnią kolejkę rozegrali piłkarz okręgówki, z których wygrało tylko Chwaszczyno. Sezon zakończyły też zespoły A klasy – w grupie III mistrzem zostały rezerwy Cartusii, a awans z drugiego miejsca wywalczył Amator.

III liga

Cartusia 1923 Kartuzy – Gryf Wejherowo 1:1

Bramka dla Cartusii: Krzysztof Rusinek (12)

IV liga

Gryf 2009 Tczew - Murkam Przodkowo 2:1 (1:0)

Bramka dla Przodkowa: Sebastian Frankowski (53).

Murkam: Walkowski – Ciarczyński, Arendt, Skwiercz, Kozerkiewicz – Frankowski, Czuk, Roeske, Olszewski (70 Młyński), R.Przybyszewski – J.Przybyszewski.

Przodkowianie na boisku pewnego już mistrzostwa Gryfa liczyli na podtrzymanie passy pięciu kolejnych zwycięstw, ale to gospodarze uczcili zwycięstwem fetę z okazji awansu do III ligi. Choć szaro - bordowi przez pierwszych 30 minut przeważali, dogodne okazje do pokonania bramkarza rywali marnowali J.Przybyszewski, Czuk czy Ciarczyński. Miejscowi byli znacznie skuteczniejsi i do szatni schodzili prowadząc 1:0.

Po przerwie Murkamowi udało się doprowadzić do wyrównania dzięki trafieniu Sebastiana Frankowskiego. Jednak w 80 minucie po zagraniu ręką jednego z przodkowian i rzucie karnym, znów gryfici objęli prowadzenie. W końcówce do remisu mógł doprowadzić Młyński, ale wynik nie uległ już zmianie.

Na kolejkę przed końcem Murkam zajmuje piąte miejsce w tabeli IV ligi. Sezon zakończy 18 czerwca przed własną publicznością, o godz. 17.30 podejmując walczące o utrzymanie Żuławy Nowy Dwór Gdański.

V liga

Wikęd Kębłowo - GKS Sierakowice 3:2 (2:2)

Bramki dla Sierakowic: Michał Klaman (15), Krystian Gilmajster (30).

Sierakowice: Zengierski (80 Płotka) – Ustowski, Dawidowski, Bronk, Gliszczyński – Cyman (40. M.Kowalczyk), Gilmajster (75 Deik), Płachecki, Klaman – P.Kowalczyk, Bulczak.

Gdyby nie fatalna skuteczność, GKS wywiózłby z Kębłowa komplet punktów, a tak z trzech punktów cieszyli się gospodarze. Sierakowiczanie przed przerwą dwukrotnie wychodzili na prowadzenie po golach Klamana i Gilmajstra, gospodarze nie pozostawali jednak dłużni. W drugiej części żółto - czarni mieli kilka dobrych okazji do ponownego objęcia prowadzenia, jednak piłka nie wylądowała już w siatce Wikędu. W końcówce młodego Płotkę, który między słupkami zastąpił Zengierskiego, przelobował jeden z zawodników gospodarzy i spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2.

Gracze z Sierakowic zakończyli udany sezon na piątym miejscu w tabeli, co jest wynikiem lepszym niż od nich oczekiwano. W poprzednich trzech sezonach zespół plasował się na siódmych lokatach.

KS Chwaszczyno – Korona Żelistrzewo 4:0 (4:0)

Bramki: Daniel Laskowski (20), Tomasz Rytlewski (25), Łukasz Dempc 2 (26, 39).

Chwaszczyno: Grubba – Laskowski, Rutkowski, Rytlewski, Stefanik – Jędras, Mitura, Siezieniewski, Duda (80 Jasiński), Urbaniak (85 Ambrosiewicz) – Dempc (85 Biszto).

Na pożegnanie sezonu KS efektownie, bo 4:0, pokonał ekipę z Żelistrzewa skazując ją na spadek do A klasy. Losy meczu rozstrzygnęły się w ciągu 20 minut pierwszej połowy, gdy gospodarze zdobyli cztery gole, z tego dwa autorstwa Dempca.

Beniaminek z Chwaszczyna, który po jesieni plasował się w dolnych rejonach tabeli, okazał się rewelacją wiosny, nie przegrywając żadnego z trzynastu spotkań i zajął ostatecznie siódme miejsce. To dobry prognostyk przed następnym sezonem, gdyż władze klubu nie kryją, że w przyszłym sezonie ich celem jest awans do III ligi.

Wisła Korzeniewo – Radunia Stężyca 6:1 (2:0)

Bramka dla Raduni: Krzysztof Cichosz (70).

Radunia: Stanisławski – Brzeski, Biber, Hinc, Bruski – Mejer, Filipik, Synak, Szmytke (70 Hinca), Cichosz – Anusik.

Nadspodziewanie wysokiej porażki doznała Radunia w Korzeniewie. Goście mecz kończyli w dziewiątkę, gdyż czerwone kartki obejrzeli Filipik i Biber. Gospodarze zaaplikowali rywalom aż sześć goli, a honorową bramkę dla raduniaków zdobył Cichosz.

Wysoka porażka tylko trochę zmąciła dobre nastroje stężyczan, gdyż utrzymali się na najniższym stopniu podium. Przez chwilę pojawiła się nawet szansa na awans, ale trzecie miejsce z pewnością może cieszyć.

A klasa
KP Sopot - GKS Żukowo 8:1
EPT Grabiny Zameczek - Sporting Leźno 2:10
Sokół Zblewo – Amator Kiełpino 3:2
Cartusia II Kartuzy – Santana Wielki Klincz 1:0

Przed tym weekendem największe emocje towarzyszyły A klasie, gdyż dwa zespoły reprezentujące powiat kartuski w III grupie walczyły o awans. I choć taki scenariusz wydawał się niemal niemożliwy, to dzięki korzystnym rezultatom na innych boiskach, obie ekipy za rok zagrają w okręgówce. Amator przegrał co prawda w Zblewie i stracił mistrzostwo, ale zajął ostatecznie drugie miejsce. Tytuł rzutem na taśmę zdobyli za to sąsiedzi z rezerw Cartusii, dzięki wygranej z Santaną.

Fenomenalną końcówkę sezonu miał Sporting, który w czterech ostatnich meczach zdobył komplet punktów i (!) 30 goli, co dało ekipie z Leźna trzecie miejsce w grupie II.

Fatalny sezon ma za sobą Żukowo, które z dorobkiem ledwie 9 punktów zajęło ostatnie miejsce w grupie I i za rok zagra w B klasie.

B klasa
Gwiazda Karsin - Orzeł Gołubie 5:0
Potęga Węsiory - KS Mściszewice 0:2
GKS II Sierakowice - FC Gowidlino 1:3
Atlas Goręczyno - KS Kamienica Królewska 3:2
Słupia Sulęczyno - Korner Korne 1:4

W najniższej klasie rozgrywkowej część grup zakończyła sezon przed tygodniem, pozostałe dziś rozegrały ostatnią kolejkę. Niestety, żadnej z ekip powiatu kartuskiego nie udało się uzyskać awansu. KS Sulmin zajął co prawda drugie miejsce w grupie IV, ale wstępne wyliczenia wskazują, że ma zbyt niski przelicznik punktów na mecz i nie znalazł się wśród siedmiu spośród dziewięciu wicemistrzów, którym przypadnie awans.