Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubski poemat Derdowskiego - o panu Czôrlińsczim - dostępny jako audiobook

(J.S.)
Archiwum/Janina Stefanowska
Tomasz Fopke zaprasza do wysłuchania w internecie największego kaszubskiego poematu, stworzonego przez Hieronima Derdowskiego, zatytułowanego "O Panu Czôrlińsczim, co do Pucka po sécë jachôł". To kolejny, po powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa" utwór z kanonu literatury kaszubskiej, który doczekał się swojej całościowej interpretacji i zapisu w formacie mp3. Po raz pierwszy kaszubski poemat Derdowskiego, pisarza związanego m.in. z Wielem, Chojnicami i Chełmnem w całości zostało utrwalone w formacie mp3 a stało się tak dzięki Kaszubskiej Agencji Artystycznej i realizatorowi dźwięku, Tadeuszowi Korthalsowi. Dzieło czyta Tomasz Fopke z Chwaszczyna.

Hieronim Derdowski znany jest z powiedzenia "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski" oraz "Marsza Kaszubskiego". Żył w latach 1852 - 1902. Kaszubski poemat Derdowskiego "O Panu Czôrlińsczim, co do Pucka po sécë jachôł" był ważnym wydarzeniem w historii literatury kaszubskiej. Opublikowano go w Toruniu w 1880 r.

Prace nagraniowe w North Studio w Połczynie trwały 11 miesięcy. Utwór podzielono na rozdziały. Poemat czyta Tomasz Fopke i na jego stronie internetowej można posłuchać historii pana Czarlińskiego, rybaka - szlachcica z Chmielna.
>>> Posłuchaj, jak Tomasz Fopke interpretuje dzieło Heronima Derdowskiego o panu Czarlińskim"

- Język Derdowskiego znacznie różni się od tego, którym operował Majkowski porównuje Tomasz Fopke, który nagrał też powieść o życiu i przygodach Remusa Aleksandra Majkowskiego. - Wydawało mi się, że będzie łatwiej, mniej materiału, wierszem. Jest rym i rytm. Nic bardziej mylnego. Poemat powstał 132 lata temu, stąd jest to zupełnie inny język niż ten, którym władam na co dzień. Musiałem stworzyć na potrzeby nagrania i interpretacji swój szablon wymowy. To ciekawe doświadczenie. Wcześniej nagrywałem "Figle gnieżdżewsczich gburów" Patocka w północnej odmianie naszego
języka, potem środkowokaszubskim "Jak jo beł bogati" dla Radia Gdańsk i wreszcie Remusa- kompendium językowe kilku jego odmian. Teraz czytam w południowej kaszubszczyźnie, wierszem. Dawka humoru jest prawie proporcjonalna do tej z Gnieżdżewa - dodaje.

Pan Czarliński wędruje po Pomorzu doświadczając po drodze wielu niezwykłych przygód. Na kartach utworu wymienione są m.in. miejscowości: Rzucewo, Połczyno, Osłonino, Wielka Piaśnica, Starzyno, Smolno (gm. Puck); Puck; Mechelinki, Pierwoszyno, Mosty (gm. Kosakowo); Świńcz (gm. Pruszcz Gdański); Karsin, Wiele (gm. Karsin); Sierakowice, Gowidlino (gm. Sierakowice); Goręczyno (gm. Somonino); Sopot; Jamno (Koszalin); Parchowo; Gdynia, Kack, Oksywie (Gdynia); Hel; Jastarnia; Rozłazino, Strzebielino (gm. Łęczyce); Charbrowo, Wrzeście (gm. Wicko); Kalisz (gm. Dziemiany); Osieki Słupskie (gm. Ustka); Chałupy (Władysławowo); Chmielno, Kożyczkowo (gm. Chmielno); Bytów; Wielki Klincz, Skorzewo, Gostomie (gm. Kościerzyna); Gdańsk; Kartuzy; Żarnowiec, Krokowa, Wierzchucino (gm. Krokowa); Kościerzyna; Zęblewo (gm. Szemud); Miastko; Borzyszkowy (gm. Lipnica); Brusy; Konarzyny; Stężyca, Szymbark (gm. Stężyca); Wejherowo; Kluki, Stojcino, Smołdzino, Gardna Wielka, Gardna Mała (gm. Smołdzino); Izbica, Główczyce, Cecenowo (gm. Główczyce); Łeba; Sianów; Gać (gm. Słupsk); Przodkowo, Kobysewo (gm. Przodkowo); Strzepcz, Kętrzyno (gm. Linia); Lębork; Słupsk; Sławno.
>>> Tomasz Fopke nagrał też "Życie i przygody Remusa" A. Majkowskiego

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto